Nusaybin'de Yetiştirici Sınıf Eğitim Programı Halka Tanıtıldı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin'de Yetiştirici Sınıf Eğitim Programı Halka Tanıtıldı konusu Mardin’in Nusaybin ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü okul çağında olup okulla gidemeyen 10-14 yaşında çocukların ‘Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı’ (YSÖP) kapsamında okulla kazandırılması için halktan destek istedi. Projeyi yürüten Şube Müdürü İdris Akbaş, çalışmanın sonuca gidebilecek somut bir proje olduğunu söyledi.

Projeyi tanıtmak amacıyla Hoşgörü Cefeda düzenlenen konferansa sivil toplum kuruluşları, imamlar, muhtarlar ve okul müdürlerinin katıldığı bir konferans düzenledi.
    İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzetin Aydın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilçede 10–14 yaş gurubunda olup okulla gitmeyen 2 bin 200 çocuğun bulunduğunu belirterek, 8–10 haftalık yetiştirme programı çerçevesince bu çocukların akranları ile aynı sınıfa kaydedildiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2003 yılından bu yana örgün eğitimin dışında kalmış çocuklarımızı okula kazandırmak için birçok çalışma başlattığını ifade eden Aydın Şöyle konuştu;
    “222 sayılı ilköğretim ve eğitim kanununda ilköğretimin zorunlu olduğu belirtilmiştir. Sosyal Devletin gereği olarak Bakanlığımız öğrencilerin kitaplarını ücretsiz dağıtmaktadır. Okula devam eden öğrencilere şartlı nakit transferi adı altında yardımlar yapılmaktadır. Ancak yapılan tüm çalışmalara rağmen okula hiç kayıt olmamış ve devamsız durumda binlerce çocuk bulunmaktadır”.

Eğitimin insanın temel hakları arasında olduğunu ifade eden Şube Müdürü Akbaş ise, bu proje ile çocukların ellinden alınan haklarının geri verildiğini aktardı. Projenin büyük bir fırsat olduğunu anlatan Akbaş,”Özelikle bölgemizde sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı kız çocukları çoğunlukta olmak üzere okulla gönderilmiyor. Yetiştirme programı ile hiç okula gitmemiş ya da yarıda bırakmış çocuklar 8 ila 10 haftalık yetiştirme programı neticesinde akranları ile aynı sınıfa kaydedilebiliyor. Bu konuda halka ulaşmak için yoğun gayret sarf ettik. Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve imamların halkı ikna etme ve bilgilendirme konusunda bize yardımcı olmasını istiyoruz. Konumunuz itibari ile ikna ve bilgilendirme kabiliyetine sahipsiniz.”şeklinde konuştu.

2008–2009 yılında yürütülen proje ile ilçede 64 çocuğun eğitime kazandırıldığı bilgisini veren Akbaş, bu sezon projenin yürütüleceği okul sayısını artırmayı planladıklarını kaydetti. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

Bu Sayfayı Paylaş