Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Kribensis (Pelvicachromis pulcher) konusu Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

Latince Adı: Pelvicachromis pulcher

Habitatı ve Anavatanı: Nijerya'nın nehirleri

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler erkeklere göre daha küçük ve renkli olurlar. Erkekler nisbeten daha büyüktür. Yüzgeçleri daha uzundur. Kuyruğunun üstünde siyah noktalar bulunur.(Nadir de olsa bu noktalar dişi balıklarda da görülebilir.) Dişilerin karnındaki kırmızılık erkeklerinkine oranla daha koyudur.

Üreme: 50-200 civarı yumurtayı bir kovuğun iç tarafının üstüne dökerler ve anne baba beraberce korurlar. Yavruları çıkınca yavruları altılarına alıp gezdirirler. Üremeleri için akvaryuma pvc borular konulabilir.

Sıcaklık: 26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 70lt

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5-7.6

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Renkli, bakımı kolay, kolay üretilebilen balıklardır. Bitkili bol saklanma yerli akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Üreme dönemi agresfileşebilirler, onun haricinde oldukça barışçıldırlar. Dipte gezinmeyi severler, ömürleri yaklaşık 5 yıldır. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Diğer barışçıl türlerle bitkili akvaryumlarda bakılabilirler.

Aktavist Yorumları: 1) Bu balıkları eş tutturmak için bir erkek bir kaç dişi almakta fayda var balıklar eş tutuktan sonra diğerleri akvaryumdan çıkarılmalıdır.Yuva yapmaları için küçük bir saksı yarıdan kırılıp kumun üzerine konabilir yada iri bir salyangoz kabuğu kullanılabilir. Su temiz tutulmalı,yavrular normal yemleri yemeye başladıktan sonra yeniden yavru almak için akvaryumdan ayrılmalıdır. Yavru almak için yanlız bakılmalarında fayda vardır. Yuvalarını ve yavrularını iyi korurlar.Yavrular varken balıklar ürkütülmemelidir.Akvaryum da yavrularıyla gezinmesini izlemek çok büyük bir zevk. Üretmesi kolay dayanıklı hoş bir balık. Benim ilk yavru aldığım cichlid türü.

2) Yaklaşık 5 6 aydır kribensis bakıyorum. Anne baba yavrularıyla cok güzel ilgileniyor, seyretmesi çok zevkli. Birde akvaryumda onları gezdirmeleri çok güzel, herkeze öneririm. Durdukları kavuktan cıktıktan itibaren almızı tavsiye ederim cünkü hepsine bakamıyorlar. Yavaş yavaş azalmaya başlıyor.

3) Yavrular anne babanın karnındaki kırmızı izlerler ve hep onların altında dolanırlar.

4) Yaklaşık 4 yıldır Kribensislerle ilgileniyorum ve son 2 aydır da sadece onları besliyorum. Şuan tankımda 1 erkek-5 dişi Kribensisim var.Gerçekten bakımı oldukça kolay bir tür. Bu balıkların yaşatılabilmesi için en önemli kural sağlıklı balıklar alabilmek! Ayrıca eşini bulduktan sonra oldukça kolay üretilebiliyor. Yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Bazıları 6 yıla yakın yaşayabiliyor,tabiki iyi bir bakım sayesinde.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Kribensiz Yavruları

3. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Kribensis (Pelvicachromis pulcher) İle İlgili Bir Makale
    Kribensis (Pelviachromis türleri)

Bu küçük cichlidler, hafifçe acı deltaların ve nehirlerin alçak seviyelerinin balıklarıdır. Batı Afrika doğal yaşam alanıdır. Tatlısuda da hafif acısu ortamlarında da bulunurlar. Sertlik ve pH anormallikleri olmayan çoğu su ortamlarına kolaylıkla adapte olurlar. Bu balıkların detayına girmeyeceğim, zira akvaryumseverler tarafından oldukça tanınan bir türdür (Özellikle Pelviachromis pulcher )

Tuzlusu türleri arasında sayılan balıklar, nehirlerin denizlere kavuştuğu bölgelerde görüldüğü söylenen ve zaman zaman denizden deltalara girdiği kaydedilen türlerdir. Bu türler aslen tam tuzlusu sisteminde tutulmalı ise de 1.015 ve üzeri yoğunluklarda da tutulabilmeleri mümkündür.

Beslemiş olduğum “Rainbowlar da acısu balıklarıdır”. En güzel renklerini 1.002 – 1.005 yoğunluklarında verirler. Ancak tuz içermeyen bitkili akvaryumlara da adapte olabilirler. Ben fotoğraflarını daha önce paylaştığımız bitkili rainbow akvaryumumda deniz tuzu katkısı kullanıyorum. Bitkiler zarar görmesin diye 1.002 yoğunluğunun altında bir yoğunluk söz konusu olsa da ölmeyen bitki ve yeterince mutlu rainbow optimizasyonunu sağladım sanıyorum.

Bu Sayfayı Paylaş