Mardinli gençler ve çocuklar dolunay altında açık hava sineması izledi

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardinli gençler ve çocuklar dolunay altında açık hava sineması izledi konusu DOLUNAY ALTINDA ''AÇIK HAVA SİNEMASI''

RITISH COUNCIL TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ''BENİM KENTİM/MY CITY'' PROJESİ KAPSAMINDA ALMAN SANATÇI CLEMENS VON WEDEMEYER'İN ''GÜNEŞ SİNEMASI'' ADINI VERDİĞİ PLATFORMDA VATANDAŞLAR, DOLUNAY ALTINDA SİNEMA İZLEMENİN KEYFİNİ ÇIKARDI

British Council ve AB Sivil Toplum Diyaloğu Kültür Köprüleri Programı kapsamında AB Komisyonunca desteklenen ''Benim Kentim/My City'' Projesi çerçevesinde Alman sanatçı Clemens Von Wedemeyer'in ''Güneş Sineması'' adı verdiği platformda, Mardinliler dolunay altında sinema izlemenin keyfini çıkardı.
    ''Güneş Sineması'' etkinliğinin açılışı dolayısıyla Kasımiye Medresesi önünde düzenlenen programda konuşan Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca, Mardin'in, ''Benim Kentim/My City'' projesine dahil olmasında bir hikmetin bulunduğunu belirtti.
    Koca, kadim kent Mardin'in koruduğu kimliğini son yıllarda turizm alanında kullandığını dile getirerek, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu da, yerel yönetim olarak sanatçının projesine her zaman destek sunduklarını kaydetti.
    Açık hava sinemasıyla Mardin'e dünyadan dostluk ve barış mesajı verdiklerini söyleyen Ayanoğlu, böyle bir projenin Mardin gibi kültürlerin beşiği olan topraklarda yapılmasının etkinliğe daha bir anlam kattığını aktardı. Ayanoğlu, yerel yönetimler olarak Ortadoğu'da farklı kentlerle kardeşlik köprüleri kurduklarını söyleyerek, biraz daha hoşgörü ve demokrasinin, empatinin yolunu açacağını anlattı.
    Sanatçı Clemens Von Wedemeyer ise Mardin'e film projesi için geldiğini ancak daha sonra bununu sinema oluşumuna doğru ilerlediğini belirtti.
    Yapımını dün tamamladıkları platformun ve projenin bugüne gelmesine emeği geçenlere teşekkür eden Wedemeyer, projede yardımı büyük olan Mardinlilerin bu oluşumu koruyacaklarını dile getirdi. Wendemeyer, kente ilk geldiğinde Mardin'in manzarasının ve dar bir labirenti andıran sokaklarının karmaşıklığının kendisine ilham verdiğini söyleyerek, gözlerini bu muhteşem manzaradan alamadığını anlattı.
    Güncel sanat çalışmalarında genellikle sinema dilini kullanan ve yapıtlarıyla Avrupa'nın önde gelen birçok ödülünü almış olan Alman sanatçı Wedemeyer, Mardin kenti için özel olarak tasarladığı ve kente armağan ettiği sinemayı şöyle anlattı: "Metal panelden yansıyan güneş ışınlarını, güneyde, çok uzaktan dahi seyretmek mümkün olacak, hatta Suriye yönünden bile küçük bir yansıma görebileceğini umuyorum. Ancak ön taraftan bakıldığında, sadece filmlerin gösterileceği hayata geçmeyi bekleyen düz bir yüzey görülebilecek. Umarım ki; Mardin halkı sinemayı kullanmak, birçok film gösterimi gerçekleştirmek ve tartışmalar düzenlemek; diğer kuruluşları fikir alışverişi için davet etmek; projeksiyon makinesini alıp sokakta film göstermek için Güneş Sinemasını kullanır. Bugün sinema amfi tiyatroları hala biraz uzak ama ben burada yapılan işi, arazi alanında üretilen bir sanat çalışması olarak seviyorum. Medrese alanı geliştirildiğinde bu mekanın şehirle bağlantısının artacağını göreceğiz"
    Güncel sanat çalışmalarında genellikle sinema dilini kullandığını kaydeden Wedemeyer ''Umarım Mardin halkı sinemayı kullanmak, birçok film gösterimini gerçekleştirmek ve tartışmalar düzenlemek, sokakta film gösterimi için 'Güneş Sineması'nı kullanır'' diye konuştu
    MARDİNLİ ÇOCUKLAR AÇIK HAVA SİNEMASINI İZLEDİ-
    Konuşmaların ardından proje kapsamında bir tarafı kent kültüründe önemli bir yere sahip güneşi Mezopotamya düzlüklerine yansıtacak olan dev bir aynadan oluşan ''Güneş Sineması'' platformunda, sanatçı Wedemeyer'in Mardin kültürü, sineması, yaşam tarzı, günlük hayat konularında hazırladığı filmler gösterildi.
    Mardinli gençlerin ve çocuklar, dolunay altında, ''Sesler'', ''My Dream is cinema'', ''Ağıt'' ve ''Light and Space Towards a Cinema'' filmleri, büyük bir keyifle izlediler.
    Bu arada Avrupa Birliği ''Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Köprüleri Programı'' kapsamında Türkiye ile Avrupa arasındaki diyaloğun sanat ve kültür aracılığıyla güçlendirilmesini hedefleyen proje kapsamında bugün İngiliz sanatçı Mark Wallinger Çanakkale'de, Finlandiyalı sanatçı Minna Henriksson ise Trabzon'da, yarın da Avusturyalı sanatçı Andreas Fogarasi İstanbul'da sunumlarını yapacak.

Kaynak_habermardin

Bu Sayfayı Paylaş