Nusaybin'de Münazara yarışması

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin'de Münazara yarışması konusu Mardin’in Nusaybin ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arası münazara yarışması düzenlendi. Liseler arasında yapılan yarışmada ‘Gençler yaşlılara bir şeyler öğretebilir’ konusuyla Anadolu Lisesi birinci oldu.

Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi Tiyatro salonunda yapılan yarışmayı ilçe Milli Eğitim Müdürü İzzetin Aydın, şube müdürü İdris Akbaş, öğretmenler ve öğrenciler izledi.

Bir haftadır süren etkinlin final bölümünde Anadolu Lisesi ‘Gençler yaşlılara bir şeyler öğretebilir’, Atatürk Lisesi ise ‘Gençler yaşlılara bir şeyler öğretemez, yazlılar gençlere öğretir’ konuları üzerinden tartıştı. Yarışma sonucunda Jüri’den Bin 74 puan alan Anadolu Lisesi şampiyon olurken, En iyi konuşmacı Atatürk lisesi öğrencisi Nurullah Akdoğan seçildi.

Yarışmaya katılan ve destek veren herkese teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın, Münazaraların, toplumda tartışma kültürü ve demokrasinin oluşmasına katkı yaptığını bildirdi.

Öğrencilerin sınavlardaki başarılarından dolayı öğretmenlerinde en az aile kadar sevindiğini kaydeden Aydın şöyle konuştu;
    “Bize ilimden önce ahlak ve edep lazım. Herkes öğretmen, doktor olacak diye bir kaide yok. Marangoz olun, manav olun ama önce insan olun. Münazara demek: bir konu üzerinde derin düşünmek ve o konuyu tartışmaktır. Tartışmalar demokrasinin gereğidir. Amacımız size demokrasiyi aşılamaktır. İletişimde önce muhatabı dinlemek çok önemlidir. Bu yarışmalarla gençlerimizin karşısındakini anlama ve dinleme kabiliyetini geliştiriyoruz”.

Yarışmadan sonra her iki okul öğrencilerine çeşitli hediyeler verilirken Anadolu lisesi ve Atatürk Lisesi öğrencilerinin ilde yapılacak yarışmalarda Nusaybin’i temsil edeceği açıklandı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

Bu Sayfayı Paylaş