Konversiyon Bozuklukları (Histeri) 1 - 2

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Konversiyon Bozuklukları (Histeri) 1 - 2 konusu Histeri çok ciddi bir rahatsızlık anlaşılan. Peki, bir kişiye histeri teşhisi nasıl konur? Hasta kendini nasıl belli eder?
    Histeri ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Sözel olarak ruhsal gerilimini ve sıkıntısını anlatamayan hasta beden dili ile dış dünyaya püskürür. Bu püskürme felç, körlük, konuşma bozukluğu, tikler, sara nöbeti benzeri nöbetler, yürüyüş bozukluğu ve titremeler olarak ortaya çıkar. Histeriye depresyon ve anksiyete (telaş, kaygı) eşlik eder.

Histeri en basit anlamıyla "ben kendi sıkıntımı ancak bedenime yansıtarak dışa vurabildim. Şimdi siz bana acıyın, beni önemseyin, beni görün" dür. Burada histerik iki tip kazanç sağlar. İlk kazanç içindeki gerilim ve öfkeyi dışarı püskürtür; ikinci kazanç ise hasta olduğu için önemsenme ve ilgiyi üzerine toplamadır. Histeri çok zor bir hastalıktır.

Ülkemizde Histeri görülme sıklığı nedir? Kadın ve erkekte görülme oranları nasıldır?
    Ülkemizde psikiyatriste başvuran histeri hastalarının oranı % 10 'dan az olmamakla beraber % 30'a kadar çıkmaktadır. Ergenlik sonrasında kadınlarda erkeklere oranla 20 kat fazla görülür. Geri kalmış ülkelerde görülme oranı daha düşüktür. Tipik bir gelişmekte olan ülke insanı hastalığıdır. Histeri Türk kadınında anksiyeteyle başa baş oranda fazlaca görülen bir hastalıktır. Çok yaygındır.

Konversiyon bozuklukları nasıl tedavi edilir?
    Tedavi de tecrübeli hekime başvurmak şarttır. Çünkü beden yakınmalarının başka bir fiziksel dayanağı olmadığı ispatlanmalıdır. Tedavide psikoterapi birincil, ilaç tedavisi ikincil çözümdür. Tedavide içinden çıkılmaz durum ise; hasta tedavi edildiğinde son derece mutsuz olur, depresif tavırlar sergiler. Bir hekim tedavi etsem mi etmesem mi ikilemine düşebilir. Bu anlamda önce ikna ve terapi gerektirir.

Arif Verimli

Bu Sayfayı Paylaş