Mardin Devlet Hastanesinde Serbest Doku Nakli Transferi Ameliyatı Yapıldı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin Devlet Hastanesinde Serbest Doku Nakli Transferi Ameliyatı Yapıldı konusu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir ilk Mardin’de gerçekleşti

10 yıl öncesine kadar doktorların gelmemek için yoğun çaba sarf ettiği ve zorunlu hizmet için bölgeye tayini çıkan doktorlardan önemli bir kısmının istifa ettiği Mardin’de Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk olma özelliği taşıyan bir ameliyat gerçekleşti.

Sağlıkta dönüşüm Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan vatandaşları hem rahatlattı hem de batı illerine yapılan sevklerin önüne geçirdi.
    10 yıl öncesine kadar doktorların gelmemek için yoğun çaba sarf ettiği ve zorunlu hizmet için bölgeye tayini çıkan doktorlardan önemli bir kısmının istifa ettiği Mardin’de Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir ilk olan ameliyat gerçekleşti.

Türkiye’deki belli başlı hastanelerde yapılabilen ameliyatlardan biri olan serbest doku nakli transferi Mardin Devlet Hastanesinde yapıldı. Kızıltepe’nin Eymürlü Köyünde ikamet eden ve 20 gün önce kolunu buğday öğütme makinesine kaptıran 17 yaşındaki İzzetin Kılıç, Kızıltepe Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada damar ve kaslarının tamamen zarar gördüğü için kolu kesilme tehlikesi geçiren hastaya son anda Mardin Devlet Hastanesinde görevli Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Barış Yiğit müdahale ederek Mardin Devlet Hastanesine kaldırdı. Burada yapılan başarılı bir operasyonla sırt bölgesinden alınan doku transferi ile koluna transfer edildi. Geçen 20 günlük sürede yapılan egzersiz ve fizik tedavi ile İzzetin Kılıç’ın kolu eski sağlığına kavuşturuldu.

YENİDEN DOĞDUM

Kolunun eski fonksiyonuna kavuşması ile adeta yeniden doğduğunu anlatan Kılıç, “Kolumu makineye kaptırınca kendimden geçmiştim. Kendime geldiğimde kolumun koparılacağını düşününce dünya başıma yıkılmıştı. Şimdi kolumu hareket ettirtebiliyorum. Beni iyileştiren doktorlarıma artık bir can borcum oldu. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.”dedi.

SIRTINDAN KAS VE DERİYİ ALIP KOLUNA YAPIŞTIRDIK

Ameliyatı yapan Dr. Barış Yiğit ise “Hastamız 1,5 ay evvel acil kol yaralanması ile başvurdu ve acil ameliyat ile damar ve tendon onarımları yapıldı. Dirseğindeki doku eksikliği için hastamız serviste takip edildi.. Bu ameliyat plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi pratiğinde çok zor olarak nitelendirilen serbest doku transferidir. Hastamıza 8 saat süren başarılı operasyon sonucunda sırtından kas ve deri içeren doku mikro cerrahi yöntemleri ile koluna taşındı. Şimdi hastamız gayet iyi ve dirsek hareketlerine artık kavuştu. Yoğun fizik tedavi ile dirsek ve el fonksiyonlarının %95’ninin kurtulacağı öngörülüyor. Bu tip ameliyatların Mardin Devlet Hastanesinde yapılabilmesinin şüphesiz anestezi doktorlarının da payı büyük. Ben buradan Mardin Devlet Hastanesi anestezi şefi Dr. Yekbun Doğan ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”dedi.
    Takiplerinin ardından hastaya sırtından kas ve deri içeren bir dokunun dirseğin ön yüzüne taşınmasına karar verildi

BÖLGEDE BİR İLK

Hastayı ziyaret eden Sağlık İl Müdürü Dr. Turan Yamaç ise “Gerekse Mardin’de gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan çok ciddi ve önemli bir ameliyat. Bir plastik cerrahin meslek hayatı boyunca yapacağı en önemli operasyondur. Hastamız yüzde 95 oranında kolunun fonksiyonlarını geri kazanmış durumda. Hastanemizde böyle bir ameliyatın yapılmış olmasından dolayı doktorlarımızı kutluyorum. Hastanemizde yapılabilecek bütün cerrahi operasyonlara karşılık bütün eksiklerimizi giderdik. Bugün hastanemizde yapılan bu operasyon bunun göstergesidir.”dedi.

10 yıl öncesinden bugüne karşılaştırıldığında gerek personel sayısı gerek yatak sayısı ve gerekse de imkânlar acısından çok önemli bir mesafe kat ettiklerini Yamaç, “Çok ciddi anlamda fark var. Hastanelerimizde çok anlamlı gelişmeler var. Ümit ediyorum ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde bugün için yapamadığımız bütün operasyonlara imza atarak bütün eksiklerimizi gidermiş olacağız. Arzumuz hiçbir hastamızı il dışına sevk etmemek bunun için de yoğun bir çalışma içindeyiz.”diye konuştu.

KOMŞU İLLERDEN SEVK YAPILIYOR

Hastane başhekimi Dr. Salih Güçlü ise hastanelerde yapılan düzenlemelerle çevre illerden kendilerine hasta sevkiyatının başladığını ve hastanelerde daha önce yapılamayan birçok cerrahi operasyona imza attıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: mardinlife.com

Bu Sayfayı Paylaş