Malazgirt Savaşı'nın sonuçları ve önemi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Malazgirt Savaşı'nın sonuçları ve önemi nedir? konusu malazgirt*ve*alparslan*savaşının*en*önemli*nedeni*ve*sonucu

Malazgirt Savaşı (1071)

- Türklerin Anadoiu'da ilerlemesinden çekinen Bizanslılar, büyük bir hazırlık yaparak Doğu Anadolu'ya kadar geldiler. O sırada Suriye'de oian Alpaslan süratle geri dönerek 1071 yılında Malazgirt Ovası' nda kendinden 3-4 kat fazla Bizans ordusunu yendi. Bu savaşta Bizans ordusunda yer alan Peçenek ve Uzlar Selçukluların tarafına geçmişlerdir.

Malazgirt Savaşı'nın sonuçları ve önemi

- İmparator Romen Diyojen esir edildi. Antlaşma yapılarak ülkesine gönderildi. Kızılırmak sınır oiarak belirlendi.

- Anadolu kapılan Türklere açıldı. Türkler kontrolü ele geçirdi.

- Bizansın islâm dünyası üzerindeki baskısı sona erdi. vx .

- "Türkiye Tarihi" başladı. Anadolu'da ilk Türk beylikleri kuruldu.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Kasım 2016
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Malazgirt Savaşı (1071)

- Türklerin Anadoiu'da ilerlemesinden çekinen Bizanslılar, büyük bir hazırlık yaparak Doğu Anadolu'ya kadar geldiler. O sırada Suriye'de oian Alpaslan süratle geri dönerek 1071 yılında Malazgirt Ovası' nda kendinden 3-4 kat fazla Bizans ordusunu yendi. Bu savaşta Bizans ordusunda yer alan Peçenek ve Uzlar Selçukluların tarafına geçmişlerdir.

Malazgirt Savaşı'nın sonuçları ve önemi

- İmparator Romen Diyojen esir edildi. Antlaşma yapılarak ülkesine gönderildi. Kızılırmak sınır oiarak belirlendi.

- Anadolu kapılan Türklere açıldı. Türkler kontrolü ele geçirdi.

- Bizansın islâm dünyası üzerindeki baskısı sona erdi. vx .

- "Türkiye Tarihi" başladı. Anadolu'da ilk Türk beylikleri kuruldu.

3. güzel iyi kısa ve öz beyendim

4. çok güzel kısa ve öz tam ödevim için gerekli olan :)

5. kardeş iyi güzel kısa öz de :D sen 'L' harflerini 'İ' harfi yapmışın ::sd:D::dsa:d

6. az ve öz .Beğendim.Fakat 'L' harfleri 'i' harfi olarak kullanılmış.

7. çok güzel kısa ve öz tam ödevim için gerekli olan teşekkürler

8. çok güzel olmuş inşallah yazılıda bana puaz kazandırır, ve inşallah sizede puan kazandırır.
    :):)

Bu Sayfayı Paylaş