Martin Luther King-Bir Rüyam Var

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Martin Luther King-Bir Rüyam Var konusu Martin Luther King-Bir Rüyam Var
    Barack Obama‘nın ABD başkanı seçilip seçilmeyeceği henüz belli olmasa da başkanlığa aday olması bile tek başına büyük bir olay oldu. Neticede yıllarca zencilere karşı ayrımcılığa ve ırkçılığa varan eylem ve uygulamalardan geri durmayan Amerika, zenci birisini kendine başkan adayı yaptı. Böyle olunca da yıllarca ırkçılığa ve eşitsizliğe karşı mücadele eden ve uğradığı silahlı saldırı sonucu 39 yaşında hayatını kaybeden ünlü aktivist Martin Luther King‘in rüyasının gerçek olduğu söylendi. Çünkü King’in en önemli konuşmalarından birisi “I Have A Dream- Bir Rüyam Var” adlı konuşmaydı.
    King’den bahsetmeden önce Amerika’da kölelik ve ırkçılıkla ilgili küçük bir bilgi vereyim. 1861–1865 yılları arasında patlak veren Amerikan İç Savaşı, kölelik konusunda kuzey ve güney eyaletleri arasındaki fikir ayrılığından kaynaklanmıştır. Tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan güney eyaletlerine karşın daha sanayileşmiş bir ekonomiye sahip olan ve bundan dolayı daha az iş gücüne ihtiyaç duyan kuzey eyaletleri arasında kölelik konusunda anlaşmazlık çıkmıştı; tüm ülke genelinde köleliğin yasaklanmasını isteyen kuzey eyaletlerine karşın güney eyaletleri, buna şiddetle karşı çıkıp bağımsızlıklarını ilan etti. Bağımsızlıklarının ardından “Confederate States of America” adını alan güney eyaletleri “United States of America” ile savaşmaya başladı ve böylece İç Savaş-Civil War başlamış oldu. Savaşı Birleşik Devletler kazanmış ve kölelik yasaklanmıştır ama burada en ilginç bir gelişme yaşanmıştır. Daha önce köleliğe karşı çıkan kesimler savaş sonrasında bu tutumlarından vazgeçmişlerdir. Savaş sebebiyle Güney’den kaçan köleler Kuzey’e yönelerek buradaki eyaletlere yerleşmeye başlamışlardır fakat daha önce köleliğe karşı olduklarını bildiren kuzey eyaleti sakinleri, bu göçlerden rahatsızlık duymuş ve daha önce savundukları “insani presiplerden” vazgeçmişlerdir. Amerika’da siyahilere karşı ırkçı tutumlarda bundan sonra başlamıştır. Detaylı bilgi için bkz. “American Civil War“.
    Martin Luther King Hakkında

Dr. Martin Luther King, Jr. (d. 15 Ocak 1929 – ö.4 Nisan 1968). ABD’li siyah Baptist rahip ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderidir.
    Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü‘nü kazanmıştır. Ayrıca, 1977 yılında, ölümünden 9 yıl sonra, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü‘ne layık görülmüş ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlanmıştır. King’in en bilinen ve etkili konuşması “Bir Hayalim Var” dır.
    Irkların eşitliği inancı için çabalamış, haksızlıklara karşı şiddeti öngörmeyen direniş savunmuştur. Alabama eyaletinin Montgomery kentinde ilk protesto gösterilerini düzenleyen King, Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde barışçı eylemleriyle tanınmıştır. King, daha sonra Washington D.C.’de Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı’nın önünde ünlü “Bir Hayalim Var” konuşmasını yapmıştır. Martin Luther King’in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri, 1964 Yurttaş Hakları Yasası’nın çıkmasını sağlamıştır. Yasayla Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ayrımcılığı yasaklanmıştır.
    İnsan hakları için ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla King, 1964 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştür.
    Martin Luther King, Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 4 Nisan 1968′de bir suikast sonucu ölmüştür. Suikastan birgün önce şöyle bir konuşma yapmıştır.
    Bu saatten sonra bana ne olacağı önemli değil. Bazıları bazı hasta beyaz kardeşlerimiz tarafından bana karşı yapılabilecekler hakkında konuşmaya başladı. Herkes gibi ben de uzun bir hayat yaşamak istiyorum. Uzun yaşamak önemli, fakat şu an bununla ilgilenmiyorum. Sadece Tanrı’nın isteğini yerine getirmek istiyorum. Ve o bana bu daha çıkmam için izin verdi. Ve çevreme baktım, Vaadedilmiş Toprakları gördüm. Oraya sizinle beraber gidemeyebilirim. Fakat bu gece bilmenizi istiyorum ki, biz halk olarak, o Vaadedilmiş Topraklara ulaşacağız. Bu nedenle bu akşam mutluyum. Hiçbir şeyden endişelenmiyorum. Kimseden korkmuyorum. Gözlerim Tanrının gelişinin Zaferini gördü.
    Biyografi yazarı Taylor Branch’e göre, King’in otopsisinden çıkan sonuca göre, King öldüğünde 39 yaşında olmasına rağmen 60 yaşında bir insanın kalbine sahipti. Bunun nedeni 13 yıllık yurttaş hakları eylemciliği sırasında yaşadığı stres dolu yaşamdı. Buna göre, King yaşamının son 13 yılında 34 yıl yani normal bir hayat yaşayan bir insana göre 2,5 kat daha hızlı yaşlanmıştı. Detaylı bilgi ve döküman için bkz. “Martin Luther King
    Bir Rüyam Var

Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen
    bir rüyam var benim. Bir Rüyam Var!
    Bir rüyam var. Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. “Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.”
    Bir rüyam var. Gün gelecek, eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.
    Bir rüyam var. Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.
    Bir rüyam var. Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.
    Bugün bir rüyam var benim.
    Bir rüyam var. Gün gelecek, Alabama eyaleti, valisinin ağzından hep müdahale etme ve izin vermeme yönünde sözler dökülen o eyalet, küçük siyah oğlanlarla küçük siyah kızların, küçük beyaz oğlanlarla ve küçük beyaz kızların el ele tutuşup kardeşçe birlikte yürüdüğü bir yere dönüşecek.
    Bugün bir rüyam var benim.
    Bir rüyam var. Gün gelecek, bütün vadiler yükselip bütün tepeler ve dağlar alçalacak, engebeli yerler düzlük yapılıp, girintilerle çıkıntılar düzleşecek ve Allah’ın şanı yeryüzüne inecek, bütün canlar hep birlikte görecek onu.
    Özgürlüğün yankılanmasını sağladığımızda, her kasabadan ve köyden, her eyaletten ve kentten özgürlüğün yankısını duyduğumuzda, o gün yakın demektir ve o gün Allah’ın bütün kulları, siyahlar ve beyazlar, Yahudiler, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Budistler el ele tutuşup eski bir zenci ilahîsini söyleyecekler:
    Sonunda özgürüz! Sonunda özgürüz!
    Şükürler olsun Ya Rabbim!
    Sonunda hepimiz özgürüz!
    *Konuşmanın tamamına ve videolarına google videodan bakabilirsiniz.
    Martin Luther King’den Kısa Alıntılar

-Dünyada yapılmış olan her şey umutla yapılmıştır.
    -İnsanlığı yücelten her iş, onurlu ve önemlidir; dört dörtlük yapılmalıdır.
    -Bir insanın uğruna öleceği bir şeyi yoksa, yaşamaya da hakkı yoktur.
    -Yaşamımız önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.
    -Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı Beethoven’ın beste yaptığı veya -Shakespeare’in şiir yaptığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.
    Sözün Özü

Bildiriler, manifestolar, kanunlar, kurallar…bütün bu düzenlemeler dünyada ırkçılığı, ayrımcılığı, eşitsizliği ortadan kaldırım daha adil bir dünya kurmak için yapıldı. Ancak önemli olan süslü beyaz kağıtlara mükemmel kurallar yazmak değil, bu kuralları insanların gönlüne ve kalbine yazabilmektir. Bunu başarıldığı için İslam coğrafyasında kölelik çok kısa sürede “fiilen” son bulmuştur. Ezanı ilk okuyan kişi olan Bilali Habeşi’nin siyahi olması ise bu noktada çok manidardır. Yazıyı yine King’in bir sözüyle bitirelim: Balık gibi yüzüp kuş gibi uçmayı başardık ama çok kolay birşeyi yapamadık, kardeş gibi yaşamayı.

aktivist, american civil war, amerika, amerika iç savaş, ayrımcılık, barack obama, başkanlık seçimi, Bilali Habeşi, birleşik devletler, eşitsizlik, ırkçılık, kölelik, Martin Luther King, nobel barış ödülü, özgürlük, Yurttaş Hakları Yasası, zenci

Bu Sayfayı Paylaş