Ogamede başarılı olmuş bir taktik

'Diğer Oyunlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Ogamede başarılı olmuş bir taktik konusu Steinberger bize uzun sure başarılarından ve taktiklerinden bahsetti, çok uzun süredir oynuyorum ve ogame de kullanılan pek çok (belki de hepsi) taktiği kullandım. Steinberger'in taktigi en hızlı puan almak istiyorsaniz bunların arasında en iyisi, hangi taktikle en çok zevk aldığınız tamamen sizin bireysel tercihiniz ama oynarken en çok puan alan yontemi anlatan Steinberger arkadaşın yazılarını derleyip aşağıda yazdım...

Umarım kendisi beni affeder

Dikkat Alıntıdır. Asağıdakiler Steinberger Arkadasın yazılarından derlenmiştir

Öncelikle kendimi tanıtmamın faydalı olacağını düşünüyorum. Ben aşağıda okuyacağınız taktikleri kullanarak ogame.org evren 5 te ittifaksız liderdim "aşağıda okuyacaklarınız ile" en güçlü ittifaklar dahi bana saldıramadı. Güçlü savunmam sebebiyle.ogame.org da 5 ci evrene has ACS uygulamasıyla dahi evrenin en güçlü 5 oyuncusu bana saldıramaya çalışmadılar, oyunda hiç bir ay saldırısı almadım hatta tüm evreni sürklase ettim. (ACS=5 kişi bir araya gelip tek kişiye saldırması). Ozellikle ogame.org’da Account paylaşımından ceza alana dek liderdim ki ;çok saçma bir cezaydı çünki farklı ip lerden aynı kişinin girip girmediğini veya aynı ip den birden fazla oyuncunun 24 saat online olmasını kimse kanıtlayamaz. Kanıtlayabilmesi için her oyuncunun başına bir operatör konması gerekir.

Oyundan uzaklaşmamı sağlamak için normalde account paylaşımı cezası 1 günken bana ceza verilmeden birgün önce bu ceza 28 yıla çıkartıldı ve oyuna dönmem imkansızlaştırıldı. Belkide ben üstüme alındım

Ogame org.da ki birinciliğimi birçok yabancı oyuncu ve ittifak tbr etmiştir ...Türk olduğumu bildikleri halde bir tek kişi dışında hiç bir Türk ittifakı ve kişi den tbr mesajı dahi almadım.ne ilginç bi durum değil mi

Benim taktiğim neden savunma ve Neden Savunma yapmayı tercih etmeli ?

Bana göre şuan için ogame de en iyi strateji önce savunma. Güvenliği yüksek tutup saldırıları karşıladıktan sonra filo yapımına geçirilmelidir.Savunma için hem düşük maliyeti hemde etkinliği açısından roketatar ve hafif lazer yapın derim.

Bu konuda birçok itiraz gelecektir eminim ama şunu söylemeliyim ki ogame’de savunma birimlerinin fiyat/performans oranı her zaman için gemilerden çok daha yuksek, yuksek kelime olarak yetersiz esasında en az 2 kat demek daha uygun olacaktır. Ayrıca herhangi bir savaştan sonra savunma unitelerinin %70 geri döner ama hiç bir savaşta yok olan filo geri dönmez. Savunmanın %70 geri döndüğü için kalan %30 u tamamlamak daha kolay olacaktır oysa filoyu baştan yapmak gerekecektir.

Savunmanın harabe alanının olmaması saldırıları bir o kadar da zorlaştırır çünkü saldırılarda ana amaç gezegende biriken madenden çok ortaya çıkan harabe alanını toplamaktır; saldıranın deut tüketimi de cabası.

Savunmada lazer ve roketatar yanında en önemli silahlarından biride antibalistik roketler yani gezegenlerarası roket yakalıyıcılar,en az 20 tane olmalıdırlar ki roket saldırılarını önleyip savunmanızı çökertmesinler.Aslında biraz göreceli diyebiliriz duruma göre 30 40 hatta 100 tane de olabilir; Çok güçlü bir oyuncuya aynı anda birden fazla gezegenden roket saldırısı olabileceği ihtimaliyle bu sayının yüksek olması bir zorunluluktur.

Savunmanın sağlamlığı ve üstüne birde filo kurarsanız size saldırılmasını oldukça güçleştirirsiniz; Ayla yapılan saldırıları da imkansız hale getirirsiniz. Bu söylediklerim sadece """Ana gezegen""" içindir, sömürgelerinize savunma yapmanız bence gereksiz daha doğrusu guclu savunmalı bir gezegeniniz olması yeterli. Diğer gezegenlerin savunmalarına harcayacağınız madeni savunma yaptığınız gezegene harcamak daha mantıklı, unutmayın ki savunmalarınızı gemileriniz gibi birleştiremezsiniz tamamını bir noktada birleştirmeniz daha etkin olmanızı sağlayacaktır.

Bu şekilde ki bir savunmayla hem devamlı online olmaktan hemde madenlerinizi havada taşımaktan kurtulursunuz.

Savunma için roketatar ve hafif lazerden başka birşey yapmayın sayılarının çokluğu sebebiyle bazı savaşlarda saldıran çok güçlü olduğu halde 6 round sonunda saldıran savunmayı yıkamadığı için savaş berabere biter. Diğer yandan verimlilik açısından Ağır lazer Gaus vs diğer savunma silahları harcadığınız madenle orantılı bir güce sahip değiller.Kanımca bu oyunun bir mantık hatası.İlerde eğer düzeltilirse o zaman onları yapmak mantıklı olabilir.

Savunma stratejisini eleştireceklere sıfırdan başlayalım derim karşılaştırmak için istedikleri evrende hatta 1 ayda avans veririm.Birileri tutturmuş illa filo bas savunma yapma diyor???tabi ki bu da taktiktir savunmayla beraber filo yapsak ne kaybederiz?

Peki sadece savunursak saldırı nasıl yapacağız ya da hiç yapmayacak mıyız?

Oyunun can alıcı elemanı "casus sondası" dır. Evet yanlış okumadınız tüm saldırılarımı casus sondaları ile yaptım savunmasız gezegenlere özellikle inaktif (i) (I) lı gezegenlerden.35 000 civarında casus sondamla kimi zaman saatte 1.500.000 maden topladım.

Casus sondalarının en büyük dezavantajı deut u çok yakması, yakıt tüketimini azaltmak için içten yanmalı motoru kademe 14 çıkardım ayrıca hızını düşürüyordum...İnanılması güç ama evrende yaklaşık 300-400 civarı sömürgem vardı. iki tane boşta gezegeniniz olsun birini madeni bol olan galakside herhangi bir yere konuşlandırın. Casus sondalarını ve nakliye gemilerini bu gezegene gönderin sağa ve sola doğru 30 ar sistemi taradıktan sonra boşaltmaya başlayın. İşiniz bittikten sonra madenleri nakliyelerinizle ana gezegene gönderin. 30 sistem taktiğim yakıt tüketimini en aza indirir. Uyarmalıyım ki casus sondası sizi bilgisayar başına kitler, oyun casus sondalarıyla durağanlıktan çıkıp çok daha dinamik bir hale geliyor. İkinci boştaki gezegeni ise size saldıranlara karşı kullanın yakınlarına bir gezegen kurup gezegenlerarası roket yapın savunmasını zayıflatıp filoyla saldırın.:Gezegenlerarası roket kademeleri artıracak madeni tabi ki casus sondalarıyla toplayacaksınız.
    Filo başlarda benim en zayıf noktamdı oyundan çıktığımda evrenin birinci büyük filosu bana aitti casus sondalarından dolayı ceza almama yakın komuta sayısını arttırmakla meşguldüm maalesef komutalarımla saldırmama izin vermediler oyundaki birçok rekor bana aitti içten yanmalı motor kademe 14 tüm ogame.org rekoruydu. Son olarak tüm gezegenlerde metal kristal deut üretimi aynı kademede olsun. Özellikle deut araştırmalar ve saldırılar için size çok lazım,asla deutu düşük seviyelerde tutmayın zira evrenin en pahalı madeni deut.

Ben oyun süresince 2 gün savunma 1 gün üretime yönlendim,savunma derken daha çok roketatar,roketatar yapınca kristal artar artan kristal casus sondasına gitmeli ne kadar çok casus sondası o kadar çok maden toplaman demek. Filo benim için üçüncü öncelik diyebilirim bazı inaktif gezegenler için oda savunması olanlar için, eğer amaç birinci olmaksa benim taktiğim şuan için en iyisidir belki biraz sabır ister ama dayanılmazdır geriden gelmenin zevki anlatılmaz, herkes sizi seyreder 20.000 civarı casus sondam olduğunda filomda 100 adet komuta ve 4000 hafif avcı vardı.30.000 casus sondası olduğunda 800 komutam vardı hafif avcım 5000 civarındaydı, kimse benim savunmamı aşamadığı için saldırmaya cesaret edemedi.35.000 casus sondam olduğunda günde ortalama saatte10.000.000 maden topladım kanımca hiç bir taktik bu kadar maden toplayamaz

Alıntıdır...

2. avatar

eline sağlık paylaşım için teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş