Nutuk hangi amaçla yazılmıştır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Nutuk hangi amaçla yazılmıştır? konusu Nutuk Hangi Amaçla Yazılmıştır

Nutuk, bir yandan M Kemal'i "öz yaşam öyküsü" bir yandan da Türk Kurtuluş Savaşı'nın öyküsüdür Bu "özyaşam" ile "Tarihsel öykü"nün çakışması,anlatılan olayların hemen hepsinin planlayıcısı ve yürütücüsünün M Kemal Atatürk olmasından ileri geliyordu söz konusu süre, M Kemal'in Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinden başlıyor, yaklaşık olarak 1927 yılına kadar geçen olayları anlatıyor, ancak ayrıntılı anlatım olarak, Ekim 1924 tarihine, yani Kurtuluş Savaşı'nın sona ermesine dek geliyor Atatürk, bu Nutuk'la amacının ne olduğunu şöyle belirtiyor: "Bu Nutuk'umla, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir Ulus'un, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son verilerine dayalı ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım" der Yani, Nutuk, aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun bir öyküsüdür Nitelik olarak da tarihte büyük siyasal işler gerçekleştirmiş, eski Yunanlı Perikles, ya da Romalı Sezar gibi büyük siyaset adamı ve komutanların "Anı"ları gibi bir eserdir Ancak, son derece titiz bir belge toplanma ve birinci el kaynaklarla dayandığından, aynı zamanda tarih için vazgeçilmez bir başvuru eseridir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015
  2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Atatürk Nutuk adlı eserini hangi amaçla yazmıştır?

Nutuk, bir yandan M Kemal'i "öz yaşam öyküsü" bir yandan da Türk Kurtuluş Savaşı'nın öyküsüdür Bu "özyaşam" ile "Tarihsel öykü"nün çakışması,anlatılan olayların hemen hepsinin planlayıcısı ve yürütücüsünün M Kemal Atatürk olmasından ileri geliyordu söz konusu süre, M Kemal'in Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihinden başlıyor, yaklaşık olarak 1927 yılına kadar geçen olayları anlatıyor, ancak ayrıntılı anlatım olarak, Ekim 1924 tarihine, yani Kurtuluş Savaşı'nın sona ermesine dek geliyor Atatürk, bu Nutuk'la amacının ne olduğunu şöyle belirtiyor: "Bu Nutuk'umla, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir Ulus'un, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son verilerine dayalı ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım" der Yani, Nutuk, aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun bir öyküsüdür Nitelik olarak da tarihte büyük siyasal işler gerçekleştirmiş, eski Yunanlı Perikles, ya da Romalı Sezar gibi büyük siyaset adamı ve komutanların "Anı"ları gibi bir eserdir Ancak, son derece titiz bir belge toplanma ve birinci el kaynaklarla dayandığından, aynı zamanda tarih için vazgeçilmez bir başvuru eseridir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015
  3. tabi ki atatürk'ün yaptıklarını ve yapacaklarını öğrenmemiz için

4. Kurtuluş savaşının nasıl kazanıldığını anlatmak için

5. güzel ama çok kısa 5-a ögrencisiyim çok kısa

6. daha yarısındayım ve pek bisey anlamadım keske daha acıklayıcı bisey yazsaydınız

7. çook kısa yaaa daha uzunu yokmuydu?

8. ata mız bizim için fedakarlıklar yapmıştır... Ve bunun da vatan için bilinmesini istemiştir bence....

9. Atatürk Nutuk adlı eserini hangi amaçla yazmıştır?

10. çok iyi tam bana lazım olanı yazmıssınız.(Sema BİLİCİ)

11. kurtuluş savaşı nın ne kadar zorlukla kazanıldığını anlatan bir kitaptır

12. biraz daha çok yazsaydınız keşke ama güzel olmuş

13. Nutuk nerede ve nasıl yazıldı

14. hangi olaydan sonra hangi tarihte ve yazılma amacı nedir?

15. Atatürkün tarihçi kişiliğini (ve buna benzer özelliklerini )ortaya koymak için yazılmıştır bence Bu arada 8. sınıf öğrencisiyim sorduğum sorunun tam anlamlı cevabını alamadım.

16. Atatürk çok ulu bir önderdi ve onun yolundan gitmek bir onur ve vazifedir

17. İİ güzel teşekkür ederim işime yaradı :)

18. Teşekkürler işime yaradı

19. benim arkadaşım okumuştu ve her şeyini anlamıştı.sınıfa anlattı

20. Nutuk; sadece tarihe gömülmüş Osmanli siyasetçilerine degil; karşısina dikilen yoldaşları için de bir taeih galerisidir.Nutuk yazilmasa belki, mücadelenin arka planı karanlikta kalacak , insanlar ve karakterler ortaya çıkmayacakti.Saray yanlısı politikacılar,anlı şanlı paşa ve beylerden mütareke audinlaydinlarina ,Abdulkerim Paşa gibi hoş seda bırakmış Melamilere kadar pek çok kişi bu galeride yerini almıştır.Ama asıl dramatik portreler karşı cephedeki Osmanli siyasetcilerine degil , devrim yorgunu yoldaslarina çizilir...
    Nutuk ; rakiplerin masum gerekçeleri bilinsin , hesabi Mahkeme-i Kübra'ya kalmasin diye yazilmistir
    Elimden bu kadari geliyor kusura bakmayin....

Bu Sayfayı Paylaş