Konya Yemeklerinin Şahı "ETLİEKMEK"

'Etli ve Sulu Yemekler' forumunda NeslisH tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Konya Yemeklerinin Şahı "ETLİEKMEK" konusu
    Bir Konya'lı olarak size biraz etliekmeği tanıtıyım istedim. Valla inanın bunları yazarken öyle canım çekti ki ben etliekmek yemeye gidiyorum Neyse Etliekmek denince Konya akla gelir ve etliekmek burada yenir.
    Bir kişinin Konyalı olup olmadığını "yolun ortasından yürümesinden" ve "etliekmek" deyişinden anlayabilirsiniz. Çünkü Konyalılar hızlıca "i"siz : "Etlekmek" derler.

Her mahallede mutlaka en az birkaç etliekmek fırını bulunur. Bu fırındaki ustanın gerçek usta olduğunu anlamak için etliekmeğin uzunluğuna bakılır. Normal etliekmeklerde 60 gr kıryma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber) kullanılır. Bol etli isteyenlere ise 120 gr et, 100 gr sebze kullanılır. Genelde 1.65, 1.72 m. veya 1.80 m.'ye kadar "sündürülür" ve adam boyunda etliekmeğe sahip olursunuz. Eğer içi cıvık değilse "domatisi bi yanda biberi bi yanda hesabından mundar etmiş etliekmeği şo yanna atıvırmış" :Ddiyaloguna nail olursunuz.[​IMG] Çünkü etliekmeğin içi birbirini tutamaz ve dağılır.

İşlek Etliekmek fırınlarında genelde dört kişi olur. Birisi(Usta) etliekmeği uzatır fırına sürer, birisi etliekmek hamurunu açarak içini koyar ve parmaklarıyla hamura yapıştırır. Bu kişiye tırnakçı denir. Diğeri ise etliekmeği kesip tepsiye koyar ve "abi afiyet ossun" der.

Etliekmeğin bir çeşidi de "bıçak arası"dır. Bunun özelliği etliekmek içine koyulacak etin et makinasında çekilmek yerine bıçakla kıyma haline getirilmesidir.

Konyalıların çarşı böreği dediği "Mevlana" ise peynir veya patates gibi malzemelerden içi hazırlanarak yapılan bir börek çeşididir.

Bir kişi genelde "bir buçuk"luk porsiyondan oluşan etliekmek veya Mevlana yer.

Hatta bazı emekli amcalar veya esnafların haftada bir gün etliekmek günü vardır.

Bugün ise önemli etliekmek lokantalarından bazıları Ali Baba, Havzan, Cemo, Tatlıdil vs. etliekmek lokantalarıdır.

Sakın Konya'ya gelip de Etliekmek yemeden gitmeyin. Sonra çok üzülürsünüz.

Bu Sayfayı Paylaş