Mirahmet Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mirahmet Köyü Karakoçan Elazığ konusu Mirahmet Köyü Karakoçan - Mirahmet Köyü Hakkında - Mirahmet Köyü Tanıtımı -Mirahmet Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Bilgi Yok
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Elazığ
    Bilgiler
    Nüfus 151 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 23600
    Alan Kodu 0424
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Elazığ
    İlçe Karakoçan
    Web Sitesi

Mirahmet, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.
    Tarih
    Köy ismini Köyün Kurucusu ve ağası olan Mir Ahmet isimli kişiden almıştır. Köyün Kürtçe ismi Mirahmedan´a Zülfikar´dır.
    Ekonomik Durumu

Köyde tarıma elverişli topraklar mevcuttur. Bu topraklarda buğday, arpa, nohut, fiy ve ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Sulak arazide ise sebze meyve ekimi yapılmakta; diğer bir kısmı ise kavak, söğüt, elma, armut, kiraz, erik, dut v.s ağaçları dikilmektedir.

Köyde hayvancılık da yapılmaktadır. Özellikle büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Bunun yanında kümes hayvanları da beslenmektedir. Ancak bunlar köylünün ihtiyacını karşılamak için yapılmaktadır. Ticari nitelikte değildir.

Köyde bağcılık da yapılmaktadır. Önemli bir üzüm bağı mevcut olup bu bağlardan pekmez, şerbet, pestil üretilmektedir. Ne yazık ki şarap üretilmemektedir.

Köyün nufusunun bir kısmı Avrupa'nın çesitli ülkelerinde işçi olarak çalışmaktadırlar. Dışarıda kazanılan ve tasarruf edilen paranın bir kısmı köye yatırılmakta, bu sebeple köy kalkınmakta ve ekeonomisi gelişmektedir. Köyde ticari anlamda bir işletme ya da kuruluş bulunmamaktadır.
    Eğitim ve Öğrenim

Köyde ilköğretim okulu mevcut olup 5. sınıfa kadar eğitim vermektedir. Öğrenciler zorunlu temel eğitimlerini taşımalı olarak Başyurt İlköğretim Okulunda tamamlamaktadırlar. Köyün eğitim ve öğretim durumu iyiye doğru gitmektedir.
    Kültür

Köyün en güzel yemeği gövmedir (Kürtçe: kıllor). Hamurdan yapılan bu yemek önce fırında pişirildikten sonra, kapak şeklinde kesilir ve içindedeki hamuru içinden çıkartıp, güzelce yoğulduktan sonra içine konup üzerine şerbet ve yoğurt dökülüp servise sunulur. Diğer yemekler: Lortek, sir av, isot-tı kutandi, lortek, Balcan ı kutandi, girmiya dö, girmiya şir, gimiya niskan v.s.

Coğrafya

Elazığ iline 96 km, Karakoçan ilçesine 20 km uzaklıktadır.
    İklim

Dört Mevsimin yasandığı bir iklime sahiptir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 151
    1997 152
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

1984 - günümüze Nurettin Yildirim
    Altyapı bilgileri

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş