kuran üzerine el basarak yemin etmenin ve sonra bozmanın kefareti nasıl olur?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    kuran üzerine el basarak yemin etmenin ve sonra bozmanın kefareti nasıl olur? konusu kuran üzerine el basarak yemin etmenin ve sonra bozmanın kefareti nasıl olur?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Kurana el basarak yemin edip yemininden dönen ne yapması gerekir?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Keffaret mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemeklede olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
    Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.
    Selam ve dua ile...

Kaynak: islamicafe

3. ben kuran üzerine yemin ettim ama tutamadım
    ne yapmalıyım acil lütfen

4. ben kuranı kerimin ustune yemin etmiştim sonradan ALLAH beni affetsin bozdum bunun kefareti nedir ve kefaretini odedıkten sonra tekrar yeminimi bozdugum seyi tekrarladım yanı yapmaya devam ettim. bunu yapmamalımıyım yoksa kefareti odedıkten sonra yapsam bır sey olur mu nolur cevap:(

5. arkadaşlar bende öyle birşey yaptım lütfen söyle ben en az 19 kere tövbe ettim 3 gün oruçta tutcam duruma bağlı olurmu sizce

6. kuran üstüne sigara içmicem diye el bastım ancak kendimi tutamıyorum ve 16 yaşında olduğum için kefaret vericek durumum yok oruç tutarak kefareti ödeyebilirmiyim Allah rızası için acil cevap

7. ama beni tehdit ettiler konuşmıyacam dediler

8. 3 kez oruc tutunca gecıyomus ınsALLAH oyledirr

9. Bende bozdum arkadaşlar bende 3gün ard arda tutucam innşallah olur.

10. eşım kurana elbasarak yemın yapmıştı sonra bozdu ben de gunaha gırermıyım kurana elbasmasını ben ıstemıştım

11. abiiii günahı varmı tamam 3gün oruç tutacam +günahı varmı

12. sigara içmeyecegime dair kurana el bastım ama tutamadım içtim bunun kefareti nedir

13. Bende bozdum yeminimi bende üç gün oruç tutacak Allah affetsin

14. bnde sigara icmeyecegime el bastim ve yemin ettim kefareti nedir

15. 3 gün oruç tutsak yemin bozuluyormuu

16. Hayir am kutsal kitabla sakin birdaha boyle seylere girmeyin

17. cok tesekkurler buldugum en guzel ve dogru aciklama buydu. allah razi olsun. ben yeminimi bozmak istiyorum tutamayacagima inaniyorum nefsim gucludur oldukca ama her ihtimale karsi yani.. tekrar tesekkurler .)

18. Galiba biz gencler olarak saadece oruc yutabiliriz deneyelim arkadaslar yapcak bisey yok

19. annem sigara içersen ölümü gör dedi ama bn içtim sonucu ne olur ?

20. ben de sigara içmiycem diye el bastım ama içtim 3 gün oruç tutsam günahım silinir mi

Bu Sayfayı Paylaş