Okul Öncesi Eğitim Nedir, Neden Önemlidir ?

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda Dine tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Okul Öncesi Eğitim Nedir, Neden Önemlidir ? konusu
    Okul Öncesi Eğitim Nedir, Neden Önemlidir ?

Okulöncesi eğitim 0-72 ay çocuklarının gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun zengin uyarıcı çevre imkânları sağlayan onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmelerini destekleyen kendilerini toplumun kültürel değerleri doğrultusunda en iyi biçimde yönlendiren ve ilköğretime hazırlayan temel eğitim bütünlüğü içerisinde yer alan bir eğitim sürecidir Çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyen bu eğitimin faydaları yapılan çeşitli araştırmalarla desteklenmiş, önemi tekrar tekrar farklı araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır Örneğin bir araştırma sonucuna göre, 17 yaşına kadar olan zihinsel gelişmenin % 50'sinin 4 yaşına, % 30'unun ise 4 yaşından 8 yaşına kadar oluştuğu, 18 yaşına kadar gösterilen okul başarılarının % 33'ünün 0-6 yaşına kadar aldıkları eğitime bağlı olduğu görülmüştür

Okul Öncesi Eğitimde Çocuk İçin Şu Kazanımlar Hedeflenir:

Etkili bir erken çocukluk eğitiminin hedefleri şöyle sıralanabilir:

Temeli okuma yazma ve diğer etkileşim yetenekleri olan dinleme, konuşma ve oynama aktivitelerinin gelişimini sağlama

*Çocukların duygularını ifade edebilmelerinin gelişimini sağlama

* Çocuğun kelime dağarcığını geliştirme

*Çocuğun kendileri ile ilgili olumlu duygularını geliştirme ve öğrenme becerilerini geliştirme

+Karar verme becerilerini geliştirme

Çocuklara çevrelerindeki dünyayı algılama ve anlama fırsatları sağlama

Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Zeliha Yazıcı da bir makalesinde şöyle diyor,

''Erken çocukluk döneminde çocuklara okul öncesi eğitim alma fırsatı verilerek çocukların tüm gelişim alanları desteklenmelidir Erken çocukluk döneminde verilecek olan destek, onların ilköğretim yaşantısına daha kolay uyum sağlamalarına yardımcı olacaktır Erken dönemde desteklenen çocuklar okulun kendisinden beklentilerini başarılı bir şekilde yerine getirebilecektir Ayrıca okul öncesi eğitim alma imkanı olmayan çocuklar için bu dönemde, anne babalar ev de çocuklarına zengin uyanların olduğu ortamlar hazırlayarak, onların olumlu deneyimler kazanmaları için fırsatlar sunmalıdırlar Örneğin; çocuklara yüksek sesle hikaye kitapları okunarak, okunan kitap üzerinde tartışılabilir Kitaptaki farklı karakterler maskeler, kuklalar kullanılarak canlandırılabilir Çocuğun hikaye kitaplarının resimlerine bakarak hikayeyi anlatması sağlanabilir Çocuklarla uydurma hece oyunları oynanabilir Çocuğun evde yaptığı resimler, çizgiler duvara asılarak üzerinde konuşulabilir''

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki çocuğun gelişimini tam anlamıyla desteklemek ve onu yeni deneyimlere hazırlamak için okul öncesi eğitim şart
    LÜTFEN SİZ DE BU KONUYA ÖNEM VERİN VE ÇOCUĞUNUZ İÇİN OKUL ÖNCESİ EĞİTİME EVET DEYİN!

2. Dine

Dine Özel Üye

Okul öncesi eğitim neden önemlidir -Okul öncesi eğitimin önemi

Okul öncesi eğitim neden önemlidir -Okul öncesi eğitimin önemi Okul öncesi eğitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir

Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyicidir Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştirOkul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar Çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alan, sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir

Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca şu şekilde sayabiliriz:

Çocukların zeka puanlarında yükselme,Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme,Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme,Sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olması,-Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi,Yetişkinlikte kendine yeten, ekonomik kazanç potansiyeli yüksek bireyler olmakBu yüzden bu dönemde çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır Okul öncesi eğitim, çocukların ve ülkemiz insanının uzun vadede daha üretken, daha yaratıcı, sorun çözmede daha yetkin olmasını sağlar

Bu Sayfayı Paylaş