Mardin'deki Üniversitede Süryanice'nin Öğretilmesi Türkiye için Büyük Zenginlik Olur

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. frmartuklu

frmartuklu Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin'deki Üniversitede Süryanice'nin Öğretilmesi Türkiye için Büyük Zenginlik Olur konusu Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen, Artuklu Üniversitesi'nde Süryanice'nin Öğretilmesini İstedi. Özmen, "Kendi Anavatanında Bu Dilin Okutulması Hem Bizim İçin Hem de Türkiye İçin Büyük Bir Zenginliktir." Dedi.

Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Saliba Özmen, Artuklu Üniversitesi'nde Süryanice'nin öğretilmesini istedi. Özmen, "Kendi anavatanında bu dilin okutulması hem bizim için hem de Türkiye için büyük bir zenginliktir." dedi.

Süryani cemaatinin Mardin Artuklu Üniversitesi ve İsveç merkezli Olof Palme Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği 3. Halk Eğitimi Sempozyumu başladı. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Metropolit Salibe Özmen, Artuklu Üniversitesi Şarkiyat Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Özcoşar, öğretim üyeleri ve Süryani cemaatinin mensupları katıldı.

Sempozyumda 'Barış ve Demokrasi' konulu bir konuşma yapan Metropolit Saliba Özmen, Artuklu Üniversitesi'nin kurulmasıyla, Mardin'in eğitim şehri olduğunu dikkat çekti. Özmen, "Bu durum, İnsanların sosyal yaşamlarında da önemli rol oynayacaktır. Daha bilinçli, daha sosyal, daha zengin bir toplumun yaratılacağını tahmin ediyorum." dedi.

Üniversite bünyesindeki Şarkiyat Enstitüsü'nde Arapça, Süryanice, Farsça ve Kürtçe gibi doğu dillerinin okutulacağını belirten Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süryanice dili özellikle milattan sonra ilk dönemlerde özellikle Nusaybin Üniversitesi sayesinde büyük ün salmıştır. O zaman dünyanın en büyük üniversitesiydi Nusaybin. Buralarda Süryanice öğretiliyordu. Yunanca da vardı, sonra Arapça piyasaya çıktı. Bizim bölgedeki manastırlarda özellikle resmi olmayan yollardan eğitim veriliyordu. Halen de bu eğitimler devam ediyor. Manastırlarda eğitim gören gençlerimiz Avrupa'da önemli mevkilere gelmişlerdir. Süryanicenin öğretileceği bu bölümümüz, iki-üç yıl içerisinde eğitime açılacak. Bu, sadece bizim değil, hem Mardin'in hem de Türkiye'nin ihtiyacıdır. Çünkü M.Ö. 3 bin 4 bin yılına giden bir mazisi var."

(CİHAN)

Bu Sayfayı Paylaş