Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez konusu Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Hakkında - Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Tanıtım - Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Tarihçesi - Nar İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez İletişim - Nar İlköğretim Okulu

Okulumuz (Nar Orta Okulu olarak) 1955 li yıllarda Nar Kasabasında kurulmuş olan Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin katkılarıyla açılmıştır.
    Kültür ve Yardımlaşma Derneği 73 m³ kereste temin etmiş ve;

Halktan : 15.000 TL bağış,

Milli Eğitim Bakanlığından : 22.000 TL (sıra alımı),

Milli Eğitim Bakanlığından : 12.000 TL nakdi yardım,

Seyit Mehmet AVŞAR : 750 TL bağış,
    Mehmet ARIKAN :500 TL bağış toplamış,
    Kolukısa Ailesinin de okul arsasının büyük bir kısmını vermesiyle okulumuz Nar Belediyesinin karşısına, İlkokulun yanına yaptırılmıştır.
    Okulumuzun yapımında o zamanki milletvekillerinden olan Zihni ÜNER, Necmettin ÖNDER, Hasan Hayati ÜLKÜM, Milli Eğitim Mensupları, Nar Halkından Fikret GÜNER, Hasan SOLMAZ ve Mehmet GÜLEN okulumuza maddi ve manevi çok büyük destek vermişlerdir.

Okulumuz Nar halkının da büyük gayretleriyle 1959–1960 tarihlerinde ilk olarak eğitim öğretimine başlamış oldu. (Şimdi bu bina Nar Barbaros İlköğretim okulunun ek binası olarak hizmet vermektedir.)

Ayrıca o zamanlar kurulan Ortaokul ve yurt binası yaptırma ve öğrencilerini koruma derneği idare heyetinin ve okul müdürü Mehmet DÜNDAR’ın çabalarıyla okulun eksiklikleri tamamlanmış.

Nar Ortaokulu 1973-1974 öğretim yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Bu bina Harmanönü mevkiinde mülkiyeti maliye Hazinesine ait, 5180 m² mezarlık bir alan üzerine kurulmuştur ve kısa bir zaman içerisinde ağaçlandırılmıştır.

Okulumuz binasında 1973-1974 yılından 1984-1985 yılına kadar Nar Ortaokulu olarak eğitim öğretim hayatına devam ederken yasa gereği okulumuz ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Nar İlköğretim Okulu 280 civarında öğrencisiyle bütün sınıf ve branş öğretmeniyle eğitim öğretimine devam etmiştir.

1986–1987 Eğitim Öğretim yılında binanın doğu kısmına ek olarak alt kata bir salon, bunun üzerine de iki derslik ilave edilmiştir. Ek binanın yapımında okul müdürü Hasan ÖZTÜRK ve Milli Eğitim Müdürlüğünden Salih ÇAVUŞOĞLU’nun büyük gayretleri olmuştur.

Böylece nar ilköğretim okulu bir müdür odası, bir müdür yardımcısı odası, bir memur odası, , bir öğretmenler odası, bir hizmetli odası, 10 derslik, bir bilgisayar laboratuarı, bir fen laboratuarı, bir kütüphane, 1 Görsel Sanatlar Atölyesi, bir salon,bir arşiv ve kazan dairesi olmak üzere 22 bölümde eğitim öğretimine devam etmektedir.

Okulumuzda 4000 civarında kitabı bulunan kütüphanemiz ilimizin en zengin okul kütüphanesidir.

1960 lı yıllardan bu güne okulumuzdan yetişen birçok öğrencimiz üst öğrenimlerini tamamlayarak Doktor, Avukat, Hâkim, Öğretmen, Öğretim Görevlisi, T.S.K da üst rütbeli yönetici, Milletvekili, Belediye Başkanı… gibi topluma ve Vatanına Milletine faydalı insanlar yetiştirmiştir..Bundan sonrada yetiştirmeye devam edecektir.

Okulumuz örnek bir okuldur. Kültürel ve sportif faaliyetlerde de etkinliklere katılmakta, Halk oyunları kategorilerinde ödülleri bulunmaktadır.

Okul olarak Uzun vadeli hedeflerimiz
    (Vizyonumuz):

Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkaracak eğitim ve öğretim etkinliğinin bir parçası olarak hizmetin yürütüldüğü çevrede eğitim, bilim ve kültür merkezi olmak...

Okul olarak Görevimiz (Misyonumuz):

Okulumuz için belirlenmiş olan eğitim-öğretim programını çevre faktörlerini de dikkate alarak etkili ve verimli bir şekilde uygulamak, öğrencilerin kabiliyetlerine ve ihtiyaçlarına uygun bir eğitim hizmetini sunmak, onların sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayacak yeteneklerini geliştirmelerine ortam hazırlamak ve okulda öğrenmenin kalitesini artırmak temel işlevimizdir...
    Baş Mah. İlköğretim Sk. No:3
    Nar Kasabası (50020)
    Nevşehir
    Okul Telefon Numaramız : 0 384 213 21 29
    NAR İLKÖĞRETİM OKULU
    kaynak:webrehberi.biz

Bu Sayfayı Paylaş