Malatya - Merkez - Malatya Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 7 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Malatya - Merkez - Malatya Lisesi konusu Malatya Lisesi - Malatya Lisesi Tanıtımı - Malatya Lisesi Tarihi

MİSYONUMUZ

Atatürk İlkeleri ışığında, nitelikli eğitim alan, pozitif ilimlerle donatılmış,her alanda başarıyı hedefleyen, ulusal ve evrensel değerlere saygıyı ilke edinen, demokratik bireyler yetiştirmek için varız...

VİZYONUMUZ

Öncelikli tercih edilen, yetiştirdiği insan ve verdiği eğitimle örnek gösterilen eğitim kurumu olmak için varız...

Okulun Adı : Malatya Lisesi

Adres : Küçük Mustafa Paşa Mahallesi Hasanbey Caddesi No: 2 / MALATYA

Telefon : 326 37 52 - 326 35 68 - Faks : 321 26 82

Seviyesi / Derecesi / Öğretim Şekli: Genel Lise - Dört yıl - İkili Öğretim.

Hizmete Girdiği Yıl: 1964

Şu an Görev Yapan Okul Müdürümüz: Yusuf Işık GÜLLÜ
    Okutulan Yabancı Diller: İngilizce

Okulun Kitaplık Durumu : Kitaplıkta 13.850 adet kitap mevcuttur.

Okulun Tarihçesi: 1933 yılına kadar ortaokul olarak öğretime devam etmiştir. 1933 - 1934 öğretim Yılında bünyesinde Lise açılmıştır. Lise binası bugünkü Atatürk Ortaokulu (Milli Eğitim Müdürlüğü) yerinde kagirden yapılmış bir binadır. Bu bina bir ihmal yüzünden 23.04.1947 tarihinde tamamen yanmıştır.

Bir yıl içerisinde bu günkü Milli Eğitim Müdürlüğü binası yapılmıştır. O günkü kapasitesi 700 - 800 öğrenciliktir. O güne kadar ki bilgiler elde edilememiştir. Ancak ilk yılında 17 öğretmen, 256 öğrenci ile öğretime başladığı bilinmektedir. Her yıl artan öğrenci sayısı karşısında bugün öğretim yaptığımız lise binası yapılmıştır. 1964-1965 yılında ve 26.09.1964 tarihinde Ortaokuldan ayrılarak "Turan Emeksiz Lisesi" olarak eğitim ve öğretimin hizmetine girmiştir. 1984-1985 öğretim yılında okulun ismi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Malatya Lisesi" olarak değiştirilmiştir. Halen Malatya Lisesi olarak eğitim ve öğretime hizmet vermeye devam etmektedir.

Okulun özellikleri: Okulumuz; Yatılı, gündüzlü ve karmadır.

Okutulan Seçmeli dersler: Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Proje Hazırlama, Demokrasi ve İnsan Hakları, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Sanat Tarihi, Girişimcilik, Sosyal Etkinlik.

OKULUN BİNA DURUMU :

Binanın Özellikleri : Isınma; Kalorifer (Fuil-oil), Aydınlanma; elektrik, Su; Şehir şebekesi, Kanalizasyon; var.

Dershaneler : 27 tane dershane mevcuttur.

Laboratuarlar : Fizik, Kimya, Biyoloji ve Yabancı Dil dershaneleri mevcuttur. Hepsinin araç ve gereçleri vardır.
    Sınıf ve Okul Kitaplıkları : Okul Kitaplığı mevcut olup, sınıf kitaplıkları yoktur.ü Atölye Durumu : Resim atölyesinin dışında atölye ile ilgili ders okutulmadığından başka atölye yoktur.

Depo, Ambar, Arşiv : Pansiyonda ve okulda depo, ambarlar ve arşiv mevcuttur

Spor Salonu : 1 adet spor salonu mevcuttur.

İdare Odaları : 5 adet idareci odası vardır.

Öğretmen Sayısı: 86 Öğretmen mevcuttur. Bunların; 55'i erkek, 31' i ise bayandır.

Yönetici Sayısı: 7 tane yönetici vardır. Bunların; 1'i Okul Müdürü, 1'i Müdür Baş Yardımcısı ve 5'i de Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Yöneticilerin tümü erkektir.

Branşlara göre öğretmen dağılımı: Edebiyat 17, Felsefe 3, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2, Tarih 5, Coğrafya 4, Matematik 15, Biyoloji 6, Fizik 7, Kimya 5, İngilizce 7, Beden Eğitimi 5, Resim 2, Müzik 1, Bilgisayar 1, Formatör 1 ve Rehberlik 5' tir.

Memur, Hizmetli, Teknisyen sayıları ve görev dağılımları: 1 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 1 Ambar Memuru, 3 Memur, 1 Hemşire, 1 Şoför, 1 Teknisyen ve 7'de Hizmetli vardır.

Bu Sayfayı Paylaş