Meşrutiyeti hangi devletler kullanmıştır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 26 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Meşrutiyeti hangi devletler kullanmıştır? konusu lütfen bu soruyu 1 gün içinde cevaplayabilir misiniz

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Meşrutiyet

Hükümdarların mutlak yetkilerinin bir bölümünü anayasal kurumlara ve meclise devrettiği yönetim biçimidir.

Meşrutiyet veya Anayasal Monarşi (İng: constitutional monarchy), hükümdarın yetkilerinin anayasa ve halkoyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlandığı yönetim biçimine denir.Meşrutiyet,bir hükümdarın başkanlığı altında parlamento yönetimine dayanan hükümet biçimidir.

İngiltere’de 1215 yılında Magna Carta ile kurulan siyasi düzen tarihteki ilk meşruti monarşi rejimi olarak anılır. Fransa’da 1830 Devrimi’nden sonra kurulan Anayasal Monarşi, cumhuriyet ile mutlak krallık arasında bir “orta yol” olarak benimsenmiştir.

Osmanlı Devleti’nde anayasa (Kanun-ı Esasî) ve parlamenter rejim (Meclis-i Mebusan) tartışmaları 1830′larda başlayıp 1860′larda yoğunlaşmış ve nihayet 23 Aralık 1876′da Meşrutiyet ilan edilmiştir. 1878′de II. Abdülhamit tarafından Meclis kapatılmış ve Anayasa’nın bazı bölümleri askıya alınmış ise de, teorik olarak Meşruti rejimin devam ettiği kabul edilmiştir.

24 Temmuz 1908′de yapılan ihtilalle Kanun-ı Esasi’nin yeniden yürürlüğe konması İkinci Meşrutiyet döneminin başlangıcı sayılır. Bu dönem Osmanlı Devletinin sona erdiği 1 Kasım 1922 tarihine kadar sürmüştür.

3. babiller yaz benimde ödevim vardı babiller yazdım hoca doğru kabul eyledi bak bana inan .

BİR DOST.....

4. arkadaşım güzel yazmışsın ama HANGİ DEVLETLERDE KULANILMIŞ YAZMAMIŞSIN yazarsan sevinirim

5. Çok güzel olmuş fakat hangi devletlerde kullanıldığı yazmıyor. Bu bakımdan işime yaramadı

6. Meşrutiyet sistemini 1825 ten itibaren Osmanlı Devleti kullanmıştır.Halkın ilk kez yönetime katıldığı bu sistemle az da olsa halk söz sahibi olmuştur.

7. buraya yazı yazan herkeze teşekkür ederim çok işime yaradı

8. Meşrutiyet OSMANLI DEVLETİnde kullanılmıştır.

9. soruya tam cevaplar gelmemiş ama Osmanlı Devleti bir dönem meşrutiyet'i kullanmışlardır ;)

10. çok güzel olmuş ellerineze sağlık ama vikipEDİYİ DAHA ÇOK tercih ediyorum

Bu Sayfayı Paylaş