Malta hakkında,Malta Eğitim Sistemi

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Malta hakkında,Malta Eğitim Sistemi konusu
    Malta�da Seyahat
    Akdeniz�in kalbinde yer alan Malta adası İtalya�ya çok yakındır. Malta 1964 de bağımsızlığını kazanması ardından Milliyetçi Parti yönetimine geçmiş aynı yıl İngilizlerle yapılan bir anlaşmayla, İngiltere�nin askerlerini beş yıl içinde geri çekmesi kararlaştırılmış 1965 �de Avrupa Konseyine üye olmuştur. Akdeniz�in bu şirin adasında Maltaca ve İngilizce resmi dil konuşulmaktadır ve hemen her Maltalı İtalyanca konuşup anlayabilir. Köklü bir geçmişe sahip olan ada� da Roma dönemi tarihi eserlerinde her yerde rastlamak mümkündür.

Güney Avrupa�da Akdeniz�de adalar, Sicilya�nın güneyinde yer almaktadır. Malta, Gozo ve Comino olmak üzere 3 adadan oluşur. Malta 237 km 2,Gozo 68 km 2,Comino 2 km 2 yüzölçümüne sahiptir ve toplam yüzölçümü 316 km 2 dir.
    Akdeniz iklimine sahip ve arazi yapısı çoğunlukla alçak araziler, kayalıklar, düz ve bölümlere ayrılmış ovalar, kıyıda uçurumlar yer almaktadır. Sıcak Akdeniz iklimi, kristal berraklığındaki denizi, plajları, özgün mimarisi, kasabaları, kırsal alanları ve misafirperver insanları tanınmaktadır.Adalar karnavalları, taklit muhabereleri, açık hava konserleri, plaj partileri, gece kulüpleri, alışveriş merkezleri, dünya mutfaklarından menüler bulabileceğiniz restoranları, açık hava kaffeleri ile renkli bir hayat sunmaktadır.

Adada Nüfus 394,583 ( Temmuz 2001 verileri) adada din %91 Roma Katolikleridir ve adada okur yazar oranı %88,76�dır.
    Malta�da toplu taşıma ucuz ve rahattır. Ana terminal Valletta�dadır buradan bütün adaya seferler düzenlenmektedir. En uzun mesafe otobüsle 50 dakikayı bulmaktadır. Ücretleri ise 20 ile 50 Cent arasında değişmektedir. Taksilerin oldukça pahalı olduğu Malta�da araba kiralamak oldukça iyi bir seçenektir. Araba kiralama ücretleri günlük 20 Euro�dan başlamaktadır. Trafik İngiltere deki gibi ters yönden işlemektedir. Üç ada arasında ulaşım ise feribotlarla sağlanmaktadır. Ücreti ise çift yönlü olarak 5 Euro�dur. Comino adasında ise motorlu araç bulunmamaktadır. Malta�nın en küçük adası olan Comino� da sahilde iki otel bulunmaktadır.
    Malta Türklere Ocak 2003 den itibaren vize uygulamalarına başlamıştır. Malta 01.01.2008 tarihinde Schengen ülkeleri arasına katılmıştır. Ada oldukça iyi sağlık donanımına sahiptir. 6 ayın altında ada�da bulunacak olan Avustralya vatandaşları ve 1 ayın altında adada kalacak olan İngiliz vatandaşları ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Türk vatandaşları Türkiye�den almış oldukları seyahat sağlık sigortasından yaralanabilirler.

Malta'da İklim
    Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgârlar, kar, don ve sis Malta�da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında ( Kasım �Nisan)ortalama 14,3 0C yaz aylarında ( Mayıs �Ekim) ise ortamla 32,6 0C civarındadır.
    Adada hiç akarsu ve dağ bulunmuyor. Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğilimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

İngilizcenin ya da daha genel bir ifade ile bir lisanın öğrenileceği en uygun yer hiç şüphesiz doğal olarak konuşulduğu ülkedir. Bu ülkeler 24 saat eğitim göreceğiniz bir ' yabancı dil laboratuarı' olacaktır. Dil okullarındaki dersler eğitiminizin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Okulların düzenledikleri etkinlikler, geziler, yanında kalacağınız aile ve yakın çevre ile olan ilişkileriniz sizi tam bir "İngiliz Atmosferinde" yaşatacaktır.

