Kurtuluş İlköğretim Okulu Çankaya Ankara

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 26 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Kurtuluş İlköğretim Okulu Çankaya Ankara konusu Kurtuluş İlköğretim Okulu Çankaya Ankara

Tarihçemiz

* Okulumuz 1929 yılında Düyun-u Umumiye Binası olarak bilinen bugünkü merkez binasında Erkek Ortaokulu adı ile eğitim ve öğretime başlamıştır. İlk müdürü ise Avni Bey’dir.
    * 1930 yılı sonlarına doğru bugünkü Anafartalar Lisesi’nin bulunduğu binaya yine Erkek Ortaokulu adı ile nakledilmiştir. O günlerde Anafartalar Lisesi’nde öğrenim yapan kız öğrenciler de yeni yapılan kendi binalarına geçmişlerdir. Bu tarihte okulumuz Müdürü Adil ERTURAN’dır.
    * 1934 yılında okulumuz Taş Mektep olarak bilinen bugünkü merkez binasına yeniden dönüş yapmış olup, adı Birinci Ortaokul olmuş ve müdürü Necati AKSU’dur.
    * 1936 yılında okul müdürü Necati AKSU; Gazi Lisesi’ne tayin olunca, Feridun DÜNDAR okul müdürlüğüne getirilmiştir.
    * 1939 yılında şimdiki Cebeci Ortaokulu, Dördüncü Ortaokul olarak açılınca Feridun DÜNDAR, Dördüncü Ortaokulu İhsan BOZYİĞİT’de okulumuza müdür olarak atanmıştır.
    * 1945 yılında Üçücü Ortaokul okulumuzla birleştirilmiş ve yine Birinci Ortaokul adı ile eğitim ve öğretimine devam etmiştir.
    * 27 Eylül 1954’de okulumuz bünyesinde lise de açılmış olup okul bu tarihten itibaren Kurtuluş Lisesi adı ile öğrenimine devam etmiş ve Müdür İhsan BOZYİĞİT’de Lise Müdürü olarak unvan değiştirmiştir. İhsan BOZYİĞİT’in Gazi Lisesi’ne tayini ile 20.10.1958’de Mehmet Ali ERTEKİN Lise Müdürü olmuştur.
    * 08.04.1961 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Şube Müdürü Enver UGANEKE müdür olarak atanmış ve 03.08.1971 tarihinde kendi isteği ile emekli oluncaya kadar okulumuzda kalmıştır. Aynı tarihte müdür vekili olan başyardımcı Mehmet KORKMAZ’ın istifası ile boşalan müdürlüğe okulumuz öğretmenlenlerinden Nazmi KARAASLAN getirilmiştir.
    * 1969-1970 öğretim yılına başlarken Lise kendisi için yapılan binaya taşınınca 05.09.1969 tarihinde okulumuz, Kurtuluş Ortaokulu olarak yeni hüviyeti ile eğitim öğretimine devam etmiştir. Bu tarihten sonra okulumuzda sırası ile Muzaffer ÖZENÇ-Kenan DEMİR-Mehmet GÜLVEREN-Atalay EVREN-İsrafil GÜN-Mehmet TATAS ve Faik KÜÇÜKOKUR müdürlük görevlerinde bulunmuş olup, okulumuzun şu andaki müdürü Tahsin AKBABA’dır.
    * Okulun kuruluşunda o zamanki adı ile Taş Mektep olan ilk binası ilkokul olarak açılmışsa da hiç bir zaman ilkokul olarak kullanılmamıştır. Bu bina evvelce Özel İdareye aitken 1961 yılında 170.000TL’ye Özel İdareden satın alınarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiştir. 1961 yılına kadar yalnız erkek öğrencisi olan okulumuzda bu tarihten itibaren karma eğitim yapılmıştır. Ayrıca 1974-1975 öğretim yılından itibaren okulun bahçesine yapılan ek bina ile derslik sayısı 25’e çıkarılmıştır.
    * Okulumuz 1994-1995 eğitim-öğretim yılından buyana, KURTULUŞ İLKÖĞRETİM OKULU adıyla eğitim-öğretimine devam etmektedir.

ADRES : Cemal Gürsel Caddesi No: 32 Kurtuluş - Çankaya / ANKARA

TELEFON : 312 431 63 20 505 778 63 98 FAX : 312 431 63 21

Okulumuz, Ankaray Kurtuluş durağında bulunmaktadır.

kaynak:cankayakurtulusio.meb.k12

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş