Mardin'de Okul Öncesi Eğitim Çocukların Ayağına Gidiyor

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin'de Okul Öncesi Eğitim Çocukların Ayağına Gidiyor konusu MARDİN’DE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇOCUKLARIN AYAĞINA GİDİYORPROJE KOORDİNATÖRÜ SELİM UÇAR “ İL GENELİNDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN YARALANAMAYAN 36-72 AYLIK EN AZ 450 ÇOCUĞA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Devlet planlama teşkilatı tarafından Sodes Kapsamında finansa edilen Mardin Valiliği koordinasyonunda Mardin Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yürütülen “Anne Bak Sınıfım Geliyor” projesinin açılışı yapıldı.

Okullaşma oranlarını yükseltmek amacı ile eğitim hamlesi başlatan Mardin valiliği ve il milli eğitim müdürlüğü proje kapsamında merkeze bağlı alakuş köyünde kurulan mobil tır okulu törenle hizmete açıldı.

Mardin il milli eğitim müdür vekili Turan ateş törende yapıtığı konuşmasında, Mardin’in ilk mobil tır okulu ile 5 ay boyunca 12 köyde 450 öğrenciye okul öncesi eğitim verileceğini söyledi.

Amaçlarının eğitimde farkındalık yaratmak ve okul öncesi eğitimde hiçbir çocuğun dışarıda kalmamasını sağlamak olduğunu ifade eden Ateş “ 5 ay boyunca Mobil Tır okulu muz 12 köyde çocuklara hizmet verecektir. Ancak 5 aylık süreyi bu şekilde sınırlamıyoruz. Projenin bitmesi akabinde bu okulumuz, eğitim aracımız bizim bu aracımıza kadrolu öğretmenlerimizi ihtilas ederek yine Mardin ve çevresindeki köylerde eğitim almayan okul öncesi almayan bir tek öğrencimiz kalmayıncaya dek devam ettireceğiz. Biz bu işin arkasında olacağız nedenine gelince okul öncesi eğitim çok önemli biliyorum. Bakanlığımızda bu eğitimi zorunlu hale getirecek. Okul öncesi eğitim alan çocuklarımız yapılan araştırmalarda yüksek ve orta öğretimde başarı daha yüksek olduğunu gördük. Yine Milli Eğitim müdürlüğü olarak okul öncesi mobil eğitim müdürlüğü olarak okul öncesi mobil eğitim aracından bu hizmeti verirken aynı zamanda çocuklarımıza sadece eğitim değil burada bulunan köy halkımıza da farkındalık yaratmaktır. Aracımızla ilgili ise tanıtacak olursak normal bir yerleşik sınıfımızın içinde bulunan bütün donanımlar mevcuttur. dedi

Ateş, ilerdeki günlerde Mobil Tır okulunu Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığı Yeni Ilısu köyüne giderek eğitim verilebileceğini sözlerine ekledi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve mobil tır okul projesi koordinatörü Selim Uçar’da 337 bin türk lirası olan proje ile Mardin valiliği ve SODES kapsamında okul öncesi çocukların becerilerini geliştirmek ve sonraki adımla okulla buluşturmak olduğunu söyledi Uçar şöyle dedi; “okul öncesi ilk mobil tır da bütün donanımlar mevcut. ;Bilgisayar,internet plazma televizyon,klima, okul araç ve gereçleri el becerilerini geliştirme yönelik aletler,salıncak,dinlenme odası lavabo, tuvalet gibi bütün ihtiyaçları giderecek kapasitede. Hedefimiz il genelinde okul öncesi eğitimden yaralanamayan kırsal kesimdeki nüfusu az ağdınız yerleşim birimleri ile ekonomik durumları yetersiz ailelerin bulunduğu bölgelerde yaşayan 36-72 aylık en az 450 çocuğa ulaşmaktır.” Dedi.

habermardin

Bu Sayfayı Paylaş