Mardin Turizmle Işıldayacak

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin Turizmle Işıldayacak konusu MARDİN TURİZMLE IŞILDAYACAK

VALİ DURUER: ''ŞU AN NERESİNDEN BAKSANIZ EN AZ 100 MİLYON DOLARLIK OTEL YATIRIMI VAR''

Mardin Valisi Hasan Duruer, ''Şu an neresinden baksanız en az 100 milyon dolarlık otel yatırımı var'' dedi.
    Vali Duruer, Mardin'de 2023'e kadar 5 milyon turist, 10 bin yatak, 50 butik otel hedeflediklerini, bu hedefe de adım adım yaklaştıklarını belirterek devam eden yatırımlardan birinin 350 yatak kapasiteli Hilton Oteli olduğunu söyledi.
    Valilik nişli toplantı salonunda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu, Vali yardımcısı Şenol Koca, kamu kurum amirleri ve esnaflar katıldı.
    Vali Duruer, kentin, çok hızlı bir şekilde turizm merkezi olma ile dünya çapında bir şehir haline gelme yolunda ilerlediğini ifade ederek, şöyle konuştu: “ Türkiye’de 27 milyon turist geldiğini yaklaşık 22 milyar dolar gelir temini elde edildiğini düşünecek olursanız bizimde 2023 planımızda Mardin’de 5 milyon turist 10 bin yatak 50 tane butik otel hedefi koymuştuk. O hedefe hızlı süratli bir şekilde adım adım yaklaşıyoruz. Şunda yatırımlar devam ediyor. Kongre merkezi için bizden yer isteyen var. Kısacası Mardin çok süratli bir şekilde turizm merkezine haline geliyor. Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmaların neticesini alıyoruz. bu kadar Mardin tanıtılmasaydı bu kadar rağbet olmazdı. Şimdi herkes görüyor ki burası dünya kenti haline geliyor Mardin hakkettiği yere ulaşmaya başlıyor. Gerek yaptığınız restorasyon çalışmaları gerek kültürel ve sosyal faaliyetler dolayı Mardin Türkiye ve dünya çapında bir kent haline gidiyor. Her ne kadar çok dedikodular yapıldıysa da bu konulara girmek istemiyorum. Çok para harcandı deniyor. Harcadığımız paralar lokantacısına otelcisine herkese adaletli bir şekilde dağıtıldı. Biz hiçbir zaman bir sanatçı getirip 100-200 bin lira vermedik. Bazılarının hoşuna giden faaliyetler olur bazıların gitmez. Bazen rağbet olur bazen olmaz. Bir bieanel yaptık. Bütün dünya çapında etkili olan bir faaliyetti. Çok para harcandı dediler hiçbir dedikoduyu göz önünde bulundurmuyorum. Çünkü yenilikçiler ile gelenekçiler arsında her zaman mücadele olmuştur. Yenilikçiler her zaman kazanmıştır. Şu an neresinden baksanız en az 100 milyon dolarlık otel yatırımı var. Düşünülenlerle birlikte yaklaşık 150 milyon dolar. Peki Mardin buna hazır mı. Mardin şuan ki haliyle hazır değil. Gerek esnafı gerek temizliği bir çok konuda hazır değil. Bunu çözmemiz lazım. Personel konusunda sıkıntılarımızı değerlendirmek istiyorum. Bir otel açıldığı zaman nerden baksanız 5 yıldızlı bir otel açılsa en az 100 150 kişi çalışacak demektir. Peki bu 100 150 kişiyi nerden bulacaksınız. 1 yıl sonra en azından 1500 yatak kapasitesi ilave ediliyor. Bu 750 oda demektir. Normalde turizmimde her oda bir personel manasına gelir. Yada 2 oda bir personel düşünecek olursanız en az bizim 300-350 tane gence bir yıl içerisinde iş bulma şansına sahibiz. Bunun için bir program yapmalıyız. Eğer gençleri yetiştirebilirsek çok sayıda gencimiz istihdam edilecek. Çok gencimiz maalesef meslek sahibi değil. Eğer bu gençlerimizi yetiştirirsek Antalya’dan tutun Bodrum’dan Muğla’sında kadar iş bulma şanınsa sahip olacak. Şimdi boğaz içi üniversitesi 100 tane genci hazırlamak istiyor. Öğretim üyeleri tarafından 1 ay boyunca eğitim verilecek. Toplam 160 saat ders vermek istiyorlar. Üniversite bunu kendi verecek. Bizim için çok büyük bir fırsat. Diğer üniversitelerle de iş birliği yapabiliriz. Türkiye’de bu işi çok iyi bilen üniversiteler var. Muhakkak bunu yapmamız lazım.”

