Murat Bardakçı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Murat Bardakçı konusu Murat Bardakçı

1955 yılında İstanbul'da doğdu, ekonomi öğrenimi gördü
    Musikiye Dr Selahattin Tanur'la tanbur ve eser meşkederek başlayan Murat Bardakçı, Tanur'dan "icazet" aldı, Ekrem Karadeniz'le teori, teori tarihi ve ses sistemi üzerine çalıştı, Fahire Fersan ve Vecdi Seyhun'dan yararlandı, ilgi alanını daha sonra musiki tarihine yöneltti Abdülbaki Gölpınarlı'dan şarkiyat kaynakları ve metodolojisi alanlarında büyük ölçüde faydalandı, bu arada Türk ve İslam Müziği'nin tarihiyle ilgili kitap, belge, fotoğraf, film ve ses kaydı gibi arşiv malzemesi topladı, geniş bir nota kolleksiyonu oluşturdu

Türk Müziği Tarihi'yle ilgili çok sayıda araştırması yayınlanan Murat Bardakçı, Hürriyet Gazetesi yazarlarındandır

HAKKINDA YAZILANLAR

Bayanlar, baylar; süper bir zekayla karşı karşıyasınız
    SERDAR TURGUT
    Hürportreler Hürriyet 2002 İlavesi

Okuyucu bu süper zekanın ve bilgi birikiminin sadece gazetedeki sonuçlarıyla yetinmek zorundadır Bu yüzden şanssızsınız
    aslında Onun asıl birikimini gösterdiği yer kitapları Murat ayrıca büyük bir musiki tarihçisi Mavi kanlıların dünyasını da iyi bilir O dünyada rahat hareket eder, belki de o dünyadandır da bilemiyorum

Yazarlığın altın kurallarından bir tanesi insanın sadece bildiği konularda yazmasıdır

Şu anda okumakta olduğunuz yazı egzersizlerinin amacı bu kuralın ihlal edilmesi durumunda neler olacağını ortaya çıkartmak olmalı

Murat'ı sadece yazılarından tanıyorum Aynı mekanlarda kısa süreli bir arada bulunmalarımızda birbirimizi fazla tanıma imkanımız olmadı

Bir insanı ele veren gözleridir Kafası fazla çalışmayan bir insanı gözlerinden hemen anlarsınız Bakınız örneğin Tony Blair, George Bush jr, Pierce Brosnan

Murat'ın gözleri ve gözbebeğindeki hareketlenmeler ise süper bir zekayla karşı karşıya olduğunuzu ortaya koyar

Okuyucu bu süper zekanın ve bilgi birikiminin sadece gazetedeki sonuçlarıyla yetinmek zorundadır Bu yüzden şanssızsınız aslında

Onun asıl birikimini gösterdiği yer kitapları

Örneğin Vahdettin'in hayatı üzerine kaleme aldığı eser Türk tarih çalışmalarında büyük bir devrim, bir alt üst oluşa yol açabilecek tarihi

Abartmıyorum, bulun Şahbabayı ve okuyun lütfen

Neden çok tartışılmaz bu konu? Benim için anlaşılması mümkün olmayan ve galiba da Türkiye'ye özgü bir durum bu

Murat asıl olarak büyük bir musiki tarihçisi

Şarkiyat kaynaklarını bulma yöntemlerini, metodolojiyi öğrenme sürecinde Türkiye'nin önde gelen alimleriyle çalıştığını, onlardan öğrendiğini biliyorum

Bu eğitimi üniversitede veremezler insana, orada öğretilenler ancak o şekilde usta-çırak ilişkisi içinde öğrenilir ve ancak o şekilde usta olunabilir, bunun başka yolu yok

Murat aynı zamanda Mavi kanlıların dünyasını da en iyi bilen insandır

O dünyada rahat hareket eder, belki de o dünyadandır da bilemiyorum ve yazabildiklerini e bize anlatır

Eminim ki yazamadıkları yazdıklarından çok daha fazladır

Bu Sayfayı Paylaş