Kulaklı Köyü Kaynarca Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kulaklı Köyü Kaynarca Sakarya konusu
    Kulaklı Köyü Kaynarca Bilgileri -Kulaklı Köyü Hakkında - Kulaklı Köyü Tanıtımı - Kulaklı Köyü Resimleri

İlçe: KAYNARCA - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Sakarya
    Bilgiler
    Nüfus 836 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 54650
    Alan Kodu 0264
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
    İl Sakarya
    İlçe Kaynarca
    Web Sitesi
    Kulaklı, Sakarya ilinin Kaynarca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sakarya iline 40 km, Kaynarca ilçesine 7 km uzaklıktadır.Türkiye yüz ölçümüne göre önemsiz ancak ilçe yüzölçümüne göre önemli yer kaplayan alüvyonlarla kaplı ova nitelikli arazi mevcuttur. Genel bir adı olmamakla birlikte Andallı, Sarıköyaltı, Gölçealtı gibi isimlerle ifade edilir. Ova, orojenik hareketler sonucu gerçekleşen sıkışmanın oluşturduğu oluk biçimindeki çukurluğun alüvyonlarla dolması sonucu oluşmuştur.

İklim

İlçemizde Marmara Bölgesinin iklimi hakimdir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılımandır.En çok sonbaharda yağmur yağmaktadır. Nemlilik oranı %70 dir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 836
    1997 510

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En çok gelir getiren tarım ürünlerinin başında fındık gelir. Köyde büyükbaş hayvancılık yaygındır. Köy son yıllarda sürekli göç vermektedir. Nedeni, köy nüfüsunun sürekli artması ve toprakların kardeşler arasında bölünmesidir.

Altyapı bilgiler

Köyün, çevre köylerden de taşımalı olarak öğrencilerin geldiği tam gün eğitim-öğretim veren içinde anasınıfı da bulunan 1-8 ilköğretim okulu vardır. Birkaç köyün birleşimi ile süt birliği kooperatifi kurulmuştur, ayrıca köyde tarım kredi kooperatifi de bulunmaktadır. İçme suyu şebekesi bulunmaktadır. Köyün içinden Kaynarca-Karasu devlet karayolu geçmektedir ulaşım kolaylığı açısından Kaynarca ilçesinin en rahat köylerinden biridir . Sulama amaçlı kullanılan göleti mevcuttur. Sabit telefon hizmeti, internet altyapısı olduğu gibi tüm GSM operatörleri de çalışmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş