Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Konak İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Konak İzmir konusu Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Hakkında - Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Tanıtım - Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Resimleri - Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu İletişim

Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

1894 yılında tek derslik olarak mahalle mektebi adı altında şimdiki binaların bulunduğu yerde ahşap olarak hizmete girmiştir.

Binanın alt katı jandarma komutanlığına üst katı ise okulumuza ayrılmıştır.Okulumuzun ilk adı

MAMÜRETÜL HAMİT’tir.

Cami imamı Hacı Şakir Efendi ile müezzin Halil Efendi ilk öğretmen olarak atanmışlardır.Açıldığı günden beri kız-erkek öğrenciler birlikte eğitim görmüşlerdir.

1909 yılında mahalle mektebi ismi kaldırılarak TEFEYYÜZ adı verilmiştir.Aynı yıllarda okulumuz Milli Eğitime devredilerek Baş Muallim Hoca Nazmi Efendi atanmıştır. 1912 yılında cami gelirleri ve Başöğretmen Nazmi Efendi’nin çalışmaları ile altlı ve üstlü üçer dersane daha yaptırılarak okulumuz 5 derslikli hale getirilmiştir.

1923 yılında Cumhuriyetimizin ilanından sonra okulumuzun adı MÜDAFAA – İ HUKUK İLKOKULU olarak değiştirilmiştir.

1924 yılında bünyesinde ilk defa anasınıfı açılmış ancak 1927 yılında kapanmıştır.

1930 yılında bina yeterli olmayınca 4 şubemiz Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda hizmete başlamıştır.

1933 yılında binamız tekrar yeterli olmayınca şimdiki Güzelyalı İlköğretim Okulu olarak okulumuza bağlı hizmete girmiştir.

10 nisan 1979 yılında okulumuzun ismi Özgürlük İlkokulu olarak değiştirilmiş ancak 11 nisan 1983 yılında tekrar Müdafaa-i Hukuk İlkokulu adını almıştır.

1981 yılında Hayırsever Talat Sepici tarafından okulumuza ek bina yapılarak Tahsin Sepici ek derslikleri ismi verilmiştir.

1997 yılında 8 yıllık zorunlu eğitime geçilince Müdafaa-i Hukuk İlkokulu Müdafaa-i Hukuk İlköğretim Okulu adını almıştır.

Binamızda halen faal olarak 10 derslik 1 iş atölyesi, 1 fen laboratuvarı ve çok amaçlı kullanılabilen 100 kişilik konferans salonumuz ve 2 adet bilişim teknoloji sınıfı mevcuttur.

Mudafaa-I Hukuk İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Konak
    Okulun Telefonu: 232 285 37 25
    Okulun Faksı: 232 247 49 51
    Okulun Adresi: 56 Sokak No:29 Güzelyalı
    Okulun Web Adresi:
    http://www.mudafaihukuk.k12.tr/
    Okulun E-Posta Adresi:
    Okulun Müdürü:
    Okulun Ulaşım Bilgileri:
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu