Meditasyonla Ruhunuzu Aydınlatın

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Meditasyonla Ruhunuzu Aydınlatın konusu [​IMG]

Nimetlerinden sık sık söz edişimden olsa gerek, “Meditasyon nedir, nasıl öğrenilir?” sorusuyla o kadar çok karşılaşıyorum ki. Hemen söyleyeyim bu “Aşk nedir, nasıl olunur?” sorusuna eş değer bir şey. Nasıl ki aşk bir “olma, oluş” haliyse ve bu öğrenilemezse, anlatılsa da hissettirilemezse, meditasyon da aynen böyle bir şey.
    Bir kursa gidip meditasyon öğrenmeyi sakın umut etmeyin. Bu kurslara gitmeyin demiyorum, “öğrenmeyi” umut etmiyorum diyorum sadece. Çünkü meditasyon ne öğrenilebilir, ne öğretilebilir. Birkaç meditasyon tekniği öğrenebilirsiniz ama bu teknikleri sadece bilmek sizi asla meditatif hale sokmaya muktedir değildir. Bunu hissedip hissetmemek tamamen size bağlı. İki ayak yan yana yere basar halde, dik bir şekilde oturmak. Eller dizlerde, “barış, sevin, ışık” gibi bir sözcüğü veya herhangi bir heceyi 20 dakika tekrarlamak meditasyon yapmak değildir. Bunu yapmaya çalışırsanız içinize fenalıklar gelir. Zaten meditasyon ile çaba hiç bağdaşmaz. Meditasyon, içinde yoğun enerji barındıran, derin sessizliği hissetmektir. Ruhsal varlığınızı teslim olmuş bir yürekle, sessizliğin içindeki güçle buluşturmaktır. Evrenle, yaratanla bütün olmanın, bunu hissetmenin hazzını duymaktır. Kısacası bir vuslattır meditasyon. Bunu yaşamak için şekilperest olmamalısınız. Meditatif hale geçip saf şuurluluk halini deneyimlediğinizde, bu sessizliğin içinde istediğiniz kadar dinlenebilirsiniz.

Meditasyon için en uygun ortam evinizde, rahatsız edilmeyeceğiniz bir köşedir ama bunun için de bir şart yoktur. Zaten kimi zaman, bazı ortamlarda bu hale kendiliğinden, aniden geçebilirsiniz. Zamanla sizi meditatif hale sokacak yer ve durumları bilir hale gelirsiniz. Kendimden bir örnek verebilirim: ziyaretçi akının olmadığı sessiz ören yerlerinde, meditatif hali yaşamam kaçınılmaz olur. Yanımdaki kişi veya grupta uzaklaşır, yüzyılların izlerini taşıyan bir taşın köşesine ilişir ve o çın çın öten sessizliğin muazzam gücüyle evrenle buluşurum. Birkaç dakikalık bu hal dünyaya yeniden gelmişim gibi bir his verir. İçimi meditasyonun doğal sonuçlarından olan saf sevgi doldurur. Belki daha çok kişiye tanıdık gelecek bir başka durum da ibadet anlarıdır. Mesela çoğu kez şükür veya af niyetiyle kıldığım bir namazın ardından ettiğim dualar; kimi zaman da topluca yapılan duaların, toplu meditasyonlar gibi yüksek etkili olduğunu bildiğimden, kandil gecelerinde yaptığım dualar sırasında girdiğim özel ruh hali de yüksek enerjili meditasyonlarla eş değerdir. Bilenler bilir, bense bu örnekleri merak edenlere anlatmak için verdim çünkü herkesin böyle anları olduğunu düşünüyorum. Meditasyonu deneyimlediğinizde, başarıp başaramadığınızı böylece anlayabilirsiniz.
    Meditasyon esnasında bedensel varlığınızı unutup, tatlı bir aydınlık içinde, sonu ve başı olmayana ulaştığınızı, yaradanla buluştuğunuzu hissettiyseniz… sonrasında kendinizi ve tüm insanları kusurlarıyla seviyorsanız, tüm canlılara duyduğunuz şefkat yoğunlaştıysa, bir türlü anlaşamadıklarınıza içinizden sizden uzak ama mutlu bir hayat dilemek geliyorsa, kendinizi daha yaratıcı, sağlıklı, tek başına ama güçlü ve güvende hissediyorsanız meditasyonu başardınız demektir.
    Meditasyona nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bir toplu meditasyon duyumu aldığınızda hiç düşünmeden katılmalısınız. Toplu meditasyonlar,meditasyonun öğretildiği değil, uygulandığı yerlerdir. Aradığınızı aydınlanmayla ilk kez orada karşılaşmanız ise kuvvetle muhtemeldir.

Gül Azer Eryüksel

Bu Sayfayı Paylaş