Odysseia

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Odysseia konusu [​IMG] Robert Krugmann; Çeviren: Özlem Yılmaz

Ben Laertes'in oğlu Odysseus'um. Yurdum İthaka'dır. Benim yurdum kayalıktır; fakat yaşamak için iyi bir yerdir ve dünyada hiçbir yeri ona yeğ tutmam. Beni geniş mağarasında koca olarak tutmak isteyen tanrısal güzellikteki Kalypso'yu bile vatanım uğruna terk ettim.

İnsana kendi yurdundan ve ana babasının yanından daha sıcak hiçbir yer olamaz. Yabancı bir ülkenin en zengin konağında yaşasa bile, insan gene uzaklardaki baba evini özler durur...

kitabı birazda ben özetliyim... troya şavası için yunan kralları çağırtılır bunların arasında ithaka'lı odysseus ta vardır. odysseus çok zeki bir adamdır. troya savaşına giderler savaştan sonra geri dönüş yolunda bir yere giderler.orda bir devin gözünü kör eder ama çok kurnaz bir şekilde o kör ettiği devde yeryüzü tanrısı poseidon'un oğludur.poseidon buna çok sinirlenir ve odysseus'un eve gidişini engellemeye çalışır her defasında yukarıda belirttiği gibi kalypso'nun evine düşer. kalypso onu evinde tutsak tutar. orda bunlar yaşanırken odysseus'un evinde ise akhaoğulları karısına taliptir. karısı çok zekice oyalar onları ta ki odysseus dönene kadar kitabı tam yazmamında bir anlamı yok okumanız daha güzel olur.

Bu Sayfayı Paylaş