Matematikte kullanılan yüzde işareti nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Matematikte kullanılan yüzde işareti nedir ve hangi alanlarda kullanılır? konusu Matemat,kte kullanılan yüzde işareti nedir ve hangi alanlarda kullanılır?

Yüzde, bir bütünü yüz eş parçaya ayırıp o eş parçaların kaçını aldığımızı ifade eden bir kavramdır. Mesela bir bütünün yüzde 25'i demek o bütünün 100 eş parçasından 25'ini ifade eder. Bir tuzlu su çözeltisi kütlece yüzde 15'lik dendiğinde şunu anlarız. 100 gram çözeltide 15 gram tuz var, 85 gram da saf su. Yani Çözelti Yüzdesi=madde miktarı/çözelti miktarı*100
    Bir malın satışındaki kâr, zarar yüzdesi ise şu şekilde ifade edilir:
    Kâr Yüzdesi= Satış Fiyatı-Alış Fiyatı(Kâr)/Alış Fiyatı*100,
    Zarar Yüzdesi= Alış Fiyatı-Satış Fiyatı(zarar)/Alış Fiyatı*100

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Nisan 2016
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Yüzde, bir bütünü yüz eş parçaya ayırıp o eş parçaların kaçını aldığımızı ifade eden bir kavramdır. Mesela bir bütünün yüzde 25'i demek o bütünün 100 eş parçasından 25'ini ifade eder. Bir tuzlu su çözeltisi kütlece yüzde 15'lik dendiğinde şunu anlarız. 100 gram çözeltide 15 gram tuz var, 85 gram da saf su. Yani Çözelti Yüzdesi=madde miktarı/çözelti miktarı*100
    Bir malın satışındaki kâr, zarar yüzdesi ise şu şekilde ifade edilir:
    Kâr Yüzdesi= Satış Fiyatı-Alış Fiyatı(Kâr)/Alış Fiyatı*100,
    Zarar Yüzdesi= Alış Fiyatı-Satış Fiyatı(zarar)/Alış Fiyatı*100

YÜZDELER Videolu anlatım

3. Yüzde bir oran ifadesidir. Örnek olarak 100 tane elmanın 10 tanesi çürük ve elmaların %10 u çürük deriz.
    Yüzde hayatımızı kolaylaştıran matematiksel ifadedir.

Yüzde nin kullanıldığı yerler.
    Bankalarda parasal işlemlemlerinde faiz gibi,
    İstatistiklerde,
    Tıbbi alanlarda,
    Tarımda,
    Sanayi alanında.
    Yüzde, günlük hayatta her alanda kullanılan bir ifadedir.

4. yüzdeler matematikte örneğin %20 olarak kullanılır örneğin 100 tane kareden 20 tanesi demektir. Ya da 100 arbadan 50 tanesini sattım yani %50 yani 100 adet arabadan 50 adet sattım demektir.Bu işaretin adı (%)= 100'ü belirtir dediğim gibi %=yüzde 20=1oo adetten 20 tanesi 100=% %20

5. Yüzde bir oran ifadesidir. Örnek olarak 100 tane elmanın 10 tanesi çürük ve elmaların %10 u çürük deriz.

İstatistiklerde,
    Tıbbi alanlarda,
    Tarımda,
    Sanayi alanında.

6. Arkadaşlar yardım istiyorum şimdi yüzde işareti (%) tam olarak nerelerde kulanılıyor tamam anladık mağzada iindirmde ya başka yardım edin

7. tam olarak cıkmıyor internetlerde % yüz işareti bende bulamadım çok zor yaaaaaa

8. oy seçimi sonuçlarında mesela şu parti yüzde seksen oy aldı

9. al sana % işareti çok kolay yapımı

10. Konu anlatımı nerede

11. yüzde işaretini ilk kez roma imparatoru augustus kullanmıştır.yüzde işareti bir oran ifade eder.

12. arkadaŞLAR ÇOK ZOR HİÇBİR SİTEDE YOK :D

13. Yüzde bir oran ifadesidir. Örnek olarak 100 tane elmanın 10 tanesi çürük ve elmaların %10 u çürük deriz.

İstatistiklerde,
    Tıbbi alanlarda,
    Tarımda,
    Sanayi alanında.

14. tamam anladık mağazalarda indirimlerde faizde ama başka nerelerde kullanılıyor?Ben internetten aradım ama bulamadım.

15. Kasaplarda ev reklamlarında bankalarda ekonomide sağlıkta hava durumunda madde içeriğinde tarımda sanayi alanında

Bu Sayfayı Paylaş