Mahmutlu Köyü Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Mahmutlu Köyü Boyabat Sinop konusu Sinop Köyleri -Mahmutlu Köyü Boyabat - Mahmutlu Köyü Hakkında - Mahmutlu Köyü Resimleri

Sinop

Bilgiler
    Nüfus 121 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 57200
    Alan Kodu 0368
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Sinop
    İlçe Boyabat

Mahmutlu, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüzle ilgili olarak kısaca tanıtıcı bilgi verelim.

Doğusunda Durağan, güneyinde Vezirköprü ve Kargı, batısında Taşköprü bulunmaktadır. Irmaga orantılı bir yerleşim noktasıdır. Boyabat'ın toplam 116 köyünden biridir. Samsun yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kültür

Köyümüzde alakalı olarak pirinçle alakalı her türlü tatlı ve yemekleri yapılmaktadır.

Keşkek özel günlerin ve zamanların baş yemeği olarak sayılabilir.

Ekmek ve ekmek ürünleri olarak Bazlama-içiyaglı(Katmer)-Bişi örnek verilebilir.

Coğrafi konumu

Sinop merkeze 102 km , Boyabat'a ise 12 km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

KÖYÜMÜZ NÜFUS İTİBARİYLE BÜYÜKŞEHİRLERE BAŞTA İSTANBUL-ANKARA OLMAK ÜZERE SÜREKLİ OLARAK GÖÇ VERMEKTEDİR. SEBEP OLARAK TARIM VE HAYVANCILIĞA GEREKEN YATIRIM TEŞVİK YAPILMAMAKTADIR.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

2003 İTİBARİYLE BOYABAT İLÇESİ MAHMUTLU KÖYÜ MUHTARIMIZ KÖYDEKİ ÇOĞUNLUK OYLARI İLE SAYIN ALAATTİN ŞENSOY SEÇİLMİŞTİR. KENDİSİ BOYABAT BELEDİYESİ İTFAİYESİNDEN EMEKLİ 4 ÇOCUK BABASI VE ÇİLBEKİR OĞLUDUR.TÜM KÖYLÜLERİMİZE SEVGİ VE SAYGILAR...

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı bulunmamaktadır.Köy içi yollar, köy merası ve ırmak suyu kullanım reabilitasyonu Sayın Muhtarımız Alaattin ŞENSOY tarafından yapılmıştır. Boyabat ilçesinin nadide güzelliklerle dolu şirin bir köyüdür.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş