Mardinli Suryaniler, Israil'in Vahsetini Kinadi

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardinli Suryaniler, Israil'in Vahsetini Kinadi konusu Mardin Süryani Cemaati, İsrail'in Gazze'de Filistinlileri Katletmesine Tepki Gösterdi. 19 Gündür Filistinlilere Yönelik Uygulanan Şiddet ve Saldırılara Tepki Gösteren Süryaniler, Ölen Müslümanlar İçin Kilisede Dua Etti.

Mardin Süryani Cemaati, İsrail'in Gazze'de Filistinlileri katletmesine tepki gösterdi. 19 gündür Filistinlilere yönelik uygulanan şiddet ve saldırılara tepki gösteren Süryaniler, ölen Müslümanlar için kilisede dua etti.

Gazze'de İsrail'in masum insanlara yönelik yaptığı saldırıları tasvip etmediklerini belirten Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit'i Salibe Özmen, bu olayların bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Süryani cemaati olarak da insan olarak da bu olaylara çok üzüldüklerini ifade eden Özmen, "Ölen insanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bizim duamız, temennimiz ülkeler arasında insanlar arasında, toplumlar arasında, hoşgörü sevginin saygının yaygınlaşması yönündedir." dedi.

Dünyada barış ve istikrar olması için hep birlikte dua edilmesi gerektiğini vurgulayan Özmen, "Paylaşamayacağımız hiçbir şey yoktur. Dünya hepimizindir. Süryani kilisesi toplumu olarak dünyanı hiçbir yerinde savaşın olmaması için dua ediyoruz. Türk vatandaşı olarak Türkiye'nin göstermiş olduğu duyarlılık önemlidir. Üzgünüz. Dünyada barış ve sevgi hakim olmasını istiyoruz. İnsanlar çatışmasını birbirlerine savaş açmasını istemiyoruz. Dili dini ırkı ne olursa olsun bütün insanlar kardeştir. Hiç kimse kimsenin ölmesine razı olmaması lazım. Kardeşlerin paylaşamayacağı hiçbir şey yoktur. Bu saldırıların bir an önce sona ermesini istiyoruz." dedi.

Mardin Süryani Kadim Cemaati Yönetim Kurulu Başkanı Hana Çilli ise Süryani cemaati olarak bu saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Çilli, "Bu bir vahşettir. Bu vahşetin bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Savaşın durdurulması için bütün dünyadan rica ediyoruz. Filistin'de masum insanlar katlediliyor. Oradaki minik çocukların dramları yüreklerimizi parçalıyor. Ne olur bu savaşı durdurun." diye konuştu.

İsrail'in bu saldırılarını hiçbir zaman hiç kimsenin tasvip etmediğini açıklayan Süryani kuyumcu Murat Özbek ise "İsrail'in bu vahşetini kınıyoruz. Avrupa ülkelerinin bu saldırıları durdurması için göreve çağırıyoruz. Bu savaşın sona ermesini istiyoruz. Süryani cemaati olarak dünyadaki bütün savaşlara karşıyız." şeklinde konuştu.

Kuyumcular Derneği Başkanı Süryani vatandaşı olan Selim Gül de, "Savaşın mağdurlarını seyrederken insanlığımızdan utanıyoruz. Bu bir katliamdır. Kundaktaki bebeklerin ne suçu vardır. İnsanların üzerine çeşitli bombalar deniyorlar. Hangi vicdan hangi insanlık bunu kabul eder. İsrail'i bu vahşetini şiddetle kınıyoruz ve savaşın sona ermesi için Süryani cemaati olarak dua ediyoruz." şeklinde tepki gösterdi. (CİHAN)

Bu Sayfayı Paylaş