-''KOMŞULARIMIZ GIPTA İLE BAKIYORLAR''
    “Mardin’in turizm konusundaki istikbali gerçekten çok parlak.” Diyen Vali Duruer konuşmasına şöyle devam etti. “ Komşularımız dahi gıpta ile bakıyorlar. Biz turizme hazır olmak mecburiyetindeyiz. Müşteri memnuniyeti çok çok önemli. çok yerde yaşandı. Bir ara Araplar Türkiye’ye çok geliyorlardı özellikle Sarıyer ve Yalova’ya. Ev fiyatları astronomik şekilde arttı. Ummadık şekilde fiyat artışı yaptılar. Bu bir sefer gelir bir daha gelmez, biz vurduğumuzu vuralım tabiri caizse. Sonra Araplar terk etti. Başka yerde de Ruslar geliyordu aynı şeyi yaptık. Kendi bindiğimiz dalı kestik. Bunu Mardin’de yapmamız gerekiyor. Müşteri memnuniyetini her konuda çok dikkat etmemiz lazım. bir takım problemimiz var. Ama bunları aşmamız gerekir. Bir memleketin kalkınması için bu memlekete aşı gerekiyor. Çünkü belli davranışları kırmak son derece zordur. Dışardan bir Hilton gelmesi buradaki kaliteyi arttırır. Burada kafeler de olacak. Barlarda olacak. Eğlence merkezleri de olacak. İsteyen içkili yere gider isteyen içkisiz. Kimseye hakkımız yok. Turizm belli kalıpları değiştiriyor. Dışardan gelen misafirler Mardin’in insanından davranışlarından son dere memnunları. İnsanların buraya daha fazla gelmesi demektir. Buranın gizemli büyülü havası insanın etkiliyor. Geceleri bir bayan dışarı çıkıp rahatlıkla gezebiliyor. Biz İstanbul’da bu kadar rahat gezemiyoruz diyorlar. Bu Mardin için olumlu bir puan. Bu memnuniyetlerini başkalarıyla paylaşıyorlar. Birde turizmi kış aylarına da yaymak lazım. Burada hedefimiz hazine arazisi kullanarak 3 tane kapalı spor salonu yapmak. Bunlardan bir tanesi 2500 veya 3 bin kişilik Çok amaçlı olacak. Gerektiği zaman bunu fuar olarak kullanabileceksiniz. Gerektiğinde de kongre merkezi. Her türlü salon spor aktivitelerini alabilirsiniz. Bunu aldığınızda işinizin artması demektir. Belediyenin ve esnaf odasının fiyat listesine çok dikkat etmesi gerekir. Eğer fiyat tarifesi olması ise kolay kolay insanlar gelirler ama geldikten sonrada fiyatlar uymadığı için ciddi derecede rahatsız olurlar. Turizme hizmet veren konaklama ve yiyecek - içecek işletmeleri ile gıda sektörünün fiyat listeleri, hijyen ve davranış konularında gerekli hassasiyeti göstermemiz lazım.İlimize gelen turistleri rahatsız eden çocuklarla ilgili tedbirleri de almamız lazım. Özellikle Midyat taraflarında. Küçücük çocuklar. Bizim şehir merkezinde de var ama Midyat’ta ki kadar rahatsız değil. Bir de temizlik konusunda dikkat etmemiz lazım. her taraf hafriyat haline geldi. Şehrin harfiyet eyerinin olması gerekir. Bunu çözmemiz lazım yoksa bütün çalışmalarımız boşa gider. “

Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu da temizlik konusunda eylem planı başlattıklarını, ilk etapta 30-40 kişilik gruplar halinde Yenişehir semtini temizlediklerini belirtti.
    Temizliğin sadece belediyenin üstesinden geleceği bir iş olmadığına değinen Ayanoğlu, “temizlik konusunda bizzat komutayı aldım. Bir eylem planı başlattık. Bu olanı çerçevesinde ilk önce Yenişehir’den başladık. 30-40 kişilik guruplar Yenişehir semtini kökten temizliyoruz. Aynı ekip yarın tarihi kentte başlıyor. Bizim en büyük problemimiz ihale yasası. Biz elaman alımı için haziran ayında ihale çıktık bir itirazdan dolayı iptal etmek zorunda kaldık. Şimdi tekrar çıktık. Biz farklı bir spektif izledik. Şu an farklı konseptlerle bir çalışma başlattık. Az elmanla çok yapma felsefesi çerçevesinde sokak zimmeti şeklinde bir çalışma yaptık bu sistemimiz bayrama kadar oturur. Temizlik elamanlarımız bir veya iki sokaktan mesul olacak. Orda oturan vatandaşlarımızla irtibat halinde olacak. Ama temizli sadece belediyenin üstesinden geleceği bir iş değil. Buda halkımıza da çok işler düşüyor. Biz bazen çöpleri bir günde beş defa topluyoruz. Diğer illere baktığınızda haftada iki gün toplanıyor. Halkımız lütfen bizlere yardımcı olsun bu temizlik konusunu hep beraber aşmalıyız.” diye konuştu.

Kaynak: habermardin

Bu Sayfayı Paylaş