Kuruçay Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kuruçay Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu Kuruçay Köyü Zile -Kuruçay Köyü Hakkında - Kuruçay Köyü Tanıtımı - Kuruçay Köyü Resimleri

Bilgiler
    Nüfus 610 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 60400
    Alan Kodu 0356
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Tokat
    İlçe Zile

Kuruçay, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Şuan bulunduğumuz zaman çok kötü onun için gelin canlar birlik olalım. Şimdi birleşme zamanı. Köyümüz adına dernekler kuralım. Özellikle gençlere sesleniyorum birleşip birşeyler yapma zamanı. köyümüzün düzenlediği geçen haftaki etkinlik çok güzeldi. amacımız bundan sonra daha çok katılımcı olmasını sağlamak daha iyi işler yapmak ve daha iyi şekilde birbirlerimizle kaynaşmak ve köyümüz adına dernek kurup bişeyler yapmakk. ben yazıyorum ama bu şekilde okuyanlara sölüyorum lütfen bunları dikkate alın ve birşeyler yapalım artık. bu konu hakkında görüşlerinizi yazınız. ama önce üye olmanız lazımmm. tüm kuruçaylılara slm olsun.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur.Ama yavuz sultan selimin zulmünden kaçarak buraya yerleştikleri söyleniyor. tarihi hakkında kesin bir bilgi yok ama köyümüz köklü bir geçmişe sahip.
    Kültür

Köyümüz kültürü bakımdan geniş kapsamlı bir kültüre ve doğsys sahip ve insanları inaçlarına ve kültürlerine çok bağlı olduğu bir köydür.
    Coğrafya

Tokat iline 105 km, Zile ilçesine 38 km uzaklıktadır.köyden şehire ulaşımı yapan iki otobüs vardır.Köyü ortadan geçen bir dere üzerinde ikiye ayrılmıştır.Geçim kaynağı tarımdır(arpa buğday şeker pancarı)hayvancıkılta geçim kaynaklarındandır.Köy sırtını deveci dağlarına yaslamış ve zirveye köy halkı hölben adını koymuştur.buradan zile ovası ve arkada sivas dağları çok rahat görülebilir.
    İklim

Köyümüz Tokat'ın Zile ilçesine bağlı ama hava şartlarının bunlara bağlı olduğu söylenemez. Çünki köyümüzde yazları sıcak ve kurak geçer.Su sıkıntısı olduğu zamanlar da vardır. Kışları çok soğuk ve bol yağışlı geçer.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2008 300
    2000 610
    1997 551
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde son zamanlarda hayvancılığın azalması ve çiftçinin ürettiği mahsulden isteğini alamaması ve susuzluğun artması nedeniyle son zamanlarda köyden kente göç başlamıştır. Önceden köyün nüfusu 200 haneden fazlayken şimdi 60 hane gibi gözüküyor.
    Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Tursun Lülek
    1999 - Hurşit ozan
    1994 - Dursun kadak
    1989 -
    1984 -
    ((2009))-HÜSEYİN ŞATUR.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.15 öğrencisi olan okulda tek öğretmen olan Levent YILANCI müdür yetkili olarak görev yapmaktadır.Ayrıca 6.7 ve 8. sınıflar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ama şu anda teknolojinin gelişmesiyle cep telefonları da çekmektedir.

ne yazikki cep telefonlarıda dogru düzgün çekmiyor ama köyümüzü net ve yakından gören bi baz istasyonu olsaydı bşira zdah net çekerdi (tarık yalçın)

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş