Mardin'de Ulusal Fotomarataon Yarışması

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin'de Ulusal Fotomarataon Yarışması konusu Mardin'de Ulusal Fotomarataon Yarışması

Mardin Valiliği’nce, 25 medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerlerini fotoğrafla belgeleyip gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan ulusal bir fotoğraf yarışması düzenleniyor.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nca (TFSF) da desteklenen toplam 20 bin Tl. ödüllü ve Türkiye genelindeki profesyonel-amatör tüm fotoğrafçılara açık olan yarışmada, sanatçılar 4 eser üzerinden yarışacakları belirtildi. Herkesin aynı şartlarda yarışmasını esas alan yarışmada çekimler Mardin’de 16-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceği Daha önceden çekilen fotoğraflar diskalifye nedeni sayılacağı kaydedildi.
    Ulusal düzeydeki sanatçılar tarafından da büyük ilgi görmesi beklenen Mardin Valiliği 1. Fotomaraton Fotoğraf Yarışması’nın seçici kurul üyeliklerini ünlü fotoğraf sanatçıları Prof.Dr. Sabit Kalfagil, İbrahim Zaman, Doç.Dr. Oktay Çolak, Ahmet Kot ve Servet Sezgin’in yanı sıra Mardinli fotoğraf sanatçısı Selmet Güler, ünlü televizyon programcısı ve fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral ve Mardin Valiliği Danışmanı Fahri Tuna yapacak.Yarışma Sekreterliğini Lokman Çiçekana ve yardımcılığını Mehmet Faruk Bozan’ın yaptığı, birincilik ödülünün 5.000, ikincilik 4.000 üçüncülük ödülünün 3.000 tl olduğu yarışmanın ödül töreni ve ödül alan fotoğraflardan oluşan sergisi 30 Kasım 2010 Salı günü gerçekleştirilecek. Aynı gün ödül alan fotoğraflardan oluşan yarışma kitabı da dağıtılacak.
    Yarışma ile ilgili olarak basın mensuplarına bilgi veren Mardin Valisi Hasan Duruer; “Mardin, İstanbul’dan sonra Avrupa Kültür başkenti olmayı hak eden ikinci ilimiz. 25 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim Mardin kültürünü ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak için birçok etkinlikler düzenliyoruz. Bunlardan birisi de Ulusal 1. Mardin Fotomaraton Fotoğraf Yarışması. Mardin dört gün boyunca Türkiye’nin dört bir yanından gelecek amatör-profesyonel birçok sanatçıyı konuk edecek. Ödül alan eserler on yıllarca Mardin’in tanıtımında kullanılacak, Mardin’imiz zengin de bir arşiv kazanmış olacak. Ben tüm Mardinli hemşerilerimi çekim yapan sanatçı dostlarımıza yardımcı olmaya ve Mardin’imizin o ünlü ve geleneksel misafirperverliğini bir kez daha göstermeye davete diyorum. Yarışmacı arkadaşlara da başarılar diliyorum. Umarım bu fotoğraf yarışması da gelenekselleşerek yıllarca devam eder” dedi.

Kaynak: habermardin

Bu Sayfayı Paylaş