Nusaybin Eğitim Bir Sen'den Kutlu Doğum Gecesi

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nusaybin Eğitim Bir Sen'den Kutlu Doğum Gecesi konusu Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Memur sen’e bağlı Eğitimiler Birliği Sendikası (Eğitim Bir Sen) Mardin’in Nusaybin ilçesinde gece düzenledi. Gecede, TRT Şeş’te Xelatan Rasta (Doğrulara hediye) adlı programı sunan Yard. Doç. Dr. Abdulcelil Candan, Pêxemberê Âzâdiye (özgürlükler peygamberi) konulu konferans verdi.

Şato Düğün Salonunda yapılan gece, Hz. Ali Camisi Din Görevlisi Ruhullah Öz'ün okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. daha sonra açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir Sen Nusaybin temsilcisi Abdulselam Demir, Müslümanların yaşadığı beldelerde Peygamberimiz Hz Muhammed'in doğumunun yüzyıllardır coşkuyla kutlandığını söyledi. Eşrafi mahluk olan insanın en şereflisi efendimizin doğumunun sıradan bir olay olmadığını bildiren Demir; "Yerin, göğün, meleklerin kısacası bütün alemlerin sevinçle karşıladığı bu olaya biz Müslüman ümmetinin kayıtsız kalması akıl karı değildir" dedi.

Mustafa Turan'ın okuduğu Kürtçe mevlitten sonra kürsüye, TRT Şeş'te Xelata Rastan (doğrulara hediye) adlı programı sunan Yard. Doç. Dr. Abdulcelil Candan davet edildi.

Pêxemberê Âzâdiye (özgürlükler peygamberi) konulu konferansı veren Candan, İslam'ın özgürlükte herkesi eşit kıldığını söyledi. Namaz sırasında yaptığımız secde anlamının yaratıcıdan başka kimsenin önünde eğilmememiz gerektiğini kaydederek şöyle konuştu;
    "islam insana çok değer verir. Özgürlükler dinimizde ibadet şartıdır. Özgürlük olmadan İnsan ibadet yapamaz. Özgürlük, Ekmek ve Sudan daha önemlidir".

Peygamberin, Dünya ile Ahiret arasındaki köprüde insanları yüzme öğreticisi olduğunu vurgulayan Candan konuşmasını şöyle sürdürdü;
    "Peygamberlerle diğer liderler arasındaki fark, diğer liderler menfaat konusunda yakınlarından başlarlar. Peygamberler ise, menfaatte akrabalarını en sona atarlar. Yer yüzünden insanların deri renkleri yüzünden bir çok zulüm yaşanıyor. Allah CC insanların derisine bakmaz kalbine bakar. Bilal-i Habeş zenciydi ama kalbi beyazdı. Peygamber neden deriniz böyle demedi.

Peygamberimizin en sevdiği huy doğruluk, en sevmediği huy ise dedikoduydu. Müşrikler ona sihirbaz, kahin derlerdi ama yalancı demezlerdi".

Hz. Ali Camisi Din görevlisi Ruhullah Öz'ün Kürtçeye tercüme ettiği Veda Hutbesinin okunmasıyla gece sona erdi.

Geceye; Nusaybin Müftüsü İhsan Açık, Mal Müdürü Hüseyin Zengin, Baştabip Op. Dr. Süleyman Gökdemir, Mardin Milli Eğitim şube Müdürü Zeki Atalay, Ak Parti ilçe başkanı Halil Can, Eğitim Bir Sen il başkanı Hasan Ekinci, Sağlık sen başkanı Fahri Ağca ve yüzlerce Nusaybinli katıldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com

Bu Sayfayı Paylaş