Müminin Allah Indindeki Kıymeti

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Dine tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Müminin Allah Indindeki Kıymeti konusu
    Müminin Allah Indindeki Kıymeti

islami makaleler - osman ünlü yazıları

Dinimizde, insanı ölmekten, bir uzvunu yok olmaktan ve şiddetli ağrıdan kurtaracak şeylere, zaruret denir. Kişiye, maddi, manevi rahatlığı için, zekat, sadaka vermek, hayrat, hasenat yapmak, hacca gitmek, kurban kesmek, ödünç vermek için lazım olan şeylere, ihtiyaç denir. İhtiyaçtan fazla olan şeylere ise, ziynet denir. İhtiyaçtan fazla olan malı, kibirlenmek, gösteriş yapmak için kullanmak, haram olur.

Her Müslümana, zaruret miktarında kazanmak için çalışmak farzdır. İhtiyaç miktarında kazanmak, sünnettir. Ziynet olan şeyleri kazanmak ise, mubahtır.

İhtiyaç ve ziynet eşyasını İslamiyet’e uygun olarak kazanmak ibadet olur. Bunları kazanmak için, İslamiyet’in dışına çıkmak, haram olur ve böyle ele geçirilen mallar, dünyalık olur. Hadis-i şerifte; (Dünyalık olan şeyler, melundur. Allah için olan şeyler, Allahü teâlânın razı olduğu şeyler, melun değildir) buyuruldu.

Dünyalık olan şeylerin, Allahü teâlâ indinde hiç kıymeti yoktur. İslamiyet’e uyarak kazanılan ve kullanılan rızık, dünyalık olmaz, dünya nimeti olur. Hadis-i şerifte; (Dünyalık olan şeylerin Allah indinde sivrisinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kafire bir yudum su vermezdi) buyuruldu.

Dünya peşinde koşan kimse, şüpheli şeylere, sonra mekruhlara, sonra da haramlara, hatta küfre dalar. Geçmiş ümmetlerin, Peygamberlerine inanmamalarına sebep, dünyaya düşkün olmaları idi. Musa aleyhisselam, Tur Dağına giderken, birinin çok ağladığını gördü ve;
    -Ya Rabbi! Kulun, senin korkundan ağlıyor diye arz etti. Allahü teâlâ da;
    (Kan ağlasa dahi, onu affetmem. Çünkü o, dünyaya düşkündür) buyurdu.

Hazret-i Ali buyurdu ki:
    “Dünya ile ahiret, doğu ile batı gibidir. Birine yaklaşan, diğerinden uzaklaşır.”

Dünya malı peşinde koşmak, nefsin arzuları peşinden koşmaktan daha fenadır. Mal, para peşinde koşmak, Allahü teâlânın emirlerini unutturursa, buna dünya muhabbeti denir. Allahü teâlânın sevgisi bulunmayan kalbe, şeytan yerleşir. Şeytanın en büyük hilesi ise, insana hayırlı işler yaptırarak kendisini salih, iyi zannettirmesidir. Böyle kimse, kendisinin kulu olur. Hadis-i şerifte; (Geçen ümmetlerin her birine fitneler verildi. Benim ümmetimin fitnesi, mal, para toplamak olacaktır) buyuruldu.

İnsanın rızkı değişmez, azalmaz, çoğalmaz ve zamanından geri kalmaz. Kişi, Allahü teâlânın yarattığı sebeplere yapışarak, ezelde kendisi için takdir edilen rızkına kavuşur. Hadis-i şerifte; (Allahü teâlâ, insanları yaratırken, ecellerini, ömürlerini ve rızıklarını takdir etmiştir) buyuruldu.

İnsan, rızkını aradığı gibi, rızık da, sahibini arar. Çok fakirler vardır ki, zenginlerden daha iyi, daha mesut yaşar. Allahü teâlâ kendisinden korkanlara, dinine sarılanlara, ummadıkları yerden rızık gönderir. Bir hadis-i kudside; (Ey dünya! Bana hizmet edene hizmetçi ol! Sana hizmet edene güçlük göster!) buyuruldu.

Önceki ümmetlerden bir kimse vefat eder. Geride bir köşkü ile iki oğlu kalır. Çocuklar, köşkü taksimde anlaşamazlar, münakaşaya başlarlar. O anda köşkün duvarından; “Benim için birbirinize düşman olmayınız. Ben bir hükümdar idim. Çok yaşadım. Mezarda yüz otuz sene kaldım. Sonra, toprağımla çanak çömlek yaptılar. Kırk sene evlerde kullandılar. Kırıldım. Sokağa atıldım. Sonra, benimle kerpiç yaptılar. Bu duvarın inşasında kullandılar. Birbirinizle dövüşmeyiniz. Siz de, benim gibi olacaksınız” diye bir ses duyarlar.

Dünyalık peşine düşen, ahireti unutur. Halbuki dünya geçici, ahiret ise sonsuzdur. Hadis-i şerifte; (Dünya sevgisi arttıkça, ahirete olan zararı da artar. Ahiret sevgisi arttıkça, dünyanın ona zararı azalır) buyuruldu.

Netice olarak dinimizde kötülenen, mal, mülk değil, bunlara olan sevgidir. Kişinin, dünyaya, mala mülke olan sevgisi arttıkça, Allahü teâlâ indindeki kıymeti, değeri de azalmaktadır. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi:
    (Müminin Allah indinde kıymeti, topladığı dünyalık kadar azalır.)

Osman Ünlü

Bu Sayfayı Paylaş