Ohtamış Köyü Ulubey Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ohtamış Köyü Ulubey Ordu konusu Ordu Köyleri -Ohtamış Köyü Ulubey - Ohtamış Köyü Hakkında -Ohtamış Köyü Resimleri

Ordu

Bilgiler
    Nüfus 1.570 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 52400
    Alan Kodu 0452
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Ordu
    İlçe Ulubey

Köy Muhtarı : EĞRİ KEMAL (BAYMIŞ)

Köyün Eski Adı : Otamış

İlçe Merkezine Uzaklığı : 15 Km.

Mahalle Sayısı : 8

Nüfusu : 1042 Erkek, 528 Kadın Olmak Üzere Toplam 1570

Yol Durumu : Kısmen yol yok, Kısmen Stabilize,

Geçim Kaynakları : Fındık, Hayvancılık,Arıcılık

Arazi Durumları : Engebeli

Ohtamış

Ordu'nun Ulubey ilçesine bağlı köy nüfusu 1.500 civarındadır. Ulubey'in en büyük köyüdür.Bu köyde karadenizin en büyük şelalesi Ohtamış Şelalesi bulunur.Köyde 6 cami, 1 sağlık ocağı ve 1 ilkögretim okulu bulunuyor. köy Ulubey'e 13 km uzaklıkta Ordu'ya ise 36 km uzaklıktadır.Köyün geçim kaynağı fındık,mısır vb'dir.Ohtamış Ordu'nun en güzel köylerindedir.

Ohtamış köyünün dört mahallesi bulunmaktadır bunlar Yukarıkışla, Tepekışla,Karşıkol,ve Sırageçe mahalleleridir.Ayrıca bu köy 2 ana yol arasına kurulmuştur.Kuzeyinde Refaiye, Doğusunda Akoluk ,Batısında Gülbelen, Güneyinde Kızılen köyleri bulunur.

Ohtamış Şelalesi Ordu'nun Ulubey ilçesine bağlı olan Ohtamış köyünde bulunan bir şelaledir. Karadeniz'in en büyük şelalesidir. 30 metre yüksekliğindedir.Dinlenme ve tatil için çok iyidir.

OHTAMIŞ KÖÜNÜN DÜNYANIN EN ÜNLÜ SÜ EĞRİ KEMAL TARAFINDAN TANITIMI YAPILMAKTADIRÇ

Ohtamış Adı

Ohtamış adı, Oğuz Türkleri”nde bir erkek ismidir. Bu isim, Divan-ı Lügat-it Türk”de (Otamış) olarak geçer. Ohtamış köyü adını Anadolu”nun fethini müteakip Ulubey topraklarına gelerek burada yerleşen bir Türkmen topluluğundan almıştır. “Türkmenlerden bir yere göç etmeyerek yurtlarında kalanlara Tohtamış; Çadıra çıkanlara Otamış” derler. Bu kelime zamanla değişerek “Hotamış” olmuştur. Ohtamış aynı zamanda yörükan taifesinden bir topluluğun da adıdır. Ohtamış adı da Oktamış biçiminde söylenmektedir. Ohtamış köyü Ulubey ilçe merkezine 15 Km. uzaklıkta Sarp dere yolundan ayrılan stabilize bir yol ile bağlıdır. Asfalt yolu Ohtamış köyüne bağlayan stabilize yol 2 Km. dir. Ohtamış köyü Ulubey”in en büyük köyüdür.Sağlık ocağı mevcuttur. Ayrıca Ohtamış köyünde ilk öğretim okulu mevcuttur. Telefon ve Elektrik vardır. Köyü su ihtiyacını çeşmelerden ve Kaynak sularından karşılamaktadır. Köy iktisadi bakımdan Gürgentepe ve Ulubey ilçelerine bağlıdır.

Nüfus

Ohtamış köyünde 2005 sayımına göre 8 mahallesinde 1042 erkek, 528 kadın olmak üzere ceman 1570 kişi yaşamaktadır. Ohtamış köyünde yaklaşık 13000 dönüm tarıma elverişli arazi vardır. Bunun 8500 dönümü fındık, 3700 dönümü orman, 75 dönümü mera, 725 dönümü de tarladır. Yaklaşık olarak 80 dönüm de tarım dışı arazi vardır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1570
    2000 1590
    1997 1600
    İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Geçim Kaynağı

Köyün başlıca gelir kaynakları fındık, hayvancılık ve arıcılıktır.

Eğitim Öğretim

Ohtamış köyünde 1 ilköğretim okulu mevcuttur.

Köy Muhtarı: BİLAL ZAİMOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
    0 (452) 868 21 21
    Cep Telefonu:
    0 (532) 745 52 52

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000
    1460
    1997
    1207