Mardin Artuklu Üniversitesinde İlk Kürtçe Sınav Yapıldı

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin Artuklu Üniversitesinde İlk Kürtçe Sınav Yapıldı konusu
    Mardin Artuklu Üniversitesinde İlk Kürtçe Sınav Yapıldı

Mardin Artuklu Üniversitesinde seçmeli ders olarak okutulan Kürtçe Dersini tercih eden öğrenciler, daha önce Kürtçe’yi biliyor zan ettiklerini ancak derslere girdiklerinde bunu bilmediklerini fark ettiklerini söyledi.

Mardin Artuklu Üniversitesinde YÖK onay vermediği için Kürtçe Eğitimi lisans yerine yüksek lisans bölümlerine izin verince üniversite senatosu aldığı kararla Arapça’nın yanında Kürtçe’yi seçmeli ders olarak okutma kararı almıştı.
    Mardin Artuklu Üniversitesinde eğitim gören her öğrenci, zorunlu yabancı dil olan İngilizce’nin yanında ya Arapça’yı ya da Kürtçe’yi de öğrenmek zorunda. Üniversitedeki Kürtçe eğitimi hakkında bilgi veren Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Kadri Yıldırım, Kürtçe bilen bütün öğrencilerin yanında Kürtçe’yi bilmeyen birçok öğrencinin de Kürtçe’yi seçmeli ders olarak seçtiklerini söyledi.
    Üniversitelerinde eğitim gören bütün öğrencilerin İngilizce’nin yanında seçmeli ders oldukları için Kürtçe ve Arapça Dillerini de öğrenmek zorunda kaldıklarını dikkat çeken Yıldırım, “Kürtçe biliyorum diyen birçok öğrencimizin, Kürt alfabesinden Kürtçe imla kurallarından Kürtçe dilbilgisinden haberi yoktu. İlk dönemde biraz zorlandılar. Hatta hocalarının konuştuğunu anlamakta zorluk çekiyorlardı, ama bu sıkıntılar bir bir aşıldı. Öğrencilerimiz şimdi yavaş yavaş hem yazmaya hem de okumaya başladılar.”dedi.
    SOKAKTA KONUŞULAN KÜRTÇE İLE EDEBİ KÜRTÇE FARKLI
    Öğrencilerin Kürtçe dersinden ilk sınavlarını olduklarını ve sınavdan düşük not alan öğrencilerinde olduğunu hatırlatan yıldırım, “Kürtçe sınavına iki açıdan bakmak lazım.
    Birincisi bu dersi seçen Kürt öğrencilerin aile içinde ve sokaktaki konuşmaları ile edebi konuşmanın farklı oluşu. Yani aile içinden sokakta veya normal konuşma bazında tabii ki Kürtçe’yi konuşurlar. Bunda bir problem yok. Ama bizim gördüğümüz problem gramer. Bu dilin gramerini bilmiyorlar. Bu dilin imla kaidelerini bilmiyorlar. Dolayısı ile bizim yazılılardan gördüğümüz en büyük eksiklik budur. Yani imla ve gramer hataları. Tabi bu hatalar olunca konuşmaya da bu hatalar yansıyor. Yazmaya da yansıyor. İkinci dönem bu konuyu çok daha ciddi bir şekilde ele alacağız. Ev ödevleri mahiyetinde ödevler vereceğiz ve bu dersi hoca merkezli olmaktan çıkarıp öğrenci merkezli bir konuma getirmeye çıkaracağız ta ki hem edebi bir şekilde hem de imla ve gramer kaidelerine uygun bir şekilde öğrenene kadar. İkincisi ise Kürtçe dersini seçmeli bir ders olarak seçip de köken olarak Kürt olmayan öğrencilerimiz vardır. Hali ile bunlar işin başında oldukları için öbür Kürt öğrencilerine göre biraz daha çalışmaları gerekir. Onların yazılılarında da tabii ki gerçi bunların sayısı azdır ama yine de yazılılardan düşük puan aldılar çünkü Kürtçe ile ilk defa karşı karşı gelmişler. İnşallah bu yanlışlarını da en kısa zamanda bunu telafi ederler.”diye konuştu.
    KONUŞULANLARIN YÜZDE 80’NİNİ ANLAMIYORDUK
    Üniversitedeki bölümlerde okuyan öğrenciler ya Kürtçe’yi ya da Arapça’yı seçmeli ders olarak seçmek zorunda. Üniversite yönetimi öğrencilerin Kürtçe ders gördüğü dersliklere ise Kürt edebiyatçı ve bilim adamlarının isimlerini vermiş. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan ve Kürtçe seçmeli ders okuayn öğrenciler derslerini “Melleyi Cizirî” sınıfında eğitim görüyorlar.
    Kürtçe’yi seçmeli ders olarak seçen öğrencilerden Mustafa Turan, “Aslında Kürtçe konuşuyorum. Kürtçe yazmaya gelince çok zorlanıyorum. Çünkü konuşma ile yazma aynı değil normalde ailem Kürtçe’yi nasıl konuştuysa ben de aynısını onlardan öğrendim. Ailem nesnelere nasıl yaklaştıysa bende o şekilde yaklaştım. Buraya geldiğimde hoca normalde Kürtçe konuşuyor ama hocanın konuştuklarının ancak yüzde 20’sini anlayabiliyordum. Gerisine ise aval aval bakıyorduk. Bayağı sözcükler Kürtçe ilerleyen bir zamanda ise hocamızın gayreti ile beraber bizimde azmimizle tabi seçmeli ders olunca istekli bir şekilde bu anlama oranımızı yüzde 70’e çıkardık.”dedi.
    Turan, Kürtçe bilmeyen bir arkadaşının kendisinden Kürtçe öğretmesini istediğinde yazmayı bilmediği için öğretemediğini ifade etti.
    KÜRTÇE’Yİ BİLİYORDUM AMA YİNE DÜŞÜK NOT ALDIM
    Kürtçe’yi bilmesine rağmen Kürtçe sınavından düşük not aldığını söyleyen öğrencilerden Meral Bingül, “Sınav biraz düşük geçti ama. Hani eskisine göre biraz düzelme oldu. Kürtçe biliyorum ama evde Kürtçe konuşulmadığı için pek de hakim değildim. Daha önce gramerini de imla kurallarını da bilmiyordum. Akademik olarak da bilmiyordum. Ama bu derslerden sonra gerçekten bir şeyler değişti. Bir şeyler oturmaya başladı. Artık yazmaya bile başladım. Eskiden okuyamazdım ama şimdi yazı bile yazmaya başladım. Büyük bir başarı yakaladım.”diye konuştu.
    Kendisi daha önce başka üniversitede okumasına rağmen Kürtçe dilini öğrenmek için okuduğu üniversiteyi yarıda bırakıp Mardin Artuklu Üniversitesine kayıt yaptıran Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Erdal Korkmaz, “Burada önce Kürt dili ve Edebiyatı açılacak dediler. O açılmayınca ben de bu sefer seçmeli ders imkanı olan bu bölüme kaydımı yaptırdım. Artuklu benim ikinci üniversitem daha önce Niğde’de Radyo Televizyon bölümünde okudum. Artuklu’da Kürtçe’nin açılmasından dolayı üniversitemi yarıda bırakıp tekrardan YGS’ye girip bu bölüme kayıt oldum. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü birinci sınıf öğrenciyim. Kürtçe seçmeli ders olduğu için buradayız.”dedi.
    Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden Selma Baran ve Abdullah Yıldız ise Kürtçe’yi daha önce bilmelerine rağmen Kürtçe gramer ve yazma konularında sıkıntı çektiklerini ancak bunun da üstesinden geldiklerini söyledi.

Kaynak: mardinlife.com

Bu Sayfayı Paylaş