Müşterilerle İletişim Biçimleri Test Soruları ve Cevapları

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Müşterilerle İletişim Biçimleri Test Soruları ve Cevapları konusu müşterilerle iletişim test soruları - iletişim bilgisi

1. Aşağıdakilerden hangisi genel iletişim modelinin öğelerinden biri değildir?

a. Kaynak
    b. Gürültü
    c. İleti
    d. Teori
    e. Geribildirim

2. Aşağıdakilerden hangisi geribildirim denetim listesinde yer almaz?

a. Geribildirim düzenli olarak istenmelidir. Bilgi ve izlenim alışverişinde bulunmak bir kerelik bir olay değil, bir süreçtir.
    b. Geribildirim karşımızdakinin hatalarını yakalamak ve onu eleştirmek için alınır. Geribildirim alırken tamamıyla eleştirel ve kötülemek amacıyla düşünülmelidir.
    c. Geribildirimi hedeflerinizi belirledikten sonra isteyin. Geribildirim isterken kısa ve özlü bir konuşma yapın.
    d. Mazeretler bulmaya ya da davranışınızı açıklamaya çalışmayın. Geribildirim alırken serinkanlılığınızı koruyun ve teşekkür etmeyi unutmayın.
    e. Geribildirim alırken, performansınızı artıracak alternatif davranış önerileri istemeyi unutmayın.

3. Bir iletişimin kişilerarası olabilmesi için aşağıdaki koşullardan hangisine ihtiyaç yoktur?

a. İletiler sadece kaynağın eğitim düzeyine uygun olmalı alıcının düzeyi göz önüne alınmamalıdır
    b. Katılanlar belli bir yakınlık içinde ve yüz yüze olmalıdır
    c. Katılımcılar arasında tek yönlü değil, karşılıklı ileti alışverişi olmalıdır
    d. İletiler sözlü ve sözsüz nitelikte olmalıdır
    e. İletiler anlaşılır olmalıdır

4. Aşağıdakilerden hangisi müşterilerle konuşurken verilen iletinin olumlu olması için dikkat edilmesi gereken noktalardan değildir?

a. Hayatım, canım, tatlım, güzelim, koçum vb. gibi gereksiz samimiyet sözcüklerini kesinlikle kullanmamak.
    b. Hadi ya?, yok daha neler?, ne gibi?, nasıl yani?, yok ya?, hadi! şeklindeki argo ifadelerden uzak durmak.
    c. Hiçbir anlamı olmayan, hımm, aaa, eee, şey…, yani.., şimdi…, efendime söyleyeyim.. gibi düşünme payı sözcüklerini kullanmamak.
    d. “Maalesef” ya da “üzgünüm” şeklindeki durumu daha olumsuz yapan sözcükler kullanmamak.
    e. Her cümlenizden sonra “Anladın mı?” diye sorarak anlaşılıp anlaşılmadığını denetlemek.

5. Aşağıdakilerden hangisi yazılı iletişimde dikkat edilmesi gereken ilkelerden biri değildir?

a. Maalesef tarafınızdan anlaşılamamıştır şeklinde cümleler kurmak
    b. Belirlenen amaca uygun sözcükler seçerek, cümleler kurmak.
    c. Anlatım biçiminin iletinin iletileceği kişi ya da kurumun uygunluğunu gözetmek
    d. Anlatımın açık, anlaşılır olmasına özen göstermek
    e. Biçimsel düzene uygun yazmak

6. Aşağıdakilerden hangisi müşterilerle iletişimde kullanılan yazılı iletişim araçlarından biridir?

a. Billboardlar
    b. Basılı reklamlar
    c. Jingle
    d. TV reklamı
    e. Radyo reklamı

7. Müşterilerle sözsüz iletişim aşağıdakilerden hangisiyle oluşur?

a. Reklam
    b. Halkla ilişkiler
    c. Mekan dili
    d. Kurum imajı
    e. Marka imajı

8. Aşağıdakilerden hangisi beden dili ile iletilen iletilerden biri değildir?

a. Yüz ifadesi
    b. Gözlerin hareketi
    c. Başın hareketleri
    d. Postur (bedenin duruşu)
    e. Etkili dinleme

9. Aşağıdakilerden hangisi ses tonu gruplarından biri değildir?

a. Yumuşak-inandırıcı
    b. Cesur-korkak
    c. Kızgın-sert
    d. Sıcak-sempatik
    e. Soğuk-kayıtsız

10. Müşteriye iyi hizmet sunmak için aşağıdakilerden hangisinin yapılması gerekli değildir?

a. Sabırlı olmak
    b. Hızlı konuşmak
    c. Becerili olmak
    d. Dikkatli olmak
    e. Yetenekli olmak

Cevap Anahtarı

1. d

2.

3. a

4. e

5. a

6. b