Nusaybin'de Sınır Ötesi Bayramlaşma

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin'de Sınır Ötesi Bayramlaşma konusu Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Hudut sınır kapısından Suriye’de bulunan akrabalarının Bayram ziyaretine gitmek isteyen vatandaşlarımızın geçişleri başladı.
    Nusaybin ve Kamışlı arasındaki heyetler bayramlaşmasına Çin’in Şam Büyükelçisi Li Huaxin ve beraberindeki Elçilik çalışanları da katıldı.
    Bayramlaşmaya gitmek isteyen 3 Bin 500 vatandaşımız sabah erken saatlerden itibaren Nusaybin Hudut Sınır kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdular. İki ülke arasındaki kapıların açılmasıyla saat 08.30’da Bayram geçişleri başladı.
    Nusaybin Kaymakamı Yücel Gemici, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Tanhan, Garnizon Komutanı P. Bnb. Okan Altınay ve ilçe Emniyet Müdürü Hüseyin Bilgilioğlu Hudut sınır kapısını geçerek, Kamışlı Kaymakamı Albay Abdulbasıt Abdullatif, Belediye Başkanı Süheyl Aziz ve üst düzey yöneticiler tarafından karşılandılar.
    Kamışlı Kaymakamı Albay Abdullatif ve Nusaybin kaymakamı Gemici yaptıkları açıklamalarda iki ülke arasındaki dostluğun giderek pekiştiğini vurguladılar.
    Türk vatandaşlarının 48 saatliğine ülkelerini ziyaret etmesi için bütün kolaylıkları sağladıklarını belirten Kamışlı kaymakamı Abdullatif; “hem şeker hem de Türk arkadaşlarımızla görüştüğümüz için Bayramı değeri bizim çok büyük. İleride daha iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz. Bunun için çaba göstereceğiz”.
    Nusaybin kaymakamı Gemici ise; “belli bir istikrar kazanan bayram ziyaretlerinde bu yıl ilçemizden 6 Bin 300 vatandaşımız Suriye’deki akrabalarıyla bayramlaşarak, Bayramın gerçek anlamdaki bayramlaşmaya dönüşmesi bizleri son derece mutlu etti. İstikrarlı bir şekilde yapılan bu uygulamanın bundan sonra da devam etmesi, iki ülke arasındaki insani, kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkilere katkıda bulunması bizim en büyük temennimiz”
    Bu yıl ki bayramlaşmanın geçmiş yıllardaki bayramlaşmalardan farkı olarak gayri Müslim vatandaşlarımızın da kendi bayramlaşmalarına gittiklerimi kaydederek; “bu uygulama hem Türkiye Cumhuriyetinin demokratik hukuk devleti olmasının bir göstergesi hem de dinler arası hoşgörü ve anlayışın güzel bir örneği olduğunu düşünüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle iki yerleşim yerinde yaşayan vatandaşların bu mutlu günlerini tekrar tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

- ÇİN BÜYÜKELÇİSİ HUAXİN; “BÖYLE BİR ORTAMI GÖRDÜĞÜM İÇİN ÇOK SEVİNDİM”
    Nusaybin Hudut sınır kapısında yapılan bayramlaşmaya Çin’in Şam Büyükelçisi Li Huaxin ve elçilik çalışanları da katıldı.
    Tesadüf olarak bayramlaşmaya geldiğini belirten Büyükelçi Huaxin; “çok güzel bir tesadüfe geldik. Türkiye ve Suriye’nin beraber bayram ortamını yaşadıklarını biliyoruz. Ben iki ülke arasındaki ilişkilerin çok büyük olduğunu duyuyordum ancak bu gün bu ilişkileri yerinde görme fırsatım oldu. Böyle ortamı gördüğüm için çok sevindik. Türkiye ve Suriye halkının sürekli böyle günler geçirmesini temenni ediyorum” dedi.
    Heyetler Bayramlaşması, El-ruha Süryani folklor gurubunun gösterisiyle sona erdi. / Arif Altunkaynak - AA -

Bu Sayfayı Paylaş