MKM-DER’den Kürt sanatçılara eğitim

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda EbruLi tarafından 8 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. EbruLi

EbruLi Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    MKM-DER’den Kürt sanatçılara eğitim konusu Mezopotamya Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği (MKM-DER), Kürt sanatçılarına yönelik eğitim çalışması başlattı. MKM-DER Müzik Birimi Yöneticisi Bedran Şener, eğitimlerin Kürt halkının kültür sanatına yönelik marjinalleştirme çabalarını boşa çıkaracağını belirterek, bütün Kürt sanatçılarını Kürt kültürünü sahiplenmeye çağırdı. MKM-DER Mersin yerelindeki düğünlerde müzisyenlik yapan yaklaşık 30 kişiye kültür-sanat alanında daha fazla gelişme kaydetmeleri amacıyla eğitim veriyor. Bir haftadır başlatılan eğitim çalışmalarına yereldeki müzik gruplarında çalışan müzisyen ve sanatçılar ilgi gösteriyor. MKM-DER Müzik Birimi Yöneticisi Bedran Şener, Kürt kültür-sanatına karşı topyekun saldırının başlatıldığı bir süreçte böyle bir çalışmanın çok önemli olduğunu belirterek, Kürt sanatçılarını Kürt kültürünü sahiplenmeye çağırdı. Şener, “Kürt halkının kültürünü ve sanatını marjinalleştirme çabalarına karşı biz de kendi kültürümüzü sahiplenerek karşı koyacağız. Kültürümüzü her alanda geliştirerek genelden yerele kadar Kürt kültürüne ve sanatına yaraşır bir duruşu yereldeki sanatçı ve müzisyenlerimizle geliştireceğiz. Bu yaptığımız çalışmalarla da bütün müzisyenlerimizle birlikte kültürümüze, sanatımıza ve yaşamımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

‘Kürt kültürü ve sanatını bilimsel öğreteceğiz’

Verdikleri eğitim ile müziğe sıfırdan başladıklarını belirten MKM-DER Bağlama Öğretmeni Vedat Yıldız, buraya gelenlerin çoğunun müzik ve türkü konusunda pratik çalışma yaptıkları ve çok yetenekli olduklarını söyledi. Yıldız, “Fakat arkadaşların müziğin makamı konusunda bir bilgileri yok. Bizim de asıl amacımız buraya gelen arkadaşların kültür-sanat alanında daha bilimsel bilgilere sahip olmaları ve kendilerini geliştirmesidir” dedi. Kültür-sanat alanı olması ve alanın çalışmasının daha doğru anlaşılması açısından olumlu bir proje olduğunu vurgulayan Yerel Müzik Grubu Sanatçısı Ciger Pel, MKM-DER böylesi bir çalışma yürütmesinin kültür-sanatın kurumsallaşması açısından çok olumlu olduğunu kaydetti.

MKM-DER’in böyle bir çalışmaya öncülük etmesinin onur verici olduğunu dile getiren Yerel Müzik Grubu Sanatçısı Dengbej Ozan Vezi, “Bu eğitimler bizim için çok önemlidir. Ve bu eğitim bizim başarılarımızı daha da arttıracaktır. Bu çalışmayı yürüten arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi. Dernek çatısı altında böyle bir çalışmaya dahil olmanın büyük bir olanak olduğunu vurgulayan Yerel Müzik Grubu Sanatçısı Ozan Reşit ise Kürt müzisyen ve türkücülere MKM-DER çatısı altında çalışmaya ve kendi kültürüne sahiplenmeye çağırdı. Kürt kültür-sanatının gelişmesi amacıyla çalıştıklarını ifade eden Ozan Şiwan da, yeni neslin Kürt kültür-sanatını sahiplenmesi çağrısı yaptı.

MURAT KOLCA/ DİHA/MERSİN

Bu Sayfayı Paylaş