Nusaybin Söğütlü (Girêbiya) Köyü - Nusaybin Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi

'Nusaybin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin Söğütlü (Girêbiya) Köyü - Nusaybin Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi konusu
    Nusaybin Söğütlü (Girêbiya) Köyü - Nusaybin Söğütlü Köyü Hakkında Bilgi

Söğütlü (Girêbiya), Nusaybin

Söğütlü, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Gırebıya olup Söğütlü adı sonradan verilmiştir ama hala eski adi ile anılmaktadır. Vaktiyle toprağı çok bereketli olmasına karşın şimdilerde verimsizdir. Geçmiş dönemde ağalıkla yönetilen bu köyde günümüzde 4 erkek kardeş aileleriyle birlikte yaşamaktadır.

Kültür

Arap kültürüne sahipbir köydür. SILA fliminin anısına Cansu Dere tarafından yapılan bir ilköğretim okulu inşa edilmiştir. Talebeleri, komşu köylerden gelen öğrencilerle beraber eğitim görmektedir.

Coğrafya

Mardin iline 90 Km., Nusaybin ilçesine 35 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 459
    1997 490

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
    2004 - celal girbiyanoglu
    1999 - celal girbiyanoglu
    1994 - celal girbiyanoglu
    1989 -1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ATV dizisi Sıla'nın yapımcıları, çekimleri gerçekleştirdikleri Mardin'in Söğütlü Köyü'ne 400 öğrencinin eğitim göreceği 8 derslikli bir ilköğretim okulu yapıldı. 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında açılması planlanan okulun adı Sıla İlköğretim Okulu oldu. Eski bina da onarılarak öğretmen lojmanına çevrildi.
    Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Posta Kodu 47320
    Alan Kodu
    0482

Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
    İl
    Mardin
    İlçe
    Nusaybin

Not:
    Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
    Ayrıca Söğütlü (Girêbiya) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.

Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu Sayfayı Paylaş