Mardin'de Seralarda Üretim Başladı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin'de Seralarda Üretim Başladı konusu
    Mardin'de Seralarda Üretim Başladı

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Mardin’de 46 adet sera tesislerinde üretime başlandı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Mardin’de 46 adet sera tesislerinde üretime başlandı.
    Tarım İl Müdürü Vekili Mehmet Şirin İmrak, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla Mardin’de faaliyete geçen 5-6 dekarlık 43 adet büyük ve 3 adet küçük olmak üzere toplam 46 adet sera tesisinde sebze üretimine başlandığını söyledi.
    Mardin’de sebze üretiminin artmasıyla özellikle domates fiyatındaki düşüş tezgahlarda kendini göstermeye başladığını kaydeden İmrak “ İlimizde yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla İlimizde faaliyete geçen 5-6 dekarlık 43 adet büyük ve 3 adet küçük (bireysel) olmak üzere toplam 46 adet sera tesisinde sebze (Domates-Salatalık) üretimine başlanmıştır. Bakanlığımızca % 50 hibe desteği verilerek kurulan bu seralarda tahmini üretimimiz 600 ton olup; bu üretimle ilimizde sebze üretimine, istihdama ve üreticilerimizin gelir düzeyine önemli katkılar sağlanacaktır. Ayrıca Çiftçilerimizin yüksek verim almaları, halkımızın da daha sağlıklı ürün tüketmesi için bu dönemde bitki koruma elemanlarımız tarafından sera tesislerinde sık sık kontrol ve denetimler yapılarak hatalı tarım ilaçlarının uygulamasının önüne geçmek için çalışmalar yapılmaktadır. Tarım İl Müdürlüğü olarak domates üretimimizi, ilimizin ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye ulaştırmak, çevre illere ve hatta ihracata yönelik üretimimizi arttırmak hedefindeyiz.” Dedi.
    İmrak, Bakanlığın teşvik ve destekleri devam ettikçe Mardin’de daha çok sera tesis kazandırmak için çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: habermardin.com

Bu Sayfayı Paylaş