Mollaahmet Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mollaahmet Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri -Mollaahmet Köyü Horasan- Mollaahmet Köyü Hakkında Bilgiler - Mollaahmet Köyü Resimleri

Bilgiler
    Nüfus 635 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25810
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Horasan
    Mollaahmet, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    köy adını MELLE EHMED den alır.İrandan bu köye gelip,köye ilk yerleşen aile ALİ AİLESİdir.

Kültür
    Köy İSLAMİ-KÜRD geleneklerine bağlıdır.Din ve töre yaşamı biçimlendirmektedir.Geniş bir kültür birikimi vardır.

Coğrafya
    Erzurum iline 117 km, Horasan ilçesine 34 km uzaklıktadır. Üç tarafı dağlarla çevrili,üç dere akar.doğal sular bakımından zengin olmasına karşın günde sadece 5 saat köyde su akar.

İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 635
    1997 649

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Okul 1999 yılında sekiz yıllık eğitime geçmesiyle beraber eğitim ve öğretimde örnek olma yolunda çalışmalar başlatmıştır.2002 senesinde kurulan halk oyunları ekibi il birincisi olmuştur.Ayrıca tiyatro grubu ilçede düzenlediği yıl sonu şöleni ile hem köyün hem de okulun tanıtımını sağlamıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit ile telefon Turkcell servisi vardır.köy halkı dini ve din adamlarını çok tutar köyde yıllarca medrese eğitimi ğörmuş çok değerli alimler .

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş