Nusaybin Tepeüstü (Tilminarê) Köyü - Nusaybin Tepeüstü Köyü Hakkında Bilgi

'Nusaybin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin Tepeüstü (Tilminarê) Köyü - Nusaybin Tepeüstü Köyü Hakkında Bilgi konusu
    Nusaybin Tepeüstü (Tilminarê) Köyü - Nusaybin Tepeüstü Köyü Hakkında Bilgi

Tepeüstü (Tilminarê), Nusaybin

Tepeüstü, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen tepeüstü köyü,adından anlaşılacağı gibi bir tepe üzerine kurulmuştur. bu tepe höyük olup tarihi belirsizdir.köyde toplam 350 hane bulunmaktadır.Özellikle 1990lı yılardan sonra köyden istanbula ve avrupaya ciddi göçler olmuş ve nüfüs gerilemiştir.şu anda köyün nüfüsü 3000 civarındadır.Halkın Geçim kaynakları tarıma dayalıdır. Özellikle son zamanlarda gençler çalışmak için batıya gidip kış aylarında köye dönmektedir.

Coğrafya

Mardin iline 75 km, Nusaybin ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 1543
    1997 1441

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
    Ayrıca Tepeüstü (Tilminarê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

2. köyün kanalizasyonu yapıldı, sağlık ocagı ve evi bulunmaktadır bu büyük köyde bi saglık personeli yoktur köylülerin şikayeti köy içi yolları hepsi cukur arabalar yürümüyor çamürdan taştan yapılması gerekir

3. Ben o koyde buyudum koyumu cok ozldim

Bu Sayfayı Paylaş