Mümine Hatun İlköğretim Okulu Karaman

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 20 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Mümine Hatun İlköğretim Okulu Karaman konusu Karaman Mümine Hatun İlköğretim Okulu Hakkında - Mümine Hatun İlköğretim Okulu Tanıtım - Mümine Hatun İlköğretim Okulu Resimleri - Mümine Hatun İlköğretim Okulu İletişim

OKULUMUZUN TARIHÇESI

Karaman�n Hamidiye (Kirmahalle) mahallesinde bulunan okulumuz ilk olarak; Karaman belediyesinin 7500 m2 arsa tahsisi 690 m2 kapali alan, 7 derslik olarak, Devlet vatandas isbirligi ile yapilarak 1966 yilinda egitim ögretime baslamistir. Okulumuz ismini Karaman Aktekke camiinde mezari bulunan Mevlana�in annesi Mümine Hatun�dan almistir.
    Okulumuz 31.12.2003 yilinda yeniden yapilmak üzere yikilarak egitim ögretimini geçici olarak Pirireis Ilkögretim Okulunda sürdürmüstür. Il Özel Idaresi tarafindan � m2 kapali alan, 18 derslik olarak yeniden yapilan okulumuz 2004 -2005 Ögretim Yili 2. yarisinda (07.02.2005) tekrar kendi yeni binasinda egitim ögretime baslamistir.
    Okulumuza ismini veren Mümine Hatun; Harzem Türklerinden olup, büyük Türk Islam mütefekkiri ve mutasavvifi Mevlana�in annesidir. Bu gün Afganistan sinirlari içinde bulunan Horasan�n Belh sehrinde dogmustur. Belh emiri Sultan Rukneddin�n kizidir. Hz. Mevlana�a 1207 yilinda burada dünyaya gelmistir. Hz. Mevlana�in babasi Bahaeddin Veled Hatipogullari soyuna mensup Hüseyin Hatip�n ogludur. Bahaeddin Veled �limler Sultani�diye taninmis halka ve talebelerine ilahi yolda mürsitlik etmistir. Bahaeddin Veled daha sonra iki oglu Muhammed Alaaddin, Mehmet Celaleddin ve bir gurup insanla Belh�en ayrilarak Erzincan civarina, daha sonra da göç ederek Larende�e (Karaman) yerlesmislerdir. Larende�e geldiklerinde Mevlana 11 yasinda idi. Mevlana annesini genç yasta kaybetti. (621 Hicri �1224 Miladi) Mümine Hatun�n ölümün-den bir süre sonra büyük oglu Muhammed Alaaddin de vefat etmistir. Kabirleri bugün Aktekke Camisindedir. 1225 yilinda Gevher Hatun�a evlenen Mevlana�in iki oglu Sultan Veled ve Alaadin Çelebi burada (Larende) dünyaya gelmislerdir. Larende (Karaman) de 7 yil kaldiktan sonra Seçuklu Sultaninin daveti üzerine Konya�ya gitmislerdir. Hz. Mevlana ve babasi halen Konya�a kendi adi ile anilan türbede meftundurlar.

İletişim Bilgileri

MÜMİNE HATUN İLKÖĞRETİM OKULU

Hamidiye Mahallesi Fevzi Pasa Caddesi No:18

muminehatunio@hotmail.com

0 338 213 47 72

http://okulweb.meb.gov.tr/70/01/582378/index.html

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Bu Sayfayı Paylaş