İngilizce günümüzde ticaret, bilim, diplomasi konularında hâkim dildir. İngilizce öğrenmek için nedeniniz ne olursa olsun, ister iş hayatında başarılı olmak için ister yurt dışında üniversite öğrenimi görmek için olsun genel İngilizceden akademik amaçlı İngilizceye, Malta�da İngilizce öğrenmek için amacınıza uygun her türlü kursu bulmanız mümkündür. Malta İngilizce öğrenimi için en uygun ülkelerden biridir.

Malta Eğitim Sistemi

Esnek Eğitim Süresi
    Maltadaİngilizce kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kimi okullarda kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

Esnek Kurs Başlangıç Tarihleri
    Maltada Kurs başlangıç tarihleri son derece esnektir. Okullara genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

Her Seviyede Eğitim
    Genel olarak Maltada lisan kurslarına İngilizce seviyeniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. Okulun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre, uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız.

Farklı Kurs Yoğunlukları
    Maltada İngilizce için Haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir kursa kayıt yaptırmalısınız. Okullar genel olarak haftada 20, 25 ve 30 ders yoğunluklarında eğitim vermektedirler.

Her Yaşa Uygun Programlar
    Maltada Yıl boyu devam eden İngilizce kurslarına başvurabilmek için, alt yaş sınırı 16'dır. Bazı okullar 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok. Yaz döneminde ise, bazı okullar 8- 13,13-18 yaş dönemine yönelik yaz kursları düzenliyorlar.

Küçük sınıf mevcutları
    Maltada bir çok okulda 5-6 kişilik sınıflarda İş adamlarına ve yöneticilere yönelik eğitim verilmektedir. Ayrıcana birebir özel ders almakta mümkündür.

Başvuru Zamanı
    Maltada İngilizce için tüm işlemlerin sorunsuz yetişebilmesine yönelik önerimiz kurs başlangıç tarihinizden en erken 4 hafta önce başvurmanız ve yazın eğitim almayı düşünüyorsanız en erken 2-3 ay önce başvuru yapmanız tavsiye ederiz. Böylece gerek kayıt işlemleri, gerek uçak rezervasyonu ve vize işlemleri için yeterli zaman bulabileceksiniz.

Sınıf Mevcutları
    Her ne kadar sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de Maltada bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Kimi okullar özellikle yoğun ( haftada 30 ders) programlarda sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir.

Eğitim Sonunda Sertifika
    Kurs türü ve süresi ne olursa olsun Malta�da İngilizce dil okullarına düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan İngilizce seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip Ielts, Cambridge ve Toefl sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

Okuldaki İlk Gün
    Maltada� ki okulların hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilir. İlk gün öğrencilere Malta'yı tanıtan genel bilgiler, haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

Okuldaki İmkânlar, Tesisler
    Okulların sağladıkları imkânlar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri internet kafe, kütüphane, dil laboratuarı, kafeterya vb. bulunmaktadır. Malta' deki okulların bir kısmında yüzme havuzu ve Jimnastik salonuda bulunmaktadır.

Sosyal Etkinlikler, Geziler
    Okullar sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

Havaalanında Karşılama
    Hemen hemen tüm Malta dil okulları havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. Malta'ya varışınızda okulunuzun ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız aileye götürecektir. İyi derecede İngilizce'ye sahip değilseniz ya da yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

Uluslararası Ortam
    Maltada dil okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için farklı ülkelerden gelen diğer öğrencilerle birlikte eğitim almaktadır. Bu İngilizce öğreniminin yanı sıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

Onaylı Okullar
    Yurtdışında dil okulu seçerken bulunduğu ülkenin resmi makamları tarafından onaylı olup olmadığına, dil okullarının oluşturdukları ve birbirlerini denetleme işlevine sahip oldukları derneklere üye olup olmadıklarına dikkat etmelisiniz. Malta'daki dil okulları Malta Milli Eğitim Bakanlığınca onaylıdır. Önemli bir kısmı da bir araya gelerek oluşturdukları FELTOM (Federation of English Language Teaching Organisations Malta)'a bağlıdır.

Bu Sayfayı Paylaş