ltd şirket ortakları için vergide zaman aşımı

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 5 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    ltd şirket ortakları için vergide zaman aşımı konusu Sayın ilgili;
    % 5 ortağı olduğum ve 2006 yılından beri gayrıfaal olan ancak ne tasfiye nede iflas masasına başvurulmadan öylece duran ve malvarlığı sıfır olan şirketin 2005 yılına ait defter ve belgeleri maliyece incelenmek isteniyor ve tebligat şirketin %95 ortağı ve müdürü olan diğer şahsa yapılıyor.Verilen 15 günlük sürede şirket müdürü evrakları temin edip teslim edemiyor.Maliye 2005 yılında KDV indirimlerini reddederek beyan edilen 80 000 TL KDV'yi ve 3 kat vergiziyaı cezası ve %50 arttırılmış cezalarıda ekleyerek yaklaşık 450 000 TL'lik cezayı tarh ederek 22.12.2010 da şirket müdürü olan şahsa tebliğ ediyor.
    SORULARIM ŞUNLARDIR?
    1-ortaklar için 5 yıllık zaman aşımı verginin ait olduğu 2005 yılından beri başlar mı? Yani şirket adına tarh edilerek bildirilen vergi zaman aşımının dolmasına birkaçgün kala tebliğ edilmiştir.Peki ortak içinde zaman aşımı 2010 da doldumu yoksa bu vergi şirketten tahsil edilemezse benden % 5 istenecek mi?Benim için zaman aşımı ne zaman başlar ve ne zaman biter?
    2-%5 ortak olarak 2005 yılında maliyeye şirket bilgilerine ulaşamadığım konusunda dilekçe verdiğim halde sonradan SMM tarafından verilen beyannemelere göre tahakkuk eden ancak ödenmeyen vergi borçlarından payıma düşen kısımları faiziyle birlikte 2009 da ödemiş maliyeden ortak olarak borcum kalmadığına dair yazı almıştım. 2010 da incelemeye aldıkları hesaplardan ötürü astronomik ceza keserek şirket temsilcisine tebliğ edilen cezadan bana yönelecekler midir?
    Teşekkürler
    Remzi Yılmaz

Bu Sayfayı Paylaş