Mardin’de 300 kadına aile eğitimi verildi

'Mardin & İlçeleri Haberler' forumunda Siraç tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mardin’de 300 kadına aile eğitimi verildi konusu Mardin Valiliği, GAP İdaresi, Başkent Üniversitesi ve GAP Kadın ve Çocuk Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Yaz okulu Projesi” kapsamında 300 kadına eğitim semineri verildi. Okul Öncesi Eğitimi Uzmanı Suat Irmak Akdeniz, ‘Çocuk ne yaşıyorsa onu görür.’diye ailelerden çocukları yanında ailelerin kavga etmemesini istedi.
    Mardin İstasyon Mahallesinde bulunan 75. Yıl İstanbul Menkul Kıymetleri Borsası İlk Öğretim Okulu’nda düzenlen eğitim seminerine Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Okul Öncesi Eğitimi Uzmanı Suat Irmak Akdeniz GAP Kadın ve Çocuk Derneği başkan yardımcısı ve proje koordinatörü Özlem Avuka ve 300 çocuk ailesi katıldı. Eğitime katılanlara sinevizyon eşliğinde eğitim semineri veren Okul Öncesi Eğitimi Uzmanı Suat Irmak Akdeniz, çocukların aile içinde ne yaşanıyorsa onu gördüğünü belirterek, çocuğun yanında kavga edilmemesini istedi. 3 ana başlık altında aileler eğitim veren Akdeniz ilk olarak ailelerin çocukların yanında yapmaması gerektiği konuları anlattı.
    Akdeniz, bu bölümde Anne ve Baba’nın kavga ettiğini gören çocuğun arkadaşı ile kavga ettiğini belirterek, “Anne ve babanın kavga ettiğini gören çocukta arkadaşı ile kavga eder. Bizim istediğimiz çocuk profili bu değildir. Çocuklarımızdaki güven eksikliği vardır. Bunun sorumlusu Anne ve baba ardından ikinci olarak biz eğitimcileridir. Çocuk hoş görü ile yetişmişse sabırlı olmayı öğreniyor. Desteklenip yüreklenmişse kendine güvenmeyi öğrenir. Düşüncelerimize ve söylediklerimize dikkat etmeliyiz.” Dedi.
    Ailelerin ne yapması gerektiğini ve çocukların yanında nelerin yapılmamasını maddeler halinde sayan Akdeniz şunları söyledi:”Çocuklarımız koşulsuz sevmeliyiz. Onları dinlemeli ve onlara değer vermeliyiz. Çocuklarımıza değer vermeli ve olduğu gibi kabul etmeliyiz. Başka çocukları ile kıyaslamamalıyız. Özellikle çocuklarımızın gözlerinin içine bakarak konuşmalıyız. Her çocuğun birbirlerinden farklılıkları vardır. Bunu kabul etmeliyiz. Ne yapılmamalı konusunda ise, çocuklarımıza şiddet uygulamamalıyız. Tutarsız olmamalıyız. Engelleme, yasak koyma, kuralsız ve haksızlık yapmamalı kişiliğini zedeleyici sözlerle ile eleştirmemeliyiz.”
    GAP Kadın ve Çocuk Derneği başkan yardımcısı ve proje koordinatörü Özlem Avuka, Mardin Valiliği ve GAP idaresinin desteklediği proje kapsamında 5-6-7 ve 13 yaş grubu çocuklara yönelik yaz projesi kapsamında çocukların ailelerine aile eğitim semineri verdiklerini belirterek, “Eğitimin amacı okul yaşına gelmiş çocuklara ihtiyaç duyulan konularda ailelerin nasıl katkı sunacaklarına dair bir eğitim veriliyor. Bu eğitim sonrasında 300 aileye temizlik alışkanlığını sağlamak amacıylada temizlik malzemesi dağıtılacaktır” dedi.
    Öte yandan proje kapsamında Başkent Üniversitesinden gelen 23 öğrencinin, İstasyon, Ofis ve Sanayi bölgesindeki 5-6 yaş grubu okul öncesi çocuklar ile birlikte temizlik alışkanlığını gelişmesi için duvarların boyanması sağlanıyor.

Kaynak : habermardin

Bu Sayfayı Paylaş