Kul Hakkı Hakkında Soru Cevaplar - Mustafa Karataş

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Kul Hakkı Hakkında Soru Cevaplar - Mustafa Karataş konusu mustafa karataş soru cevap - mustafa karataş kul hakkı ile ilgili soru cevap

Soru :

1-Muslumanlar arasinda kul hakki var ama musluman ile hiristiyanlar arasindada mi kul hakki varmidir.

2-Bir olen kisiye cenaze namazi kilinirken sonra hoca diyorki hakkinizi helal edin ve insanlar helal olsun diyor. Ama olen kisi hakkini helal etmedise ne olur. O zaman olen kisi mi karli cikiyor. Cunku olen kisi hakkini belki helal etmemis ve ubur dunyada hakkini alir ve sevaplarini alir öbur insanlardan.

Cevap :

Dini ve inancı ne olursa olsun her insan hak sahibidir. Başka dinde olan insanların da hakkı yendiğinde kul hakkına girer. Hakkını helal etmeyen haklı ise Ahirette hakkını isterse alır, isterse affeder.

Doç. Dr. Mustafa Karataş
    İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi

2. Bir arkadaş elini kurana el basarak yemin etmiş bir daha yapmayacağım diye ama o yanlışı tekrar yapmış şu kendini çok kötü hissediyo çok üzülüyo ne yapacağını bilmiyo bu yeminini bozduğu için ne yapması lazım allahın huzuruna o şekil gitmek istmiyo

3. Hayirli geceler
    4yildir evliyim esimle surekli tartisiyoruz ailesinden dolqyi esimin annesi bana sen benim oglumu aldin bende kizini alcam diyo ben gurbetteyim Allah tan ve kizimdan baska kimsem yok :( ve boyle soylemesi
    Beni cok endiselendiriyo ve evim de huzursuzluga sebep oluyo surekli kizimi alip goturmek istiyo kizim daha 2,5 yasinda benden sogutabilirmi kizimi :'( gelip benden istediginde musade etmesem gunahi varmi hocam lutfen cevaplarmisiniz cok huzursuzum onlar oyle yaptikca kizima dahada baglaniyorum ve sanki annesi degil de bakicisiymisim gibi davraniyo bana ve surekli annen kalsin sen benim kizim ol gibi seyler soyluyo ruh halimi anlatamiyorum hocam evimde cok huzursuzum aksama kadar her kapi calisinda geldi kizimi goturmek isticek diye tedirginim evde oturmak kalmak istemiyorum artik ne yapmaliyim bilmiyorum

4. Hocam esim cok sinirli evde duzenli benle konusmaz ya bilgisayar ya telefon elinde bise anlatsam ya alay eder ya umursamaz ya kizar baskasinin yanindada normal bir soru sorayim kizarak cevap verir salak gibi laflarda sesizce soyler ben mutsuzum cunku baskalarini gorunce bu yasadiklarimi hak etmedigimi dusunuyorum herseyini dort dortluk yaparim e benimi sevmiyo diyom yo senide seviyom diyo ama iki kelime edemesin derdini sorununu anlatamasin umursamaz seni hasta olsan sormaz nasil oldun baskalarina harbiden ozeniyorum herkes bekler esim isten gelsin bizimki gelsede ha varsin ha yoksun hizmetini iyi yap cayini yemegini yeter konusmaz sesiz sesiz telefon onu birakir bilgisayar ne yapayim ben hocam anlatiyom anlamiyo hadi isi zor olsa diycem yorgun ama bende insanim derdimi paylasacak veya bir konu hakinda danisacak yeri geliyo bir arkadas bir sohbet edecek sakalasip gulecek birini istiyorum ne yapmam gerek

Bu Sayfayı Paylaş