Meşebaşı Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Meşebaşı Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum konusu Erzurum İli Köyleri -Meşebaşı Köyü Pazaryolu- Meşebaşı Köyü Hakkında Bilgiler - Meşebaşı Köyü Resimleri

Erzurum
    Bilgiler
    Nüfus 20 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 25930
    Alan Kodu 0442
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Erzurum
    İlçe Pazaryolu

Meşebaşı, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını hemen tepede bulunan meşe ormanından almaktadır.Eski ismi Rus'ların ve Ermenilerin işgali ile Arnas olarak değiştirilmiştir.Köyün tam olarak ne zaman kimler tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte tahmini olarak yıllardan beridir burada yerleşimin olduğu bilinmektedir.Muzaffer Aydın ın çabaları ile bir dağ köyü olan Arnas'a Çoruh nehrine yapılan köprünün bitimiyle birlikte tonlarca dinamit atılarak köyün yüksek rakımına rağmen otoban misali genişçe bir yol yapılmıştır.Muhtarlığı süresince üstün bir başarı sergileyen Muzaffer Aydın ve iş adamı Etem Zengin köye hizmet etmekte ve çalışmalarını sürdürmektedir.Kaymakamın bu köyde kimse yaşamıyor neden yardım göndereyim sözlerine üzerine tarihe geçecek şu sözü etmiştir:'Benim köyümü haritadan silmeye gücün yetmez kaymakam bey' demiştir ve sildirmemiştir engin kayaları yıka yıka Arnas köyüne karayollarına kök söktürürcesine otobanvari bir hizmet götürmüştür.Amcama ve Etem Zengin Bey'e gösterdikleri bu başarılardan ötürü teşekkür ediyorum.
    Kültür
    Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
    Coğrafya

Erzurum iline 138 km, Pazaryolu ilçesine 26 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Burada söylenmesi gereken önemli hususlardan birisi şudur.Eski adı Arnas yeni adı Meşebaşı köyü olan bu yerleşim birimi diğer köylerden farklıdır biraz.Nedenlerini sıralayacak olursak:

1.Öncelikle köyün güney yamaca bakıyor olması toprağınında verimli olması ile birleşince arpa ve buğday üretimi yapılabilir.

2.Yakın köylere göre daha yüksekte yer alması ve havasının suyunun mükemmel derecede temiz olması.

3.Köyün kuzey kısmının büyük bir bölümünün değerli ormanlardan olan meşe ile kaplı olması.Öyle ki içerisine insanın girmesi çok zordur sık bir ormandır.

4.Bunun dışında müekemmel bir manzarası vardır.Köyün batı yakasında muhteşem görkemiyle Kırklar Yaylası vardır.Doğu kısmında işte iç içe girmiş sıra dağların uçsuz bucaksız bulutlara kaynaşmış bembeyaz sislerin içerisinde tılsımlı ve korkutucu görünüşünü görürsünüz..

5.Hayvancılık ve bölgedeki zengin çiçek dokusu ile arıcılık meşe ormanı nedeniylede kestane balı yapılabilir.

6.Bölgenin iklimi kışları rakımın yüksek olmasınıda hesaba katarsak hayli serttir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 20
    1997 27
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağ köyü olması hasebiyle son zamanlarda arıcılık noktasında ilerlemiştir.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Muzaffer Aydın
    1999 - İbrahim Yeşilyurt
    1994 - İbrahim Yeşilyurt
    1989 - İhsan Yeşilyurt
    1984 - Hüseyin Aydın
    2009_ Metin Zengin

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş