Okul Çevresi ve Okul Sağlığı

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Okul Çevresi ve Okul Sağlığı konusu sağlıklı okul projesi - sağlıklı okul ortamı - okul ve çevresi nasıl olmalıdır - temiz okul - okul ortamında sağlık

Toplum yaşantısının bir parçası olan okul döneminde, çocuğun dikkatli bir şekilde bakım ve izlenmesini gerektiren kimi değişiklikler ve gelişmeler olur. Bu değişiklikleri ve gelişmeleri takip etmek hem öğretmenlerin hem de velilerin en önemli görevlerinden biridir. Çocukların toplu yaşadıkları bu ortamlarda onlara en iyi sağlık koşullarını sunarak eğitim almalarını sağlamak ise okul yönetimine düşen bir görev olup, yine öğretmenlerin ve ailelerin desteği ile sürekliliğinin sağlanması gereklidir.

Okul sağlığı hizmetleri Sağlık Bakanlığı’nca şöyle tanımlanmaktadır;

Öğrencilerin sağlığını değerlendirmek; elde edilen bulgulara göre öğrencilere ve velilerine eğitim yapmak; iyileştirilebilir bozuklukların düzeltilebilmesi için onları yönlendirmek; özürlü çocukların saptanmasına ve eğitimlerine yardımcı olmak; bulaşıcı hastalıkları kontrol etmek; ani hastalanma ve sakatlanma durumunda ilk yardım yapmak; kısaca okul çocuklarının sağlıklarını korumak ve geliştirmek amacıyla yapılan tüm etkinliklere okul sağlığı hizmetleri denilir.

Okulda sağlığın korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar:

a. Bağışıklama: Bebeklikte başlanan aşıların pekiştirme dozlarının okul çağında yapılması, ögrencilerin toplu olarak bir yerde bulunması nedeniyle sağlık çalışanlarına kolaylık sağlamaktadır. Ülkemizde ilkokul 1. sınıfta Td, OPV, kızamık ve PPD (-) olanlara BCG; ilkokul 5. sınıfta ise Td yapılmaktadır.

b. Beslenme: Öğrencilerin beslenme programlarının yeterli ve dengeli, sağlık kurallarına uygun olması okul sağlığı ekibinin denetiminde olmalıdır.

c. Taşıyıcıların araştırılması: Okul çalışanlarının B hepatiti, salmonella, tüberkuloz yönünden taranması, özellikle kantin ya da yemekhanesi olan okullar için çok önemlidir.

d. Spor etkinlikleri: Öğrencilerin bedensel ve ruhsal gelişimine olumlu katkıları olduğu için spor etkinlikleri desteklenmeli, beden eğitimi derslerine katılmama raporları çok dikkatle verilmelidir.

e. Sağlık eğitimi: Sağlık için temizliğin önemi, kazalar ve hastalıklardan korunma, ilkyardım, sigara ve alkolün zararları ve cinsel eğitim gibi konularda öğrencilere eğitim verilebilir. Bu eğitimin öğretmen tarafından verilmesi ve sağlık çalışanlarının danışmanlık görevi yapması daha uygundur.

f. Çevre sağlığı hizmetleri: Okulda sağlıklı çevre, okul binasının, oyun alanlarının, mutfak ve tuvaletlerin, ısıtma, havalandırma, aydınlanma gibi durumların sağlığa uygun koşullarda olmasıdır. Sağlık için temiz ve yeterli içme ve kullanma suyu sağlanmalıdır. Okulda sağlık hizmetini yürütenlerce okul ve çevresinin kazalara karşı korunma yönünden uygunluğu da kontrol edilmeli ve gerekli olan düzeltmeler yapılmalıdır. Öğrencilere sağlıklı bir çevrede yaşama bilinci aşılanmasının aynı zamanda çok önemli bir sağlık eğitimi de olduğu unutulmamalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın okul çağındaki çocuklara verdiği öğütler ise şöyle;

• Sabah kahvaltınızı mutlaka yapın, öğün atlamayın. Süt içme alışkanlığını mutlaka edinin. Kemik sağlığınız için kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterin.
    • Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 8-10 bardak sıvı tüketin.
    • Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin bir çok hastalığı beraberinde getirdiğini unutmayın.
    • Temiz ve mikropsuz besin tüketmeye özen gösterin. Çiğ sebze ve meyveleri bol suyla yıkamadan kesinlikle yemeyin.
    • Açıkta satılan yiyecekleri satın almayın.
    • Ellerinizi yemekten önce mutlaka yıkayın. Unutmayın ki kirli eller pek çok hastalık mikrobu taşımaktadır.

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş