Maltepe Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Maltepe Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu Maltepe Üniversitesi

Tarihçe

Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" sloganıyla eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından 9 Temmuz 1997 tarihi ve 4282 sayılı kanunla kurulan Üniversite, 2547 sayılı kanunun Vakıf Yükseköğretim Kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olup kamu tüzel kişiliğine haizdir.Kuruluş kanununda 7 fakülte ve 1 yüksek okul mevcuttur. Daha sonra bünyesine 3 enstitü ve bir yüksekokul ilave edilmiştir. 1997 yılında ek kontenjandan öğrenci alarak Vakıfça tahsis edilen binalarda öğrenime başlanmıştır. Üniversitenin idari yapılanması Feyzullah Cad. No: 39 daki tarihi köşkte oluşmuştur.Üniversite, seçkin ve deneyimli bir akademik kadro oluşturarak kısa sürede kuruluş sürecini geride bırakmış ve Türk Üniversite Sistemi içindeki seçkin yerini almıştır.

Yurt ve Barınma

Kapasite : 600 Kız : 250 Erkek : 350 Yurda kabul edilen öğrencilere yatak, dolap verilir. Nevresim, yastık, battaniye ve kullanacağı diğer eşyalar öğrenci tarafından temin edilir. Yurda kayıt yapılırken, Yurt Yönetmeliği ve Sözleşme öğrenci ve velisi tarafından imzalanır. 2003 - 2004 Akademik Yılı Yurt Ücretleri Tek Kişilik Oda 5.000.000.000 TL + KDV 200 $ Çift Kişilik Oda 3.000.000.000 TL + KDV 150 $ ÖDEME: Yarısı güz dönemi başında, diğer yarısı bahar dönemi başında olmak üzere iki eşit taksitle yapılır. · Isınma, elektrik, su konaklama ücretine dahildir. · Yıllık yemek ücreti 1.500.000.000.- TL + KDV

Kütüphane

Üniversite kütüphanesi; tüm fakültelerin ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak, kitap ve süreli yayınlarda güncelliği ve veri tabanlarına aboneliği ile sürekli gelişim halindedir. Eğitim, öğretim ve araştırma programlarını destekleyen kütüphanemiz; öğretim elemanlarına, öğrencilere ve idari personele bilgi birikimini sağlayıp tüm olanaklarını kullanıma sunmaktadır. Üniversitenin bilimsel çalışmalarını destekleyerek gelişmekte güncelliği ve gereksinimleri karşılayacak şekilde artış göstermektedir. Araştırma odasında genel ve özel konulu ansiklopediler, sözlükler, 1993-1999 yılları arası Türkiye Bibliyografyası ile 1992-1999 yılları arası Türkiye Makaleler Bibliyografyası ve 1987-1995 yılları arası Tez Katalogları ile birlikte diğer kataloglar bulunmaktadır. T.C. Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sistemi'ni kütüphanemizde taramak mümkündür. Çalışma Saatleri: Hafta içi: 8.30-17.30 İletişim: Tel: 0 216 441 51 68 / 187 - 170 Faks: 0 216 383 96 45

2. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Teknoloji

Bilişim Bölümünün ilkesi; Üniversiteyi çağdaş koşullara uygun bir bilgi işlem ve iletişim alt yapısına kavuşturmaktır. Bölüm bünyesinde 1 bilgi işlem merkezi ve 10 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Bu birimler 6 adet server sunucu ve 280 adet Pentium III-IV tabanlı çeşitli işletim sistemlerinde bilgisayarlar, network ağ yapısı ile projeksiyon, yazıcı, tarayıcı vb. çevre birimleriyle desteklenmektedir. Laboratuarlarda uygulamalı dersler yanında araştırma geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıca öğrencilere ve öğretim elemanlarına, ücretsiz olarak uluslararası bilgisayar ağından (internet) gün boyu yararlanma fırsatı verilmektedir. Bilişim Bölümü, ulusal ve uluslar arası düzeyde bilişim konularında yeni teknolojiyi izler, fikir üretir, bu gelişmelerden öğrencileri haberdar ederek uygulanmasına öncülük eder.

Beslenme

Üniversitenin rekreasyon alanlarının yanı sıra 600 kişilik kapalı bir kafeteryası mevcuttur. Kafeterya öğrencinin çeşitli yiyecek, içecek ihtiyacını sağladığı gibi masa tenisi, bilardo, satranç, dama ve benzeri oyunlarla boş zamanlarını değerlendirdikleri bir ortamdır.

Sağlık

Üniversitenin sağlık hizmetleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Mediko Sosyal Birimi tarafından yürütülmektedir. Bu birimde acil durumlarda müdahale etmek üzere devamlı bir doktor bulunmaktadır. Kampüste müdahale imkanını aşan bir durum söz konusu olduğunda hasta kampüse 10 dakika mesafedeki Tıp Fakültesi Hastanesine gönderilmektedir. Tıp Fakültesi Hastanesinde acil müdahaleler yapılmakta, öğrenciler diğer sağlık problemlerini ve tedavi giderlerini bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla çözümlemektedirler. Ayrıca psikolojik sorunların çözümü ile ilgili bir Psikolojik Danışmanlık Merkezi mevcuttur.

Kampus Hayatı

Üniversitenin merkez kampüsü, İstanbul'un Anadolu Yakasında, Kartal Sahil Yolu, Dragos Mevkiinde bulunmaktadır. Deniz kenarında 15 dönüm arazi üzerinde kurulan kampüs, öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde donatılmıştır. MARMARA EĞİTİM KÖYÜ Üniversite ana kampüsü, Marmara Eğitim Köyünde yer almaktadır. 1000 dönümlük açık alandan oluşan Marmara Eğitim Köyünde, tam olimpik yüzme havuzu, Açık ve kapalı basketbol sahaları, tenis kortları ve diğer sosyal olanaklar hizmete girmiş bulunmaktadır. 2003-2004 Akademik Yılından itibaren Üniversitenin önemli bir bölümü eğitimini bu yeni kampüsünde sürdürecektir. MALTEPE Üniversitenin Tıp Fakültesi; Uygulama Hastanesinin de yer aldığı, Maltepe Feyzullah Caddesinde bulunan binalarda eğitim görmektedir. CEVİZLİ Meslek Yüksekokulu, Cevizli'deki ek binalarda eğitimini sürdürmektedir. Radyo-TV Uygulama Merkezinin de bulunduğu bina, merkez kampüse 1.5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ulaşım

Belli merkezlere servis imkanı bulunmaktadır. Ayrıca kampüs içine kadar belediye otobüsü vardır.

Burslar

1-Üniversiteye Giriş Başarı bursu 2-Başarı Bursu 3-Spor, Sanat, Kültür Bursu

3. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Kulüpler

Öğrenciler, kendi ilgi alanlarına göre seçtikleri kulüplere girerek, kişilik ve becerilerini geliştirme olanakları bulabilmekte, paylaşma ve dayanışmayı hedefleyen etkinlikler gerçekleştirmektedirler. Aşağıda isimleri belirtilen kulüpler Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Spor Kulübü: Öğrencilerin seçtikleri dallarda yeteneklerini geliştirmeyi, onların bedensel ve ruhsal gelişimlerine yardımcı olmayı amaçlar. Ders saatleri dışındaki zamanlarını spor alanlarına yönlendirir. Fakülteler arasında maçlar düzenler. Üniversitelerarası spor yarışmalarına Üniversiteyi temsilen katılır. Gezi Kulübü: Öğrencilerin ülkenin kültür mirasını yerinde tanıyarak öğrenmelerini, sahiplenmelerini amaçlayan konferanslar hazırlar, gezilere katılımı sağlar.Tatillerde dinlenme, eğlenme, görgü, bilgi arttırma amaçlı yurtiçi ve yurtdışı gezileri düzenler. Müzik Kulübü : Öğrencilerin bireysel ve grup olarak sanatsal yeteneklerini geliştirmeyi ve bir amaç etrafında dayanışmayı amaçlar. Çeşitli müzik dallarında konserler düzenler, Üniversite adına müzik etkinliklerine katılır. Satranç Kulübü: Düşünme ve planlama yeteneğini geliştirme amaçlı kulüp, bu sporun üniversite içinde tanıtımını yapar ve öğrencileri üniversitelerarası yarışmalara hazırlar. Fotoğrafçılık Kulübü: Fotoğrafçılığa ilgi duyan öğrencilerin farklı bakış açıları kazanmaları için kurs açar, çalışmalarını sergilemelerini sağlar, yarışmalar düzenler. Basın-Yayın Kulübü: Üniversitenin yayın organı olan "Günaydın Marmara" gazetesinin haber merkezini oluşturur,sayfa düzeni ve mizanpajında görev alır. Sinema Kulübü: Türk ve Dünya sinemasının seçkin örneklerini gösterime sunup,konusunda uzmanlaşmış kişilerle söyleşiler düzenler, tartışmalara katılarak sinema kültürünün gelişmesini sağlar. Öğrenci filmleri yarışmalarına katılır Hukuk Kulübü: Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında Hukuk Biliminin farklı dallarında bilgi alış verişini sağlamak amaçlı konferans ve paneller hazırlar, farazi dava yarışmaları düzenler. Kültür Kulübü: Türk toplumunun kültürel özelliklerinin tanıtılıp, yaşatılması ve sevdirilmesi için özel günler düzenler,öğrencilerin katılımını sağlar. İşletme ve Ekonomi Kulübü:Günlük ekonomik gelişmeleri ve işletmelerdeki değişimleri izleme amacıyla çeşitli etkinlikler düzenler,konunun uzmanlarını davet ederek mesleki toplantılar hazırlar. Felsefe Kulübü : Öğrencilerin hem felsefenin temel kavramları ve güncel problemleri konusunda düşünme yeteneklerini geliştirmek, hem de düzenlenen toplantılarda yaratılan tartışma ortamlarında kendilerini ifade etme amacıyla kurulmuştur. Kulüp tarafından düzenlenen" Felsefe Söyleşileri" üniversitenin tüm öğrencilerine açıktır. Ayrıca felsefe ile ilgili üniversite dışında yapılan etkinliklerin duyurusunu yapmakta ve katılımı sağlamaktadır. Psikoloji Kulübü: Öğrencilerin kendilerini ve birbirlerini daha iyi tanımaları ,mesleki merak ve motivasyonlarını arttırmak amacıyla kurulmuş olan kulüp özellikle öğrencilerin ilgisini çeken konularda konferans ve söyleşi programları hazırlar. Tiyatro Kulübü: Tiyatroya ilgi duyan öğrencilere tiyatro eğitimi sağlar, oyun sahneler,sahnelenen oyunu diğer üniversite ve okullarda da oynar. Sezonun önemli oyunlarını Üniversite salonuna getirir ve oyun sonrası sanatçılarla öğrencilere söyleşi olanağı sağlar. Paylaşım Edebiyat Kulübü: Akademik yıl boyunca şiir günleri, yazar ve şairlerle imza günleri düzenler,yarışmalara katılır ve öykü, şiir yarışmaları açar.

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
    Matematik (SAY)
    Matematik (Burslu) (SAY)
    Psikoloji (EA)
    Psikoloji (Burslu) (EA)

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
    Iktisat (EA)
    Iktisat (Burslu) (EA)
    Işletme (EA)